Kedim Çok Yüksekten Atlıyor

Mia2021

Arkadaşlar merhaba scottish fold kedim var biliyorsunuz 5 aylık olmasına az kaldı ama benim kedim yerinde durmuyor ve yaklaşık 1 buçuk metre yerlerden bile atlıyor . Korkuyorum bişey olcak diye koltuğun en üst bölgesinden atlıyor masanın üstünden atlıyor durduramıyorum bide eklem hastalığı olan bı kedi o yüzden endişeliyim.

20 CEVAP

simbakedi

sabahin korunde bir soru sormussunuz 1 saat icinde cevap almayinca yine sabahin korunde alinganlik yapip olayi kedinizin cins olmasina baglamissiniz sjaldhejdk burada bir suru cins kedi sahibi var, hepsi de gayet yanitlar aliyor. kimsenin size ve kedinize garezi yok. alinganligi birakip normal sekilde devam ederseniz anlarsiniz olayi. burada actiginiz 2 cins kedi basligi ile ne kimse size dusman olur ne de dostunuz olur. dunya sizin etrafinizda donmuyor, isteyen istedigi soruya bakar istedigine yanit verir. kendi kedinize vs baglamaniz cok gereksiz

Gunesyildirimm

Tüm scottishler hastadır. Hatta bizim ilkemizde british denilen kediler bile safkan british olmuyor, soy hatlarında illaki scottish oluyor bu yüzden düşük ihtimal de olsa britishlerin hasta olduğu bile görülmüş. Ben makale okudum orada yazıyordu yani öyle kafamdan sallamıyorum. Nasıl hala doğru eşleşmeyle hasta olmaz diyebiliyorsunuz anlamıyorum ya yok artık. Her yerde yazıyor her türlü bilgi var bu kadar da olmaz. Her scottish hastadır, sadece hastalığın görülme zamanı ve acı çekme miktarları farklıdır. Scottish scottish eşleşmesinde hastalık daha şiddetli ve gözle görülür oluyor. Ama bu british scottish eşleşmesinde hastalık yok demek değil. Kulağı kıvrık olan her kedi hastadır. Kulaklarının kıvrık olması eklem rahatsızlığı yapanla aynı sebepten oluyor zaten. Lütfen biraz araştırıp okuyun

sundowndread

Ben hayvan ayırt etmem severim hepsini ama keşke zaruri bir durum olmadığı sürece cins kedi almasak evimize bak kendiniz diyorsunuz eklem hastalığı var diye aslında hayvan severler o hayvanlar bizim keyfimiz yüzünden acı çekiyor diye tepkili yine hayvanları düşündüğümüz için bu. Sorununuza gelirsek kediler maalesef seviyor yüksekten atlamayı engel olamazsınız ki şu an çok hareketli zamanları. Benim kedim de önceden sürekli atlıyordu bir yerlerden. Ama 1yaşını geçince ve kısırlaştırınca biraz daha duruldu bu konuda. Yine hareketli ama atlamıyor. Yani demem o ki engel olamazsınız atlamasına her an yanında olamayabilirsiniz baktınızki atladığı için acı çekiyor o zaman veterinere götürürsünüz ama büyük bir sıkıntı görmediğiniz sürece sorun yok bence

Mia2021

Nedense cins kedi ile ilgili soru sorulduğunda asla cevap vermeye çoğu kişi tenezzül etmiyor. Hemen bizleri vicdansız yerine koyuyorsunuz. Bişey demiyorum vicdanınızla baş başa kalın çünkü cins kedi de olmuş olsa Can taşıyor sizdeki. Hayvan sevgisini oturup bı ölçmek lazım aslında bizimkisini değil eminim ki evinizdeki kediden daha çok kedim var köpeğim var yani tek scottish fold beslememin hayvanları sevmiyorum diye adlandiramaz kimse .

Mia2021

Teşekkür ederim cevabınız için sürekli olarak soylemisimdir burda Ben miayi kendim sahiplenmedim eşim arkadaşının kedisinin yavrusuymuş çok güzel görmüş oda bende çok kedi istiyordum küçüklüğümden beri kediler köpeklerle büyüdüm die eklem hastalığı olduğunu yemin ederiz ki bilmiyorduk. İkimizde aldıktan yakalsin 1 buçuk ay sonra öğrendim araştırma yaparak İnanlı çok korkuyorum ama asla ama asla eklem hastalığı olduğunu bildiğimiz halde almadık. Sokak kedisi istemiştim yada Van'da yaşıyorum Van kedisi istemiştim oda para ileydi Van kedisi

izmirle

Tamamen tercih meselesi kimse sizi fold beslediğiniz işin yargılanamaz herkesin kendi tercihi sorunuza gelince atlayıp zıplayabilir herhangi bir sorun olmaz kediler boylarının birkaç katı yükseğe zıplarlar içiniz rahat olsun. Ayrıca fold kedilerin acı çektiğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değil doğru eşleşme yapıldığı sürece.

Aliye87

Merhabalar:)
Kendi adıma, açıkçası cins kediler hakkında pek bir bilgim olmadığı için diğer kedilerle ortak olan meseleleri (aşı, kısırlaştırma vs) dışında bir yorum yazmam. Bilmediğim bir şey konusunda ahkâm kesmek gibi olur. Benim de ilk kedi sahiplenişim. Açıkçası bana çok uzak konulardı bunlar birkaç ay öncesine kadar:) burdan çok şey öğrendim, öğreniyorum 😊, yalnızca bildiğim, kedimin de başına gelen ya da onunla yaşadığım/tecrübe ettiğim şeylerle ilgili yorum yapmayı tercih ediyorum, bilmediğim konulara girmeden..

İnşallah kediniz için sakıncası olan bir durum değildir bu. Çok tedirginseniz bir veterinere danışabilirsiniz. Belki kullanması gereken bir takviye olabilir eklemleri için.🙏

Mia2021

Çok teşekkür ederim. Doğru söylüyorsunuz bilmediğiniz tecrübe etmediğiniz bir konu hakkında yorum yapmak doğru olmaz fakat çoğu arkadaşımız asla gözlemlemeden bilmeden cevap veriyor internette yazılan haberler vs. Bazı scottish fold Latin hasta olması hepsinin olacağı gibi. O yüzden bu platform da dışlanmasi gereken scottish foldlar değil önyargılı kendini hayvan seviyor diye nitelendiren acımasız hayvan severler. Her hayvanı olan hayvan sever olmuyor benim gözümde maalesef.

Cins kedi olsun olmasın sürekli olumsuz yorum yapıp cins kedi sahiplerini vicdansız yerine koymayın lütfen. İnsanlar sahiplenmiş güzel güzel bakıyor. Ben de bazen soru sormaktan çekiniyorum bu durum yüzünden. Bu konu benim de aklımdaydı yüksekten atladığı zaman çok korkuyorum mutfak dolanımın en üstüne çıkıp atlıyor nerdeyse 2 metre aklım çıkıyor. Ramses scottish fold. Eklemleri hasta ise birşey olmasından korkuyorum nasıl önlem alacağımı da bilemiyorum mutfağın kapısını kapatıyorum o başka biryere tırmanıp zıplıyor. ( ramsesin anne siyam baba Scottish yavrular kulağı kıvrık ama anneye benzedi ayrıca siyah renkte doğdular. Kimse sahiplenmek istemedi sokağa gideceklerdi ki bir tanesi sanırım gitti. Ben kıyamadım sahiplendim ve bebeğim gibi bakıyorum. Bakacak maddi durumum var ama hepsine birden manevi olarak yetemeyeceğim için diğerlerini alamadım çok üzgünüm. Cins kedi diye linç yememek için açıklıyorum)

Jiyansutlac

Birşey olmaz merak etmeyin benim. Kedim de çok sakar mesela kafasını çarpıyor atlıyor zıplıyor deli dana gibi koşuyor sonra yorulup yerde kaplan gibi uzanıyor ☺️Pencereye balkona dikkat ediniz yeterli

Mia2021

Balkona tek başına çıkarmıyorum malesef hep yanında oturuyorum gerekirse kucağımda oturuyor cam yaptırmayı düşünüyoruz balkona zaten teşekkür ederim 😊😊

Siz kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Yorumlarda tüm scottishler hasta olacak diye bir şey yok demişsiniz. Bu kırma o yüzden sağlıklı olur demişsiniz, soruda eklem rahatsızlığı olan bir cins demişsiniz. Madem kediniz sağlıklı, bizim tekir kediler 2 metreden kuş gibi uçuyor hiç sorun olmaz. Ama sağlıklı değilse bilekleri kırılabiliyor bilginiz olsun. Baktığım kırma bir sokak kedisinin kırıldı. Sokakta da genetik olarak hassas kediler var.

Mia2021

Sjsjs Gerçekten çoğunuz çok komiksiniz yok dünya benim etrafımda dönmüyor Muş da alinganligi birakicakmişim da kimse cins kedilere ve sahiplerine düşman değilmiş de Gerçekten boyke mi düşünüyorsunuz ben ilk bu platform a katıldığım da cins kedim olduğunu ve kustugunu söylediğim de çoğunuz senin hayvan sevgini sorgulamak lazım bilmem ne . Mutfak harcligimdan ödüyordum dediğimde eşinize soylememeniz yanlış filan gerçekten çok biliyorsunuz vallahi sırf böyle aşağılamak için yorum yapıyorsunuz. Diğer gonderi kalkmış yetmemiş birde buraya gelmişsiniz işte siz takıntılı siniz bende sorun yok sizde var maalesef.

Valla benim kedi ranzaya çıkıp atlıyor dolaplara çıkıyor falan şimdiye kadar bir sorun yaşamadık ama benimki tekir, cins kediler hakkında bilgim yok sanırım onlar daha hassas oluyor o yüzden dikkat etmek lazım çıkmasını engelleyecek şekilde bariyerler falan yapmak lazım. Mesela ben dolaba tırmanmasın diye çıktığı yere minder sıkıştırdım çıkamıyor.

Aynı şey tekrar başınıza gelmesin diye yüksek yerlere mesela dolap üstüne bantı ters bir şekilde yapıştırırsanız oraya çıkmaz alışıncada bir daha oraya bantı koymanıza gerek kalmaz ve artık oraya çıkmaz istemez