Kedi Maması İçeriği

BurcuKaya0

Kedilerin kuru mamasının içeriğinin nasıl olması gerekiyor yani iyi bir içerik olduğunu nasıl anlayabiliriz

7 CEVAP

Lils

1- Memnuniyet oranı
2- Et içeriği (taze et>kurutulmuş et>protein> et unu)
3- Hayvansal ürün oranı (içeriğe bakıp hayvanlardan gelen oranları toplayarak bulabilirsiniz eğer kesin olarak değer yoksa ondan önce ve sonra verilen iki yüzdeliğin oranını ortalıyorum ben) en az %50 olmalı bence
4- Taurin oranı minimum 1000mg olmalı
5-Protein oranı %30 dan düşük olmamalı

hannnngggg

ek olarak kullanılan tahıl varsa açık bir şekilde net oranının belirtilmesi
aktioksidan açısından zengin besinler içermesi yosun kızılcık, balkabagı gibi..

duman_cat_world

Mama seçerken baktığım şeyleri paylasayım🌸

✅ GERÇEK et oranı (taze veya kurutulmuş olabilir)
✅ Sebze ilaveleri
✅ Taurin ilavesi (en az 200 mg/kg)
✅ Mısır, soya, buğday ve katkıları içermemesi
✅ Protein, yağ, lif ve nem değerleri, analiz değerleri olarak geçer. Protein en az %30 olmalı, yağ KISIR kediler için en az %11
✅ Şikayet oranı, yorumlar, memnuniyet
✅ Firmanın kaç yıldır bu sektörde olduğu
✅ Daha önce geri çağrılma yaşamış bu bu marka, bunlara bakıyorum.

Mama seçimi kedilerimizin sağlığı ve mutluluğu için önemli, dikkatli ve seçici olmak gerekiyor🙏

duman_cat_world

Bir şeyi eklemeyi unutmuşum, karbonhidrat oranına da bakın mutlaka. Karbonhidrat oranını bulmak için şu formülü kullanıyoruz👉 100 - (protein, yağ, lif, nem, kül oranı toplamı) = karbonhidrat oranı

Mamada belirtilen tüm oranları toplayım 100’den çıkararak karbonhidratı bulabiliriz.

🔴 Çoğu mamanın çeyreğinden fazlası karbonhidrattan oluşuyor 🔴

duman_cat_world

Düzeltme: Taurin ilavesi en az 2000 mg/kg olmalı.

kedinin enerjisindende anlayabilirsiniz..'

hannnngggg

antioksidan