Kedi Tüyünü İnsanın Yutması

e234567

hurafe mi gerçek mi tam bilmiyorum ama bizim ananeler de kedi bakan kişiler olmadığından kedi tüyünü yuttuğumuzda organa yapışacağını falan söylüyorlar. küçükken sokaktakileri sevmeyelim diye de demiş olabilirler ama mesela bir tane akrabamızın karaciğerinin yarısı alınmış kedi tüyünden dolayı. gerçek diyorlar. bende pek umursamadığımdan tüylerini, ikilemde kaldım

20 CEVAP

edadnmzr

Valla ben bir sürü yuttum inşallah ciğerim alınmaz

beyzathemoc1

Abartı ve iğrenç gelecek ama kimsenin fikri umrumda değil valla ben ısırıp yalıyorum 7 24 öpüyorum asılı olduğu için hiç problem olmuyor sonuçta koparıp öbek öbek yutmuyoruz 3 yıldır yapıyorum gayet iyiyim herkes bana çok kızıyor ama hiç oralı olmuyorum rahat olun bazen yemeğime düşüyor (hera biz yemek yerken sürekli masaya atladığı için) görürsem tabi alıp atıyorum amq kim bilir görmeden ne kadar yemişimdir

simbakedi

bildiğim kadarıyla kedi tüyü eğer pireliyse (ya da genel dış parazit varsa) zarar veriyor. yoksa insan saçını da yutar yani hemen hastalanmaz kedi tüyü de aynı şey bence

Tüylerin yutulması değil tüye yapışık parazitlerin olması bizi hasta edebilir. Kedilerdeki iç parazit kedilerin bağırsaklarında onları pek rahatsız etmeden yaşayabilir, tabi ki çoğalınca kediyi öldüre de biliyorlar. Ancak bu parazit türleri insanlarda yaşayabilecek formda değil, o yüzden insan vücudunda kese tarzı bir kist oluşturuyorlar ve insanların kist hidatik olmalarına neden oluyorlar. Anneniz bir yerde haklı. O yüzden kedilerimize düzenli iç-dış parazit iğnesi yaptırıyoruz. Pireleri yutan kedilerde pire taşıyıcı olduğu için iç parazit oluşuyor ve onlar öyle küçük topçuklar halini alıyorlar ki kedinin tüyüne yapışıyorlar iyice. Daha bugün kedimde gördüm. Normalde düzenli iç parazit hapı veriyorum kedime ama bu ay kedi nezlesi oldu, zaten hasta diye parazit hapı ağır gelir antibiyotik de alıyor diye düşündüm ama iç parazitler gelişmiş yine, poposundan çıkıp alttaki tüyüne yapıştı. Peçeteyle çeke çeke zor aldım. Siz siz olun düzenli iç parazit iğnesi ya da hapı yaptırın, ihmale gelmez.

Hilalkoca

Eğer kedinin sağlık sorunu varsa evet kedi tüyü zarar verir, aşısı yoksa veya parazit ilacı kullanmıyorsa bu sorun çıkarıyor ama onun dışında bir zararı olur mu bilmiyorum.

beyzathemoc1

Burnumuzdaki kıllar ve mukus bunun için var zaten büyük pislikleri tutuyorlar

Gimlihanim

Eğer aşıları özellikle dış parazit aşıları tam olarak yapılmıyorsa. Kedide de böyle bir sorun varsa o zaman yutulduğunda sorun yaratıyor diye biliyorum. Aşıları zaten hem kendi sağlıkları hem de bizim sağlığımız için önemli. O yüzden aksatılmaması tavsiye ediliyor.

Cennet29

Bende kedi bakmaya başladığımda komşumuz kedi benim yüzümü yemeye çalıştı demişti 😁😁😁 kahkaha basmamak için zor tuttum kendimi. Sonra başka kişiler kedi tüyü göze yapışırsa kör olursun vs. Deli saçması bir sürü hikaye... Bizim kıl tüyümüz nasıl bizi öldürmüyorsa kedininkini yutmaklada kimse ölmez. Vücuttan atılıyor bi şekilde. Sadece kedinin iç dış parazitlerini düzenli yaptırmayı ihmal etmeyin. Size parazit vs. Bulaşmadığı sürece sizi hasta edecek bi neden yok ortada. Kedim benim ağzımın içine yatıp uyuyor anası gurban krkfkg

e234567

ya burundan değil ya bir mantar aşısı var şu anlık yutmuş olabilirim de fazla umursamadığımdan ondan sordum

beyzathemoc1

Mantar aşısı dünyanın en gereksiz aşısıdır bizim sağlığımız açısından önemli olan iç dış parazit o varsa korkmayin

Palyaco

Kedi tüyü sadece parazitliyse zarar verin evde bakılan aşıları iç dış parazit aşısı olanlarda olmaz zarari

Mia2021

Aynı şeyleri duydum bende içinde ürüyormuş kedi kılı bilmem ne biri ölmüş daha önce babannem derdi hep ben yıllarca içindeyim ölmedim ki kaç kez ağzımda kedimin kılını buldum kaç kez yuttum sayılmaz derecede fakat şu zamana kadar hiçbir anormallik hissetmedim sanmıyorum kedileri sevip opmeyelim diye söylüyorlardır . Ölürsemde ondan öleyim nolucak kazık cakmicam ya bu dünyaya 😅

Warriorsans

19 yaşımdayım 19 yıldır sokak hayvanlarıyla iç içeyim ve bu sene evde 2 kedim oldu. Sokak hayvanları vs hepsi beni tırmaladı da ısırdı da tüylerini de yuttum ama hiçbir şey olmadı. Hayvanlardaki tüy böyle bir sorun yaratmaz. Ama parazit varsa olabilir. Amcamın (çok bir bilgim yok küçüktüm pek hatırlamıyorum ama kısaca) bacağı kesilmişti kedi tüyünden kaynaklı kitle oluştuğunu söylemiş doktor.

kedimi herhalde günde 500 kere öpüyorumdur doyamıyorum :) zarar veriyosada versin öpmeden duramam hele o göbek 😩😩 ayrıca zarar verdiğinide düşünmüyorum pire falan yoksa

Bu durumu ilk defa sizden duydum. 🙄