Kedilere İnsandan Corona Bulaşırmı

Minimesi

Merhaba arkadaşlar sınıfımda 2 kişi korona olduğu için sınıf kapatıldı ve benim merak ettigim kedilere bizden korona bulaşırmı bulaşırsa ilerde kedilerdeki fip e dönüşen koronavirus gibi kedi ilerde fip olurmu?

15 CEVAP

Gimlihanim

Hayır. Kedilerdeki korona ile insanlardaki korona çok farklı. İnsanlardan kedilere geçtiğine dair kesin bir sonuç da yok. Ancak yine de mesafe koymanızda fayda var. Ayrıca karantina almaya da gerek yok. Mesafeli olun yeter. Geçmiş olsunn

Bulaşmıyor diye biliyorum yani ben 2 kere korona geçirdim ve kedim dibimden hiç ayrılmadı ama onda herhangi bir sıkıntı olmadı. Yinede tedbiri elden bırakmamak gerek

Minimesi

Tamamdır teşekkürler zaten biraz mesafe koydum ne olur ne olmaz genede emin olmak için sorayım dedim eger fip e dönüşen cinsten falan olsaydı dahada dikkatli olcaktım ondan sorayım dedim :)

Warriorsans

Kedilerin vücudunda yaşayan virüs insan vücudunda yaşayamaz aynı şekilde insan vücudunda yaşan da kedinin vücudunda yaşayamaz. Kedi koronası ve insanlardaki olan korona tamamen farklı durumlar. Merak etmeyin bulaşmaz. Size de geçmiş olsun

Minimesi

Teşekkurler herkese cevaplarınız için

Dobbyko

Bizdeki koronayla kedilerde ki aynı değil. Korkmayın. Bazı hekimler fazla temasta bulunmayin diyorlar ama kedi koronasiyla bizim koronamiz aynı olduğu için değil. Ah hayvanseverlik, merhamet🙏🏻 kendinizden önce kedinizi düşünmeniz çok tatlı 😍❤️🐾

Minimesi

Teşekkürler :)

mrvcbcgl

İnsan vudundaki hastaliklar kedi vücudunda yasamazmis o yüzden gecmiyor kediden kediye geciyor rabbim korusun bizleri ve yavrularimizi

mrvcbcgl

Evde aileniz ile yasiyor ve enfekte olmayan varsa kediyi sevdiginizde kedi tüylerinden ona da bulaştırabilir diye genelde uzak tutulması öneriliyor onun disinda gecmez

Mia2021

Hayir canım bulasmiyor fakat siz yinede öpmeyi. Her ihtimale karşı 😊

Geçen burda biri daha sormuştu. Araştırmalara göre yani bu araştırmalar bilimsel sağdan soldan duyulma değil. Koronaya (Sars cov 2) yakalananların %20'sinin kedisinde, %15'inin köpeğinde Korona antikoruna rastlanmış (Yani hastalığı geçirmişler). Araştırabilirsiniz bu araştırma Hollanda'da yapılmış. Ama kedilerdeki fip yapan koronanın aynısı değil. Yine de kendiniz hali hazırda kedi koronası (FCoV) taşıyıcısya ki kedilerin %90'ı öyle (her zaman testlerde çıkmaz), üstüne bizim sars cov 2 den kaparsa hastalanıp bağışıklığı düşebilir. Fip'in nedenlerinden biri olan bağışıklık düşmesi yüzünden dolaylı olarak az da bir ihtimal olsa rahatsızlanabilir. Fakat kediden insana geçmiş bir sars cov 2 bulgusu şuan yok. Her yerde kediler kapmaz yazıp duruyorlar. Biraz bilimsel araştırma yapsalar sadece Hollanda'da değil başka araştırma sonuçlarını da bulabilirler. İnsanda yaşayan virüs kedide yaşamaz diyorlar. Her virüs için geçerli değil. Hayvanat bahçesindeki pandalar bile korona oldular. Kedigillere de bulaşabilen bir hastalık sars cov 2.

izmirle

Kedilerden insana insanlardan kediye bulaşan bir korona vakasına rastlanmamıştır

PinkCookie

Yok bulaşmaz diye biliyorum

nurokuducu

Ben kendimden şüphelendiğimde kedime hiç dokunmadım çünkü kedime bulaşmasa bile ben kediye dokuncam sonra annem gelip kediye dokunacak ona bulaşacak vs vs :) Biraz araç gibi düşündüm kediyi

D-O

@Nilsununkedileri
Araştırmanin kaynagini yollayabilir misiniz?