Kedilerim Anlaşamıyor

Cerezler

Merhaba, bir arkadaşımın sorununu dile getirmek istiyorum. İki tane kedileri var ve ablasıyla ayrı aldılar. Arkadaşımın kedisi daha önceden vardı, yeni gelende küçükken geldiği için bir süre görüştürmediler kedileri. Ayrı odalarda tuttular. Şimdi görüştürmeye başladılar ama birbirlerini hiç sevmiyolar. Biri diğerine vuruyo öbürü diğerine. Her gördükleri yerde hırlıyorlar, kızıyorlar. Kedilerin odaları hala ayrı ama yine de gün içinde birbirlerini görüyorlar. Bu kedileri nasıl birbirlerine alıştırabilirler? Yardımcı olursanız çok sevinirizz

12 CEVAP

duman_cat_world

Alıştırma dönemi çok dikkat edilmesi gereken bir dönem. Olumsuz bir davranışta bulunursanız tüm alışma ihtimallerini yok etmiş olursunuz. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir. Benim bu konuda bir tecrübem, deneyimim yok maalesef. Ancak instagram’da @beneklimorkedi hesabından online danışmanlık alabilirsiniz. Sayfanın sahibi Prof. Dr. Ebru Yalçın hayvan davranış bilimi üzerine çalışmalar yapan bir uzman. Ve online danışmanlık alıp çok faydasını gördüğünü söyleyen insanlar var, yorumlarını okudum. Sayfaya göz atabilirsiniz @beneklimorkedi dediğim gibi🥰

bernac

Meraba Çerezler, benim erkek yetişkin kedimin yanına oyuncu küçük dişi kedi getirdim alışma süreleri var bu sürede herkes kendi dişini gösterecek sınır belirlicek tıslama maowlama olacak fazlasıyla erkek kedim ondan cok rahatsız oldu sürekli oyun için gidiyordu yanına küçük. Sonra alıstılar zaman tanıyın baskın şekilde hayır diyin aynı odada uyurlar arada yerde yuvarlanıp atlarlar birbirnin üzerine kovalarlar ama oyun diye düşünüyorum şişman kedim şimdi aktif ve hareketli en çok ona seviniyorum

duman_cat_world

Bu arada amacım asla reklam yapmak değil, zaten Ebru Hanım’la bir bağlantım bulunmuyor. Sadece yararını görebileceğinizi düşündüğümden paylaşmak istedim🥰 Art niyetli birileri gelmeden açıklamamı yapmış olayım. Kolaylıklar dilerim🌟

Cerezler

Teşekkür ederim, bir göz atarım 🙏

bernac

Meraba Çerezler, benim erkek yetişkin kedimin yanına oyuncu küçük dişi kedi getirdim alışma süreleri var bu sürede herkes kendi dişini gösterecek sınır belirlicek tıslama maowlama olacak fazlasıyla erkek kedim ondan cok rahatsız oldu sürekli oyun için gidiyordu yanına küçük. Sonra alıstılar zaman tanıyın baskın şekilde hayır diyin aynı odada uyurlar arada yerde yuvarlanıp atlarlar birbirnin üzerine kovalarlar ama oyun diye düşünüyorum şişman kedim şimdi aktif ve hareketli en çok ona seviniyorum

Warriorsans

Benimde 2 kedim var şans ilk kedim ve 40 gündür bizle olan 2. Kedim jelibon. İlk 20 25 gün annemlerin evinde tedavi gördü daha sonra şansın yanına geldi birbirlerinden nefret ediyorlardı jelinon çok korkuyordu zatwn şans da onu dövüyordu. İlk 1 hafta böyle geçti 1 haftanın sonunda aynı odada olmaya tahammül etmeye başladılar 10. Günde aynı odada uyuyabiliyorlardı şimdi 16. günde falanız sanırım geceleri aynı yatakta ben jelibon şans uyuyoruz sabahları biraz dövüşüyorlar ama birkaç gündür beraber oyun oynamaya bile başladılar yani artık yanında ben olmasam da beraber bırakabiliyorum çünkü baya alıştılar. Arkadaşınızın da sabretmesi gerekiyor. Sonunda alışacaklardır

nlonur

Eğer çok ciddi kavgalar (birbirlerini yaralayan, sağını solunu kanatan darbelerin olduğu) etmiyorlarsa kendi hallerine bırak. Sen de birisiyle tanışsan ilk başta mesafeli yaklaşırsın. Onların tıslaması, birbirlerine ufak ufak vurması da o mesafeli yaklaşım oluyor. 15 gün sonra koyun koyuna yatmaya başlarlar.

Cerezler

Cevaplarınız için teşekkürler fakat birbirleriyle görüştürmeye başlayalı nerdeyse 2 3 ay oldu. Fakat hala aynılar. Sanırım birbirlerinden haz etmiyolar.

nlonur

Ben yavru kedi sahiplendiğimde büyük olan kedim, yavruya saldırıyordu bağırıyordu vs. ama yavru ona karşılık veremiyordu. Böyle böyle yanına gide gide büyük kediyi kendine alıştırdı. 2 kediden 1i daha baskınsa alışıyorlar ben böyle tecrübe ettim. Keşke en başta odaları ayrı olmasaydı. Ama iki kedinin de seninkiler gibi alfa olduğu ve baskın gelmeye çalıştığını hiç tecrübe etmedim. Bence bu durumda yine odaları ayrı olmamalı çünkü birbirlerini ne kadar çok aynı ortamda görürlerse birbirleri için tehtit oluşturmayacaklarını o kadar hızlı anlarlar. Evimde 2 bahçemde 5 tane kedim var. Çoğunda alışma döneminde kavga gürültü yaşadım ama beraber aynı ortamda bulundukça alışıyorlar.

nlonur

Bir de mama kaplarını yan yana koymanızı ve aynı anda mama koymanızı tavsiye ederim. Öyle olduğunda mama yemekten birbirlerine saldıramıyorlar ve saldırmadıkları zaman haliyle karşıdan da saldırı gelmediği için tehtitkar bakış açıları değişiyor. Bu anlattıklarım bilimsel şeyler değil. Kedi anatomisi ve ya psikolojisinden pek anlamam. Sadece tecrübeler.

Partilerindostu

Cinsiyetleri farklı ise birsüre sonra alışır lar

MMiamu01

İkinci kedim ilk geldiği zaman aynı sizin anlattığıniz gibilerdi ama zaman geçtikçe birbirlerine çok alıştılar ayrılmaz ikili oldular resmen . Alıştırmak için biz yan yana yaş mama verdik ,ikisi ile birlikte oyun oynamaya çalıştık yani mesela ipin peşinden koşuyordu ikisi birlikte herşeyi birlikte yapmalarını bekledik bu süre biraz uzun sürebilir ama alınacaklardir mutlaka sizin bunların yanında yapacağınız şey sabırla beklemek