Güncelleme Hapşırık Seyreden Hiriltili Nefes

Trifane

Merhaba arkadaşlar. Benim uzaklıkta 1 haftadır seyreden geniz temizleme sesine benzeyen korrt şeklinde bir ses ve hiriltili nefes vardı. Buna da eşlik eden arka arkaya hapşırık. Ust solunum yolu rahatsızlığı veya alerjik olduğunu düşünerek buraya yazmıştım. Ufaklık henüz küçük 8 aylik. Basık burunlu scootish. Bgn veterinere gittik konuyu belki takip eden arkadaşlara ve benzeri sorunla karşılaşabileceklere fikir olması amacıyla güncelleme yapıyorum. Bgn vet muayenesi röntgen ve Genel muayeneye ile dewam etti. Kilosuna bakıldı. 8 aylik ama 4.400gr. Ve ısrarla biz kitten mama kullaniyoruz. Proplan. Çocuk başka ek bir gıda veya evsel gıda tuketmiyor. Günlük 50 gr mamasi var. Bu gram 25gr olarak sabah ve akşam veriliyor. Herneyse röntgen göre nefes kanalları açık ama yetersiz. Rahatsiz değil alerjisi yok. Sonuç şu estetik burun ameliyatı dediler. 10 günlük bir ilaç tedavisi verildi. Monodoks antibiyotik 1/5 sabah aksam. Desal 40mg 1/4 sabah aksam. Birde O2 Çare sabah aksam. Şimdi çocuğun su içmesinde problem yok. Desal ödem atsın diye dediler. Baskı oluşmasını engellesin ve boşlar acilsin daha rahat nefes alsın diye. Buhar makinesi almamız gerek onunla beraber serum fizyolojik. Reçeteyi ekliyorum buraya. Tabi ben karşıyım bu ameliyata.

26 CEVAP

Trifane

@TATA4242 aynen dediğiniz gibi. Hayir bir de azar işittim niye bu cinsi aldın diye. Yahu sanki hediye edilmiş ya da para verip almışım. Bende 4 çocuk var. Kızım siyam terkedilmisti 7 aylikti su an 5 yaşında kisirlastirdim. Jr Leo vefat eden oğlumun kardeşinin çocuğu. istemeden aldm satacakti disi sahibi. Yoyo ve Neo da satın alan kişiler vete bırakıp kaçmislar. Düşünün cins bile olsa masrafi gören yada hastalanınca bırakıp kaçıyor. Ki 4 ude cins. 2 scootish 1 siyam 1 british. Ve Leo 70 günlükler aldm. Diğer ikisi zaten kardeş 90 günlüklerdi. Sahiplendirmeye çalıştım. Bakamam 2 çocuk kalsın arkadaş olsun diğer ikisini düzgün kişilere vereyim diye. Nitekim verdim de. 10 günde ziyan ettiler gece gündüz beni aradılar. Çocuğun biri ishal biri kusuyor. Söylemediler de. Evime getirdiler geri. Kosa kosa goturudm vete. Gurme mama antibiyotik çocuklar vette kaldı 3 gün. Hastalanınca anlayacağınız geri postaladilar. Benzeyen biseyleri yoktu. E şimdi haliyle 4 çocuğa bakmak -özellikle de bunlar hassas- zor. Masrafı mamasi kumu ilaci aşısı vs vs. Zaten üzgünüm birde üstüne bana ukalalık yapıyor. Günlerce ben veterinerjn kapısında bekledim vefat eden oğlum için. Çocuk öldü bana demesin mi 2 günlük iyileşmesi bizi yanılttı bilmem ne ilacını kesmeyecektik. Basit bir idrar yolu tıkanıklığı sonrası akut renal bobrek yetmezliği ve kalp krizi. Çocuk 1 haftada elimden kaydı gitti. Şimdi korkuyorum ameliyat ws. Bana göre önce kilo sorununu asmaliyiz. Vete göre normal iri bi çocuk diyor. Gercekten bazen şansa ilac deniyorlar diye düşünüyorum. :(

Vlad

İstediğin cinsi alırsın kimse hesap soramaz. Bana öyle bi tavır gösterilse bir daha adımımı atmam. Ha Scottishlerin belirgin sorunları var gülü seven dikenine katlanır.

teddybal

Tahılsızlarda nd(%27), acana f.f.(%21), bozita(%27); düşük tahıllılarda sanabelle(%25,5) bildiğim karbonhidrat oranı düşük kitten mamalar. Kilo almamasını sağlamak için düşük karbonhidratlı beslemeye dikkat etmek lazım. Çok geçmiş olsun, her şey yoluna girer umarım.

Orcuncun

Hekiminizin önerdiği operatif ve rahatlatıcı medikal tedavi tamamen doğru, operasyon rinoplasti olarak geçer ve stenotik nares dediğimiz basık burunlu kedi ve köpeklerde görülen genetik deformasyonun tedavisinde endikedir yani amaç estetik görünümü düzeltmek değil burun deliklerini işlevsel hale getirmektir. Kısa vadede hapşırıkla başlayan sorun ileriki yaşlarda kalp akciğer hastalıklarına davetiye çıkarır araştırırsanız bununla ilgili çok fazla yayın görebilirsiniz. Erken dönemde yapıldığında bu tip hastalıklarla karşılaşma riski çok çok azalır ve kedinizin yaşam kalitesi doğrudan artar. Size çok da önemli görülmeyen bu sorun, belki de kedinizin dili olsa size her gün ‘burnum kuruyo, burnum acıyor, nefes alırken zorlanıyorum ve yoruluyorum’ diyeceği bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte rinoplasti operasyonu işinin ehli bir cerrah tarafından yapıldığında kısa süreli ve oldukça kolaydır. Umarım sağlıklı uzun bir yaşamı olur çocuğun, geçmiş olsun:)

Trifane

Simdi ilginç olan söyle birsey var. Daha önce bu ameliyati yaptırmış arkadaşlarımı aradim. Dedilerki sorun aynen dewam ediyor. Kilo kontrolü sağlamamız gerekiyor. Bu çocuk 8 aylik ve 4.400gr. Mama değişimine gitmek gerektiğini ısrarla söyledim. Anne evinden beri proplan yiyor. Proplan kilo yapior bariz net. Aynı şeyi kısır olan disi çocuğum da yaşadım. Proplan kısır Mama onda da kilo yaptı. O konuta girmeden ameliyat. Yani ameliyat ettirmek öyle basit bir durum değil. Evet bu türlerde sıkça görülen şeyler bunlar. Birde azar yedik niye bunlari alıyorsunuz diye. Genetiği bozuk bunların falan. Yahu almasam satacaklardi. Parayla satılıp saçma sapan ellere düşmesin diye qldim. Ben bilmiyorum muyum bunların genetik sorunlu olduğunu sizce. Israrla da sahiplenen parayla alan arkadaşlarıma söyledim almayın uretilmesjn diye. Ben karşıyım üretimine ciftlestirilmesjne. Nitekim çocuk sağlıkla yaşını geçtiğinde kisirlastiracagim. Sonuç nedir derseniz ben bu ameliyatın erken olduğunu düşünüyorum. Sorduğum kişilerde aynı şeyi söylüyorlar. Bazen vetler sırf ne bilim ticari bakıyorlar. Bilemedim yani.

Orcuncun

Yorumları okumamıştım, sadece kabaca göz gezdirdim yazdıktan sonra amacım polemik yaratmak ya da dahil olmak değil, bilgi verip faydalı olmak. Gözüme çarpanlardan biri devlete gidin yazmış. Devlet kurumunda cerrahi kürsüsünde veteriner hekimim, dışarda özel klinikte çalışmıyorum, bahsedilen operasyon rutin önerilen ve gerçekleştirilen operasyonlardan biri.
Operasyonun yüzde yüzde etkili olmamasının sebebi ise bunun bir çok anomali içeren bir sendrom olması.

Bahsettiğiniz semptomların güncel tedavisi dünyanın heryerinde aynıdır.

Kilo kontrolü fayda sağlamaz değil, eğer fazlası varsa sağlar, rahatlatır ancak doğrudan sağaltım değildir büyüme döneminde yetersiz besleme de farklı sorunlara yol açabilir yine de mama değişimine gidebilirsiniz. Alt tarafa fayda sağlayacak 2 link bıraktım benzer ırk kedisi olanlar inceleyebilirler.
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1016/j.jfms.2009.09.010
https://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/soft-tissue-service/baylees-story-brachycephalic-obstructive-airway-syndrome-boas/

TATA4242

Evet devlete gidin dedim,hiç olmazsa çok daha bilgili bu durumu belki yüzlerce kez görmüş hekimler mevcut.Siz devlet vet.hekimi iseniz bu durumu daha iyi bilirsiniz.Orada özellikle cerrahi islemleri yapabilecek ve başarı yüzdesini arttırabilecek tecrübeli hekimler mevcut.

TATA4242

Yani işin aslı gördüğüm kadarı ile özellikle devlet vet.hekimleri işini seven ve kendini sürekli geliştiren insanlar ,bu sebeple onların vereceği bir kararın hem daha sağlıklı hem daha güvenli olabileceği kanaatindeyim.Ayrica bahsettiğim gibi daha önce bu durumları görmüş ameliyatını gerçekleştirmiş oldukları için işin daha ehli kişiler.

TATA4242

Bu okuduklarınızdan bu sonucu cikardiysaniz gözlerinize baktirmalisiniz.En basdan Türkçe dersi almalısınız.Neyse daha fazla muhatap olamıcam.

Trifane

@teddybal yazdığınız mamaları inceleyerek ona göre bir yol izleyeceğim çok tsk ederim tavsiyeleriniz için. Sevgili hocalarımızı kırmadan öncelikle tsk ederim cevap yazma nezaketini göstermişler. Genelleme yapmak istemiyorum lakin çoğu hekim sizler gibi değil. Yanlış teşhis üzerine teşhis. Herneyse... @Orcuncun vermiş olduğunuz linkleri dikkatle inceleyeceğim tsk ederim. Benim korkum şu çocuk küçük. Monodoks antibiyotik ile beraber son 3 gündür o garip sesler ve hiriltili nefes kayboldu. Tabi nebulizator cihazı izotonik ventolin kullanımı da sanırım etkili oldu. Günlük 15 dk kadar kanalları açılsın diye böyle biseyde yapıyoruz. Kendi hekiminin şu an kanallar açık ileriki dönemlerde problem olursa düşünürüz demişti. Bir uzman daha görsün istedim. Bu hemen dedi. Hapşırık şu an yok. Nefesi normal. Yani şu an gayet iyi gibi. Onlara göre çocuk normal bana göre kilolu. 8 aylik bebek 4.400 gr. Bence 400 gr vermeli kiloyu sabitlemeliyiz. İştahlı bir çocuk. Naçizane fikrim tabu bu yönde. Kaçınılmaz olacaktır bu ameliyat ama çocuk yetişkinlere adım atsın o eşiği geçsin derdindeyim. Korkuyorum net. :(

ayseson

Tata yazdıklarınızı nutkum tutularak okudum, neyse ki her insan sizin gibi değil, bizi ayakta tutan da onlar, motivasyon kaynağımız onlara yardım edebilmek, iyi ki ilahi adalet diye bir şey var fazla lafa gerek yok, dedikleriniz karşınıza çıkar birgün! Evcil hayvan forumuna giriyorum, 1 saat içinde karşıma çıkana bakın, Allah sabır versin bize gerçekten. Lütfen arkadaşın sorusunun altında daha fazla konusu dışı şeyler yazmayınız, diyeceğiniz varsa özelden yazıp rahatlayabilirsiniz, hadi sağlıcakla