Sanırım Kedim Yüzümden Psikolojim Bozuldu

stellabennett

kedimi çok seviyorum çok fazla seviyorum en ufak bir şey olsa acaba bir şey olur mu canı çok acır mı ya geçmezse gibi düşüncelere kapılıyorum uyku uyuyamıyorum düşünmekten ona bir şey olmasından ve onu kaybetmekten çok korkuyorum Scottish Fold olduğu için bir gün mutlaka acı çekeceğini de biliyorum aslında bu düşüncelerle gerçekten yaşayamıyorum ne yapacağımı bilmiyorum sadece böyle olan ben miyim

7 CEVAP

edadnmzr

Benim kedim de koronavirüs yaklaşık 2 ay önce öğrendim. Fipe çevirecek diye yüreğim ağzımda geziyorum. Bir şey yapsa telaşlanıyorum neden öyle yapıyor diye. En kötüsünü düşünüyorum panik oluyorum. Sizi çok iyi anlıyorum. Ama şunu öğrendim ki, olan zaten oluyor biz önlemlerimizi alacağız tabii ki ama eğer bir gün olacaksa o zaman olacak. Şimdiden en kötüsü olmuş gibi davranmak gerçekten çok yorucu bir şey. Kendi kendimizi yiyip bitiriyoruz. Allah korusun bir şey olduğunda zaten çok üzüleceğiz. Şimdi hiç yokken kendi kendimizi üzüp çocuklarımızı da tedirgin etmeye gerek yok. Onlar bizim hislerimizi hissederler. Mutlu olun ki mutlu olsun ❤️

Zibidicuce

Bu şekilde düşünmeniz aslında normal lakin düşüncelerinizin hayatınızı, sağlığınızı etkileyecek derecede olmaması gerekiyor. Siz gerekli önlemleri aldıktan sonra gerisini akışa bırakmalısınız. Çünkü sizin bu şekilde sürekli tedirgin gezmeniz kedinizin de aleyhine bir durum olur çünkü kediler en küçük bir tedirginliği bile hissediyorlar. Bazen siz her şeyi yerine getirseniz bile olacağı varsa oluyor. O yüzden sakin olmalı ve hem kendiniz hem dostunuzun psikolojisi için bu tür düşüncelerden vazgeçmelisiniz. Eğer bu düşünceler fazla ise psikolojik destek alabilirsiniz size çok faydası olur. Yada eğer inançlı iseniz vesvese, okb ile alakalı Risale-i Nurdan sohbetler dinleyebilirsiniz. Ben o tarz sohbetlerin de çok faydasını gördüm. Denedim onayladım. :)

aslihan_e

Ben o kadar kedi kaybettim ki... Eskiden ölünce çok üzülüyordum, günlerce yas tutuyordum. Şuan öldükleri zaman acıları dindiği için rahatlıyorum. Bizler de öleceğiz ölüm hem bize hem onlara. Bunu kabul ederek yaşamayı öğrenmeliyiz. Kendim de 1 ay hastanede acılar içinde ağır bir rahatsızlık geçirdim. Ardından zorlu bir ameliyat süreci. Ama şimdi sanki hiç acı çekmemiş gibi rahatım. Onlar da ölünce acılarından kurtuluyorlar. Dünyada herkesin başına her şey gelebilir. Eğer çok fazla takıntı haline getirirseniz kaygı bozukluğu rahatsızlığı yaşarsınız. "Kedimin herkes gibi hastalanma ihtimali var, burası ölümlü dünya, bu ihtimali kabul ediyorum, kedim sağlıklıyken mutlu zamanların tadını çıkaracağım ve bu konu hakkında daha fazla düşünmeyeceğim" düşüncesini beyninize yerleştirin. Aklınıza hastalık ihtimali gelince düşünmem yasak deyip savuşturun başka şeyler düşünün, yoksa psikolojik sıkıntı yaşarsınız.

Vlad

%80 yaşasa bile her Scottish Fold aynı sorunları yaşamıyor diye biliyorum. Siz ona kemiklerini ve eklemlerini güçlendirecek ND, Acana gibi tahılsız, kaliteli mamalar verin bir şey olmaz.

dnyilmaz

Sorumluluk sahibi olmak çok zor bir şey. Benim de böyle düşündüğüm çok oluyor. Düşünmemeye çalışıp ona iyi bir hayat sunmaya çalışıyorum. Bu arada neden cins kedi aldınız ki :(

stellabennett

@dnyilmaz kedisi doğum yapan kişi tüm yavrulara bakamayacağı için sahiplendiriyordu hepsi sahiplenilmişti ama bunu kimse sahiplenmemişti ben de üzüldüm ve sahiplenmek şstedim

Warriorsans

Malesef bende aynıyım. Yeni kedi sahiplendim ameliyat olacak her türlü olabilecek her kötü şeyi düşünüp kafayı yiyorum. Yada onlara ilerde ne olacak 10 yıl sonra nasıl olacaklar hastalandıklarında ne yapıcam.. sonu gelmiyor bu düşüncelerin