Köpek Kısırlaştırma

reinefee17

Bu konu hakkında en ufak bir fikrim yok son günlerde Instagram tik tok vb platformlar da sürekli karşıma çıkıyor sizlere sormak doğrusunu öğrenmek istedim şuan yasa gereği hayvan sahipleri köpeklerini kısırlaştırıyor çip taktırıyor bir kaç yorum okudum kısırlaştırma sonrası köpeklerin kan kaybettiğiyle alakalı ölebilecekleri hatta öldükleriyle alakalı kısırlaştırma hayvanlarını ömrünü uzatıyor kediler köpekler kısırlaştırılalı diye düşünüyorum köpekler gerçekten kısırlaştırma sonrası bu durumu yaşıyorlar mı genelde pitbull sahipleri bundan bahsediyor doğru mu

2 CEVAP

simbakedi

http://carodog.eu/wp-content/uploads/2014/10/PAV045web.pdf
bu makalede kısaca kısırlaştırmanın yararlı oldugunu söylüyor. kısırlaştırma da bir ameliyat, tabiki anestezi alıyor bıçak altına yatıyor birçok risk var. ama çok sık yapılan bir ameliyat olduğundan iyi bir yerde yaptırılırsa riskler en aza iner. pitbull sahipleri sanki köpeklerini öldürüyorlarmış gibi verdikleri tepki çok saçma ben de gördüm birkaç tane. tabi yasa çok saçma ancak pitbull sahibi kişiler genelde hiç tekin olmuyor ve üretip satma amaçlı alıyorlar. şu an belediye veterinerinde bildiğim 4 köpek var terk edilmiş. bu her sahip için geçerli değil, yasayı da desteklemiyorum ama sadece bu kısmı için yararlı bir şey olmuş açıkçası

reinefee17

Pitbull sahipleri gerçekten köpeklerine zarar geliyormuş gibi davranıyorlar. Beni şaşırtan köpeklerin karnesinin olmaması. Biz veterinere gittiğimiz gün iç dış parazit sonrası karne çıkartıldı. Çip takıldıkran sonra karne yenileniyormuş onunla alakalı bir durum olabilir bilmiyorum.
Makaleyi okuyacağım çok teşekkür ederim.