Scottish Fold Kediler Hakkında

Mia2021

Merhaba arkadaşlar. Konuya nerden başlasam bilemedim Benim ismini vermek istemediğim bir yer var oraya her ay düzenli mama bağışı yapıyordum 2 aydır Kedim Mia gelince onunda masrafları oldu mama bağışını biraz indirmek zorunda kaldım yani 200 TL veriyorsam 100 TL vermek gibi 15 kilo mama veriyorsam 5 kg mama gibi (anlayın diye bu şekilde yazdım) fakat ben mama bağışı yaptığım insanlarla yüz yüze hiç görüşmedim sadece Instagram hesabı üzerinden konuştuk hesaplardan gönderdim mamaları da . Tabi bira az mama bağışı yaptığım için kullanıcılarından biri beni resmen aşağıladi neymiş ben yardım sever değilmişim işte cins kedi almışım degismişim gibi cümleler kurdu hastalıklı kediyi nabicakmişim asil önemli olan onlarmiş filan diyip beni engellediler yani hani hayvansever insanlardiniz siz Mia hayvan değil mi Mia da can taşımıyor mu onunda bı sahibe ihtiyacı yok mu? Evet hasta ırklı bir hayvan olabilir fakat ben yavrumda hastalık olarak şuan pek birşey gozlemlemedim tekir veya Şarman kediler gibi koşup eğlenen evde tur atan neşeli bir kedi asla somurtgan halsiz sürekli yatan bir kedi değil her neyse sonra beni aradılar işte kusura bakmayın işte bizim eleman demiş falan siz yine yapın bagisinizi filan dedi bende birdaha yapmayacağımi söyledim daha çok şey var da söylemek istemiyorum her ayın 1inde bazen ayda iki defa yapmaya çalışırdim ben çalışmıyorum eşim calisiyor bu arada mutfak harcligimdan ödüyordum. Böyle olunca çok üzüldüm bende çok isterdim evimde sokaktan aldığım yardıma muhtaç bir yavrum olsun anne evimde hala Alvin adında 6 yaşında kedim var firuzemiz var Boncuk var bir sürü kedilerim var köyde aramızda şuan 1700 km var onlarla bile burdan mama gönderiyorum. Sadece kedim değil köpeğim bile orda Hani şuan bende farklı bir ırk kedi olduğu için neden bu şekilde davraniliyor anlamıyorum çok üzüldüm .

43 CEVAP

Bağışın miktarımı olur🤦‍♀️ Gerçekten hiç takmayın kafanıza. "hastalıklı kediyi nabicakmişim" nasıl bir cümle ya bende scottish fold sahibiyim ve osteokondrodisplazi hastası. Hasta diye ne yapıyım? Sokağa mı atıyım?
Sinirlerim oynadı ya.

Ayrıca her scottish foldlar hastadır. Evet acı ama gerçek, bunu scottish fold sahibi biri olarak söylüyorum. Kırık kulaklı her kedi hastadır, kırık kulaklı olmaları hastalığın göstergesidir. Hepsinde farklı düzeyde, farklı bölgelerde, seviyede ilerler.
Eğer ki kediniz OCD yapan geni taşıyıp buna rağmen dik kulaklı olsaydı belki bu hastalığı yaşamaya bilir denirdi. Ve büyük ihtimalle aslında kırık kulaklı olmadığından scottish fold değil scottish straight derdiniz.
Bu arada OCD yapan geni taşımasına rağmen dik kulaklı olan kedide hala risk altında oluyor.
Bunun en ünlü örneği eski bir yetiştirici olan Annette Thorén Haage'in scottish straight kedisi. Kedisi dik kulaklı olduğu için straight denmişti ama fold ile aynı genetiği sahip. Bu kedinin 11 yaşındaki röntgenlerinde, omurganın alt tarafında ve ayrıca omurilik kanalının içinde ciddi bir kemik büyümesi oluşmuş ve tanı konmuş.

Umarım OCD yapan geni taşıyan kırık kulaklı kedi ile düz kulaklı kedi farkını anlayabilmişmdir. Kırık kulaklı olan kedi kesin hastadır ve hastalığı yaşıyorsur, zıplaması hoplaması bunu değiştirmez. Sadece dik kulaklı olup bu geni taşıyan kedi için her scottish hasta olamaz diye biliriz, kırık kulaklılar için değil.
Bunu erken kabullenip ona göre kedinize destek olmanız lazım. Ben eskiden bilmiyordum sonra kabullenmedim şimdi durumum ortada. Siz bunu yapmayın.

simbakedi

@Palyaco scottish foldlar hastalıklıdır, sizin kabul etmiyor olmanız ya da kedinizin koşup eğleniyor olması bunu değiştirmez. glukozamin ya da kolojen de bu hastalığı geçirmez, hafifletir.

bağış yaptığınız yer bence de nankör. bağışın miktarı seçilmez, bağış sonuçta bu insanlar gönüllerinden koparak veriyorlar. ancak diğer dedikleri doğru. kediniz hasta. tabi ki o da bir can, eve girdikten sonra en iyi şekilde bakmalısınız. eşiniz getirmiş eve, önemi olmaz ne olduğu sonuçta eve gelen bir kediyi aa bu cins hayır olmaz diye gönderecek haliniz yok, o eşinizin hatası olmuş. ek olarak da kedinizin upuzun kuyruğu olsun, şu an eklem ağrısı göstermesin fark etmez. kulaklarının kıvrık olması yeterince büyük bir kanıt. kulakları kıvrık olmasa bile atalarında fold varsa bu da eklem ağrısını foldlara göre daha düşük seviyede çekeceğinin göstergesi. siz de imkanlarınızla takviyelerle bu durumu daha iyi hale getirebilirsiniz ama geçiremezsiniz

edadnmzr

Cins kedi sahiplendiğiniz için böyle tepki vermeleri çok anlamsız, ki böyle bir şeylere de asla hakları yok. Ben scottish fold hastadır konusuna gelmeyeyim arkadaşlar güzelce açıklamışlar ancak bu kediler hasta diye sahiplenilmemeli diye bir şey yok. Sonuçta bu hayvanlar üretilmeye devam ediliyor. Siz yalnızca onu sahiplenip yuva oluyorsunuz. He çiftleştirip fold üretirseniz bu sizin suçunuz çünkü hepsi hasta ama kısırlaştırıp olabilecek en iyi yaşam kalitesini sunduktan sonra bir suçunuz yok, o da can. Sahiplenmeye kızmak değil de üretenlere kızılmalı. Çünkü bu cinslerin tamamen çiftleştirilmesi üretilmesi durdurulursa tükenir. Bu tek bir kişi almazsa olacak şey değil yani. Ben sizde hiçbir suç görmüyorum. Üstelik bu alım gücü zorluğunda siz bir şeylerden kısıp hayvanlara yardım yapmışsınız. Karınlarını doyurmalarına destek olmuşsunuz. Yapılan şey hem terbiyesizlik hem de nankörlük. Bağış yapmak yerine evinize mama sipariş edebilirsiniz kendiniz besleyebilirsiniz, burada da mama bağış yap kısmı var isterseniz petlebiye bağış yapabilirsiniz. Haytap'a yapabilirsiniz. Birçok güvenli bağış yapılan yerler var. Kimse kimsenin ne kadar bağış yaptığına karışamaz bunun kotası da yoktur 1 kilo 1 kilodur en azından yardımda bulunuyorsunuz. Bazen fazla bazen az, kimseyi umursamayın cins kedi aldınız diye de hayvan sevgisi olmayan biri olmuyorsunuz. Sokak kedisi de olsa üretilmiş kedi de olsa hepsinin bir canı var. Ayrım yapılamaz.

beyzathemoc1

Satın almak demek o yavrucaklarin acısına acı katmak demektir
Üretim yerleri berbat yavruları annelerinden erkenden ayırıyorlar zorla çiftleştiriyorlar hiç hastalık vs düşünmeden annenin kalp krizi riskini düşünmüyorlar Satın aldığınız yer iyi dahi olsa bunlara destek çıkmış olursunuz
satın alan olmazsa onlar da üretmez talep arz dengesi diye bir şey var hayvanlar eşya değildir hediye edilemez
Satın aldığınızda sokaktakilerin yuva arayanların da hakkına girmiş olursunuz onları sahiplenmek yerine üretime destek olduğunuzda hakka girmiş olursunuz

İsteyen kızsın ama vicdan rahatlatacak bi mesela yok hastalar hastaydılar ve kırma dahi olsa hep hasta kalacaklar siz farketmeseniz dahi çeşitli hastalıklara yatkınlar sonra hastalandıklarinda o kadar iyi de baktım niye hasta oldu demeyin boşuna

Ben de Satın alan birine hayvansever demem dedirtmem de evet bağış yapmanız güzel ama eşinizi bu konuda bilgilendirmeniz şarttı hatalisiniz

Palyaco

Oncelikle mama bağışı yaptınız yer nankör lermis yapmayın daha kendiniz sonuçta alıyorsunuz dışarıdaki canları besleyin içiniz daha rahat olur iyi bakılan scotish fold hasta olmaz saten 13 15 yıl ömürleri var her suan bende scotish fold bakıyorum mükemmel hareketli glukozamin ve kolojen bu canlar için mükemmel sonuç veriyor bu hafta waffl testte girecek veterinerim bile nasıl bu kadar diri diyor bana eklemleri bakmak bakmak en onemlisi

Palyaco

Hercan önemlidir

Palyaco

Oda bir can sonuçta iyi bir bakimla glukozamin ve en önemlisi kolojen bu kedilerde kesinlikle kullanılmalı ben 12 aydır kullanıyorum ve sonuçları mukenmel

NorthNight

Yardımlarınızı kendi elinizle yapın lütfen. Mamamı alınacak alıp sokaktaki kedilere verin, yada yakınınızdaki barınaklara gidin, derneklerin çalışmalarına katılın. Bu üslubu kullananların yardımlarıda pek şeffaf şekilde kullandığını düşünmüyorum.

simbakedi

@edadnmzr biliyorum zaten aynı taraftayız zaten, evet bu şey durmuyor ama 1 kediyi bile kurtarmak büyük bir şey. ben de biteceğini düşünmüyorum. özellikle bu platformda ne insanlar gördüm yani, onlardan sonra bitti ümidim :D en azından biz ve çevremizdekileri bundan uzak tutarsak satılmamış 1 can bile kardır. öyle bakıyorum dediğim gibi.
@NorthNight dediğime karşıysa cevabınız benim cevabım cins kedi sahiplerine değil asla. benim de olabilirdi belki cins kedim. satın alınmış kediye bile lafım yok benim eve girdikten sonra çok da umrumda olmuyor. ama hala bu niyette olan, satın aldığı halde yanlışını anlamayan ya da üretmeye çalışan insanlardan bahsettim. satın alan kişiye neden satın aldın demektense bir daha alma demek daha doğru geliyor, çünkü o kediyi değiştirecek hali yok yani asjdajkshda siz de bir cins kedi sahibi olarak burada satın almış ya da üretmeye çalışan bir kişiyi bilinçlendirmeye çalışsanız illallah edersiniz hajsdhsak

mrvcbcgl

Benimde scottish foldum var. Ama sokakta besledigim Gözlerim görmeyen bir kedi kızım var veterinere goturdugum hergun sabah aksam besledgim kizim var . Baska bir sokakta 2 3 gunde bir mama birakip yuva sağladığım başka da bir kedim var insanlara sahiplenin filan demiyorum her insanin farkli nedenleri dolayısıyla ne sahiplenecegine karismam ben kimseninde bana karışmasını istemem fakat sokaklardaki partili her dostuz kedi.kopek olsun benim kapımin onundeyse yada bana yakınsa yada ben goruyorsam.bir kap mama cikarip veririm cantamdan yada ev yaparim. Önemli olan burda kedinin cinsi değil kaç kediyi kurtarabilmisiz karnı doymuş keyfi yerinde meselesi kedi bakmak sadece cins kedilere masraflı degil bir kedi sahipleniyorsan ayni sekilde bakımlarını ve sagligi icin herseyi yapacaksin o kisi veya kisiler scottish foldlarin farklı asi olduğunu yada farkli mama yediğini mi saniyor tekir yada sarmanım var benim onlara da scottishime hangi mamayi veriyorsam veriyor hangi aşıları vurdurduysam vurduyorum canları kategorize edip ayırmak hic hos birsey degil o site görevlileri de guvenilir mi bilemeyecegim sonucta onlar da cins ırkı ne olursa olsun canli mama yardımını azalttı diye rencide etmek aşağılamak da ne demek bence siz birkac kilo mama alip bos vakitlerinizde belirlediğiniz yerlere mama ve su birakin ben oyle yapiyorum bir siteye yardim yapmiyorum kendim alip 2 3 saatimi.ayırıp pilot bolgelere mamaları birakip bizzat ilgileniyorum.seviyorum saglicakla kalin moralinizi bozmayin lütfen 🥺

mrvcbcgl

edadnmzr haklisiniz katiliyorum tamamen can meselesi bunlar 🥺

mrvcbcgl

Bence sırf kedim var diye sahiplenen insanlar sahiplenmesin cunku bu cins kediyle alakali birsey değil benim baktigim 1 oğlum 1 yasinda Sarman cinsi ve ev kedisiymis sokağa atılmış . Cunku sokak ortamina bir türlü alışamadı ayni sekilde birkac gun once trabzonda.bir.scottish vakası vardı şiddet goren . İster cins olsun ırkı cinsi ne olursa olsun eger bakan kisi normal bir kisi degilse üzerinden üretim de saglar sokağa da atar yada mama yardımı yapin diye de para da ister . sahiplenip bebek gibi bakan insanlar da var burada sokak kedisi yada cins kedi sahiplenmek değil okadar psikolojisi bozuk insan varki kedilere şiddet uygulayan bizim göremediğimiz. İlk önce insanlar bilinçlenmeli ve kedi can oldugu icin alınıp bakılmalı sokak kedisini de sürekli ciftlestirip kisirlastirmayan ve sokağa atan yavrularını bir kisi biliyordum . o sokağa atilan yavrular sut emmedigi icin yaşayamadı telef oldu canlari yandı vefat ettiler . Anlatmak istedigim psikolojisi bozuk insanlar tespit edilip hayvan sahiplenmesin cunku hayatları boyunca bizim haberimiz olmadan belkide o evde aci cekiyor . !!!

Mia2021

Haklısınız evet ben Miayi kendim sahiplenmedim eşim alıp getirmişti çok kedi istiyordum gelince de zaten göndermedim biz hiç cins kedi alalım diye konuşmadık eşimle bı anda oldu Mia geldiğinde orda annesi yokmus biberonla beslemisler öyle anlatmışlar eşime ne kadar doğru bilmiyorum 2 aylıktı mamaya başlamışlar zaten bizde devam ettirdik kedim şuan durumu çok iyi 2 aydır benimle bir sıkıntımız olmadı mamasını kusmustu sadece ondada direk götürdüm Veterinere kedimin gayet sağlıklı olduğunu söyledi bana bı eklem ağrısı gibi veya başka tür kısa kuyruk vesaire durumu da yok . Ayrıca ırk olarak özel olması para ile alındığı için sanırım bende istemezdim gerçekten hatta ben daha önce gerçekte hiç scottish fold bile görmedim duydum ama kıvrık kulak vesaire eklem hastalığı bunlar konsuunda bilincsizdim sizler sayesinde Veterinerimiz sayesinde öğrendim.

Warriorsans

Bu yere bir daha bağış yapmanızı önermem. Nankörlerimiz. Bağışın azı çoğu mu olur saçmalık. Evet bende cins kedi sahibi gördüğümde ön yargıyla yaklaşıyorum ama bu tamamen üzüntümden kaynaklı. Ama kimsenin kimseye bu şekilde ithamda bulunması doğru değil. Bence sokak hayvanları için her ay mama alıp besleyebilirsiniz.

beyzathemoc1

Üstte yazdıklarımı satın aldıysanız dedim ben almadıysanız üstünüze alınmayın

"Sahiplenmeye kızmak değil de üretenlere kızılmalı. Çünkü bu cinslerin tamamen çiftleştirilmesi üretilmesi durdurulursa tükenir. Bu tek bir kişi almazsa olacak şey değil yani."

Satın alan sahiplenen oldukça üretim bitmez satın alan da üreten kadar suçlu hep bir kişiyle olacak şey değil diye diye oluyo zaten ne oluyosa ben deney yapan markaları asla kullanmıyorum ve vejeteryan olmayı hedefliyorum herkes bana diyor sen yapmıyosun diye bitmiyor diye ama en azından vicdanım rahat ve belki bu dogmatik düşünce diğerlerinin kafasından silinir diye ümit ediyorum sen elindej geleni yapmadıkça hiçbir şey değişmez o zaman sokaktakilere de yardım etmeyelim nasıl olsa aç hasta çok hayvan var bi kişiyle düzelmez