Kedim,Diğer Kedimi Uyurken Boğazından Isırıyor?

Gmz91910

Merhaba,yeni sahiplendiğim 10aylık kedim,1,5 yaşındaki kedimi uyurken boğazından ısırıyor bunu neden yapıyor? Oyunla kavga arası şeyler hep oluyor kendi kedim yaşça daha büyük olmasına rağmen çok daha naif asla onun canını yakmak istemiyor sanırım diğeri de bundan yüz buluyor🙄 durduk yerde gidip ısırması ne anlama geliyor? Bu arada iki kedim de erkek ve kısır

2 CEVAP

Kedilerde bölge hakimiyeti denen bir durum vardır. Bir bölgede (bu birkaç sokağı kapsayan bir alan ya da bahçe olabilir) bir erkek kedi lider olur. En kuvvetli kedi bölgeye hakim olur ve diğer erkek kedileri belki de boğup öldürme noktasına getirir. Diğer erkek kediler onun alanına giremez veya girse bile ondan kaçmak zorundadırlar. Aynı şekilde dişiler de özellikle yavru yaptığı alana diğer dişileri getirmez. Dişilerde alan çok daha küçüktür. Sizin kediniz oynamak istiyor olabilir veya uyurken gafil avlamak istiyor olabilir. Onu görmeden bilemem ama suratından anlayabilirsiniz saldırmadan önce bir süre kötü kötü bakar. İlerde bu durum çok şiddetli kavgaya çevirebilir o yüzden mutlaka kavga etmeye kalkışınca şiddetli azarlayın. Yoksa bir süre sonra ayıramayacağınız hale gelebiliyorlar. Ben şuan baktığım 2 kardeşi ayrı odada 2 kuzenlerini ayrı odada tutmak zorundayım mesela. Yoksa birbirlerini boğarlar. 1 yaşını geçince düşman oldular. Ama sizin biri kavgaya yanaşmıyorsa çok fazla ilerlemez diye düşünüyorum. Bizim biri de ergenken dışarda dedesinden dayak yiyordu (Sonradan sokaktan evlat edinip eve kapattım kedilerimi). Dedesine kin gütmüş ama dedesi hâlâ ondan daha güçlü. Ben azarlıyorum diye yanımda yapamaz ama annem görmüş odadan çıktığım an uyuyan dedesini boğmaya çalışmış bir de tokat falan atmış. Bizim dede dikkate almamış Allah'tan, çünkü o benim kızacağımdan korkar yoksa mahvederdi. Ama ben anlamıştım öyle bir şeye kalkışacağını dediğim gibi kötü kötü bakıyordu. O oyun değil kesinlikle. Zaten 2 yaşa doğru pek oynamıyorlar çünkü birbirlerine zarar verecek yaşa geliyorlar. Kedilerde köpekler gibi sürü psikolojisi yok bildiğiniz gibi, ancak akrabalarsa ya da evde sizi anne gördüklerinden biraz daha yakın kalıyorlar. O yüzden çok normal kavga etmesi.

Gmz91910

Ben de bir buçuk sene önce ilk kedimi bahçemden aldım diğerini de yeni yine bahçemden aldım 😊 evet ikinci kedim de hep dövülüyordu kendinden ufak kediler bile dövüyordu sokakta hatta buna güvendim kendi kedime kefildim asla zarar vermezdi.sanıırm sokakta çok ezildi onu üzerinden miçoyla atmak istiyor.bende kızıyorum yada yaklaşacağı zaman bana bakıyor vazgeçiyor ama aynen ben yokken hemen miçoya saldırıyor sokakta gördüğümüz gibi bir kavga olmuyor ama illa ki bi rahatsız ediyor. İlk kedimi bebeklikten aldım bu yüzden hiç kavga nedir bilmiyor anlamıyor zaten oluyor şimdi der gibi bakıyor.gidip kurtarıyorum her defasında😃 bir de ikinci kedim miço nerde yatsa onu indirip onun yerine geçiyor 🙄 sanki o hep burdayımışta miço yeni gelmiş gibi bir havası var