Yavru Köpeğimdeki Deri Problemi :(

Demiurgos

Herkese merhaba.3 Aylık bir Cavalier King Charles ırkı köpeğimiz var.1 aydır bizde duruyor.Geldikten yaklaşık bir hafta sonra farkettik ki sağ ön bacağında tüylerin arasında kabuk kabuk izler var(tahriş olup kabuk bağlamış.)Bir veterinere götürdük orası kaşımış ondan oluyor antihistaminik iğne yapacağım 4-5 gün içinde geçmezse tekrar getir dedi.İçim rahat etmedi başka bir veterinere götürdüm.İyice inceledi ve mantar değil tahriş olmuş temizlememiz lazım dedi.Özel bir spreyle yumuşatıp kabukları aldı.2-3 gün arayla bunu bir kaç sefer tekrarladık.Ön taraftaki kabuklar gitti.Fakat 10 gün kadar önce farkettim ki bacağının arka tarafında da kabuklar var.Onun içinde tekrar aynı tedaviye başladık.10 gündür hergün götürüp kabukları temizletip pomat sürdürüyorum.Pek çok pomatı denedik (kortizonlusundan antiseptik olanına kadar).Evdede akşamları kendimiz bepanthen krem sürüyoruz.Fakat çok ilerleme kaydedemedik.(aslında kabuklar küçüldü fakat kızarıklı ve benekler devam ediyor).En son iki gün önce tüylerini traş ettik ve tedaviye bir sürede böyle devam edelim istedik.Veterinerimiz bize daha yavru olduğu için ağır tedavi uygulamak istemediğini (örneğin antibiyotikli ve kortizonlu ilaç)fakat bu hafta sonuna kadar devam edip olmazsa o tedaviye geçememiz gerektiğini söyledi.İşin ilginç tarafı içerden birşey olsa vücudun çeşitli yerlerindede olması gerekir diyor.Ayrıca mantar olsa yayılır ve kokar diyor.Bugün birde sargı bezi ile sararak pomat sürdük ve minik bir doz uyuz iğnesi yaptık.Bakalım ağır ilaç tedavilerine gerek kalmadan iyileşecek mi :( Ekte resimlerini de ekledim.Böyle birşey yaşayan var mı varsa tecrübelerini paylaşıp yol gösterirse çok sevinirim.Veterinerimiz deriden detaylı inceleme için parça almam lazım kanatıp canını yakmak istemiyorum diyor:( Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

11 CEVAP

Demiurgos

Sizin tavsiye ettiğiniz ürünü gördükten sonra biraz araştırma yaptım ve bitkisel özlerle bu gibi sorunları çözen birçok insan olduğunu gördüm.Sonuçta aynısefa, çay ağacı ve kantaron bitkisi yağlarının deri hastalıklarına iyi geldiğini tecrübeleriyle birçok kişi paylaşmış.Bende bu üç bitkinin yağlarından bir kür hazırlayıp bacağına sürdüm.Şimdilik iyi gibi bakalım bu hafta pomatların haricinde evde de bu kürü uygulayacağım.Bu bitkilerin deri üzerindeki etkileri öve öve bitirilemiyor.İyi olacağını umuyorum.Bu konuda beni biraz da olsa rahatlatan tek şey Simba'nın orayı ne kaşıması ne de yalaması.Hayatından memnun. Kaşınsa ya da acısa kaşır veya yalar diye düşünüyorum.Sanırım bizdeki kepek problemi gibi bir deri problemi.Bizde kepek olduğunda kaşınmıyoruz acı duymuyoruz ama pul pul dökülüyor.

Demiurgos

Herkese ilgisi için teşekkür ederim.Dün başka bir veterinere (tevsiye üzerine) gittik.Maalesef canını yaksa da iki sefer kazıntı aldılar.Birini mantar için diğerini inceleme için.Yaptığı incelemede bakteri olduğunu ama tam olarak nedenin bu olamayacağını tuhaf olanın ve kendisini düşündürenin ise hayvanın orayı ne kaşıyor olması ne de yalaması.Bu onu şaşırttı.Gerçi bende şaşırıyorum ama neyse.Mantar sonucu 3-4 gün içinde belli olacak ve haber verecek.Bu arada bize 1 hafta kullanıp gözlememiz için Fucicort adlı bir krem verdi.Şimdi bir sabah bir de akşam olmak üzere günde 2 kez sürümeye başladık.Eğer 1 hafta da ilerleme olmazsa oradan biyopsi ve kan örnekleri alıp bakması gerektiğini çünkü hormonal ya da alerjik bir tepki olabileceğini belirtti.Açıkçası ben artık yoruldum ve hayvana daha fazla acı çektirmek istemiyorum(bu kazıntı alınırken bile 2 sefer de çok kötü çığlık attı içim eridi).Bir de biyopsi için parça ve kan alırken yaşayacağı travmayı düşünemiyorum :(Bu arada biyopsi için uçlu kalem silgisi kadar parça almam lazım gibi bir şey söyledi!Bu işlem böyle mi oluyor gerçekten?O kadar mı parça alıyorlar.Biraz fazla gibi geldi bana. Bu yüzden bu kremin etkisi olsun ya da olmasın eğer mantar sonucu da olumlu çıkarsa artık hiçbir şey sürmeyip bir süre oluruna bırakacağım.Sonuçta o daha yavru ve derisi hassas ve narin.Biz her gün pansuman yaptık çeşitli ilaçlar kremler yağlar sürdük.Belkide hayvanın derisi narin olduğu için bunlardan dolayı tahriş oldu ve bir türlü kızarıklığı atamadı.Sonuçta acısı yok kaşıntısı yok morali hareketi yerinde hopluyor zıplıyor.Belki müsaade etsek vücut kendi düzeltecek.Bekleyip göreceğiz bakalım.Bu arada mamasını da değiştirdim.Royal Canin mother and dog starter kullanıyordum.Şimdi Acana Puppy Small Breed söyledim.Bugün geldi.İkisinide karıştırıp verdim yedi.Bakalım belki o da yaralı olur.Ayrıca hafta ortasında veterinerimiz bağışıklık güçlendirici şurup içirdi bir doz.Ve son bir not daha:Aşısını erteledik.Perşembe günü yapmamız gereken aşı vardı.Fakat bağışıklığı düşürebilir diye erteledik.Önce bacağı bir halledelim bakalım zaten 2 tane falan aşısı kaldı.Umarım iyi olur.

Ozzge

Benim kopegim de 3 aylıkken deri problemi yaşadı.Veteriner kliniklerine guvenemedim cunku netleştirmeden mantar aşılarına baslanacaktı.Fakülteye götürdum dışkı ve kan tahlilleri sonucu degerlerine gore tedaviye basladik 1 ay gibi bir surede de şükür iyileşti sonuç alamasaydık deri kazıntısı alma ihtimalleri de vardı.Bağışıklığı düşmüş, bazı değerleri degişmişti. İmkanınız varsa tahlil isteyin.Yapmadılar mı?
İlaçlara ilaveten Lysine 100 paste kullandık bu süreçte.Size de tavsiye ederim gıda olarak da desteklemek gerek deri hastalıklarını.Bitirince de Nature Brewers yeast köpek sarımsaklı maya tabletine başladık.
Yaralarına da birsey sürmeden bi 5 dk öncesi bölgeyi
tentürdiyotla dezenfekte edin.
Deri normale döndükten sonra da kaybettiği nemi,sağlıklı yapıyı kazanması için şampuan yazdı vet. Atop 7 şampuan.Muadili olarak Dermaleen aldım.Kaşıntı önleyici olarak geçtiğine aldanmayin içeriğine bakın size de uygun olduğunu düşünüyorum.Bu esnada her sabah yarım çay kaşığı da katı hindistan cevizi yağı yedirdim,arada derisine de sürdüm .Kuzulu mamadan tahilsiz&somonlu mamaya geçtik.
Bunları da bir araştırın dilerseniz ,umarım faydalı olur Çook gecmiş olsun ,evlatlarımız herşeyimiz
.

Demiurgos

Tekrar merhaba.Simba'ya Pustüler Dermatit teşhisi konuldu.Genelde yavru köpeklerde meydana gelen fakat sıklıkla kasık ve karın bölgesinde gelişen viral bir deri hastalığıymış.Aslında kaşıntılı ve yangılı seyreden bir hastalık olmasına rağmen bizde böyle problemler olmayıp aynı zamanda bacakta çıkmasına veterinerler de şaşırdı.Tedavisi Antibiyotik ile mümkün.Biz veterinerimiz ile yaptığımız görüşmelerde antibiyotik tedavisini (yavru olduğu için) hep öteleyip harici krem ve pomatlarla gidermeye çalıştık.Fakat artık geçmediğini görünce sanırım çare kalmadı.Şu anda son bir kez Viyo Reinforces yavru köpek bağışıklık güçlendirici kullanıyoruz.3 poşet kaldı.O da işe yaramazsa( ki pek yaramadı gibi duruyor) Antibiyotk tedavisine başlayacağız.10 gün de o sürecek.Gelişmeleri merak edenler ve benzer durumla karşılaşabilecek olanlar için tekrar yazacağım.Yardımcı olan ve cevap yazan herkese (özellikle Gözde ve Özge hanıma) çok teşekkür ederim.Herkese dostlarıyla sağlıklı günler dilerim.

gozdecoskn

merhaba, izmirdesiniz anladıgım kadarı ile. Ankarada petcode'a gidiyorum hastane ekibi özellikle king charles hakkında oldukca uzman. İsterseniz irtibat numarasını paylaşayım kendi doktorumun. soralım neden kaynaklanabilir. hera hastalandıgında da farklı veterinerler farklı çözümler sunmustu ama çok küçükken fazla birşey uygulamamak gerekiyor

Kopek_sever

Merhaba öncelikle şu şampuanı almalisiniz
Dermaleen
Veterner de antiseptik iğne yapmış geçmemiş ama bu şampuan antiseptik etkiye sahip

Demiurgos

Açıkçası şimdilik bu Fucicort krem dışında hiçbir şey kullanmayacağım.Ama dediğiniz gibi sürmeden önce Batikon ile temizleyip sürerim.Haftaya zaten durum az çok belli olur diye düşünüyorum.Tekrar sizleri haberdar ederim.Yardımcı olan olamayan herkese teşekkürler.Dün veterinerde kazıntı sonrası beklerken uyuyup kaldığı fotosu da günün bonusu olsun madem :)Simba Vetde

Cotontzu_Siri

Bu ürünü deneyebilirsiniz.

gozdecoskn

zaten whatsapp üzerinden yazdıgınızda size mutlaka dönecektir.

Ozzge

Hastalığın tamamen geçtiğinden emin olana kadar aşıları yapmamaları gerek evet. Ve hayvansal gıdalar veriyorsanız onlar da alerji yapmış olabilir. Ayrıca bağışıklık güçlendirici çok kaliteli bir aşı var 3 kere yapılıyor .ZYLEXİS. veterinerinize sorun dilerseniz.Ve evet direkt kazıntı alıp hayvana acı cektirmeleri kötü olmuş keşke önce diğer tahlil vs o işlemleri yapıp onun sonucuna göre davransalarmış :/ bir an önce kendini toplar inşallah ama size belirttiğim şeyleri de sorun ben faydasını göreceğinize inanıyorum .Ben çok özen gösterdim yavruma ve yendik hastalığını .bölge bölge tüy dokulmelerimiz kaşıntimiz vardı bizim de..Gelişmelerden haberdar edin lütfen

Demiurgos

Fotoğrafı nedense ekleyemedim.Linkini veriyorum aşağıda https://photos.app.goo.gl/1dvoelYZYUZRERT73