Erkek Kedimi Kısırlaştırdım Ama ? Bakarsınız Acil.

Oqrenerde06

Arkadaşlar 1 hafta önce erkek kedimi kisirlastirdim sağlık durumu çok iyi fakat 2 gündür dişi kedimi tekrar sıkıştırmaya çiftleşmeye çalışması başladı bu yüzden kısırlaştırma yapmıştık fakat yine aynı hareketleri yapıp hem kendini hem dişi kedimi rahatsız ediyor zamanla geçer mi ne yapmam lazım. Operasyonu yapan veteriner hekim uzmandi hatta getirdi yumurtaliklarini bize de gösterdi onda şüphem yok ama duyduğuma göre 2 3 ay vücutta hormonlar kalmaya devam edermiş ne yapmam lazım. ;/

16 CEVAP

D-O

Alfalik falan duymadim ama benim deneyimi paylasayim kısaca.
Erkek kedim 2 aydan fazla kizginliktaydi her yere koku birakti gece uyku uyutmadi her yumusak seyi agzina alip miyavliyodu :D
Stresliydi agresif olabiliyordu.
Hormonlarinin esiri olmustu diyebilirim. Ne mama ne oyun umrundaydi. (Bagisiklik degeri yuzunden beklemek zorunda kaldik)
Ona ragmen bu davranislari kisirlastirma sonrasi kesildi. Bence bu hormonlarla alakali bi durum oldugu icin hormonlar gidince bu gudulerde yatisiyor. Sizinkinde de vucudundaki hormonlar yatistikca gececektir. Siz endiselenmemeye calisin.
En dogrusunu yapip kisirlastirmissiniz. Bundan sonrasi daha kolay aslinda, sabredin zaman lazim :)
Mantar konusunda da gecmis olsun!

D-O

Merak etmeyin geçer. Benim erkek kedimi kisirlastirdiktan sonra birkac gun koku birakmisti. 3.gunden itibaren durdu.
Bizim veterinerimiz hormonlarin yatismasinin 2 haftayi veya 1 ayi bulabilecegini soylemisti.

Oqrenerde06

Hahaha cok komik gerçekten ağzına yumuşak oyuncak alıp gezmesi 😁😁 Çok teşekkürler yorum için bu arada kediniz kızımla aynı günde doğmuş:)

D-O

Sormayin o donem tum pelus oyuncaklari kaldirmistik. Tek oyuncagi kagit topuydu :D

Aaa tatli bi tesaduf, İkisi de boga burcu :D

Kedici84

Ne kadar operasyon olursa olsun dürtüler kaybolmaz onun dikkatini başka yere çekmeye çalışın başka birşey yapamazsınız . Sakın sert davranışlar göstermeyin bağırmayın . Yeni dikkatini çeken Oyuncak alınabilir

Oqrenerde06

Kedicik çok teşekkür ederim hiç kizmiyorum kendi haline bırakıyorum zaten malum çok korkak kedi :_/ çeşit çeşit oyuncaklar aldım umarım faydası olur

e234567

mantar için ne yaptınız? ben aşı yaptırmıştım iki üç güne geçmişti. umarım diğer kedinize de bulaşmaz

Senablkbs_

Oncelikle gecmis olsun . Gec kisirlastirilan kedilerin bazilarinda ,kizginlik zamaninda gosterdigi davranışlar aliskanlik olarak kalabiliyor . Belki aliskanlik edinmistir veya dediginiz gibi ustun gelme baskinlik kurma ic gudusuyle hareket ediyordur. Bir de her seyin haricinde bildiğim kadarıyla testosteron hormonu sadece testislerde salgilanmiyor cok az miktarda da olsa bobrekustu bezlerinde de salgilaniyor . Yani kisirlasmasi bu hormonu salgilamasina mani degil . Belki bu da sebebiyet vermis olabilir ama ben zamanla normale donecegini dusunuyorum bence aliskanlik haline getirdigi bir davranıs bu

Palyaco

En fazla 1 ay sürer sonra çok sakinlesiyorlar

Oqrenerde06

Umarım ya kimileri alfalik kuramadığı için kafasına takar tekrar tekrar çiftleşmek ister falan dedi ben istemiyordum zaten yavru falan hemen kısırlaştırma yaptırdık kizginliga girer girmez ama korkuyorum. Zaten şuan mantarla mücadele ediyoruz bir de bu stres yapiyor çiftleşme istiyor sıkıştırıyor kızımı köşelere bagirttiriyor.

Oqrenerde06

@senablks oda olabilir aslında 14 aylıkken kisirlasti zaten 2 aydır kızgınlık belirtileri vardi şu son hafta iyice çoğaldı 2 yaşında falan olsa alışkanlık eder dicemde bilemedim bakacağız göreceğiz dediğiniz gibi böbrek üstünde de testeron salgısı devam ediyor. Az da olsa

e234567

bence mantar aşısının ikinci dozuna gerek yok bana da veteriner ilk iki diyip sonra üç doza çıkarmıştı :D 3-4 aylık yavru olmasına rağmen. 1. aşıdan sonra düzeliyor zaten hiçbir şeyi kalmadı. ve karaciğeri yorduğundan hiç tavsiye etmiyorum. geçmezse ocasin miydi neydi onunla yıkamalısınız bence

Oqrenerde06

@e234567 1. Doz aşı yaptırdık bağışıklık aşısı yaptırdık ve şuan 4 çeşit krem kullanıyoruz omega 3 veriyorum bağışıklık kapsulu veriyoruz . Azaldı gibi şuan 5 yerde var umuyoruz başka yere serpme yapmaz perşembe günü 2.doz mantar aşımiz var bakalim :/ kimileri mantar diyor kimileri alerjik egzama da olabilir diyor ama bana da bulaştı kesin mantar olduğunu düşünüyorum değilse de mantar aşılarını boşa yapmış olacağız. Ama 2 kedimde de var diğerine de bulaştı maleseff bulasmamasi imkansizdi aynı evde.

Oqrenerde06

@palyaco umarım ağzından bal damlıyor yine .

Oqrenerde06

Ecosin ile de yıkadık bundan önce iyice arttı bizde zaten maya da karaciğer problemi vardı yaptırmadan hemogram değerlerine baktırdım iyiydi en son 1.dozda iyice arttı mantar bizde niyeyse anlamadım 2 bölgeden 5 bölgeye çıktı arttirdigini söyledi veteriner de