Kedimin Ağzında Enfeksiyon Var Galiba?

nlonur

Merhabalar 2 gündür böyle hayvancağız. Bahçede besliyoruz dün farkettim böyle olduğunu. Müthiş bir enfeksiyon kokusu var, ağzı yara olmuş gibi, gözünde çapaklar var ve sürekli kuytu yerlere kaçıyor, dengede durmakta zorlanıyor gibi ve bir şey yemiyor sadece su içiyor. Özel veterinere götürecek maddi durumum yok. Belediyenin veterinerliği de haftasonu hizmet vermiyormuş. Pazartesiye kadar ona iyi gelecek ne yapabilirim?

8 CEVAP

zeynepdmr3

calisivirus olmuşa benziyor bağışıklık güçlendirici takviye ve vitamin verebilirsiniz kedimde enfeksiyon vardı biraz veteriner bebekler için olan çeşidinden antibiyotik augmentin vermişti belki bi zararı olmassa verebilirsiniz

Renklipati

Ağız kokusu ve diş eti iltihaplanma vardı bizde agumentin antibiyotik ve ağıza sıkılan rahatlatıcı bir siprey vermişti, sizde mutlaka danışın veterine başka türlü geçmez mutlaka antibiyotik verecektir

aslihan_e

Merhaba elinizde amoksisilin veya azitromisin içeren bir antibiyotik varsa ya da komşularınızda, küçük bir parçasını sevdiği yiyeceğe saklayarak sabah akşam aynı saatlerde vermelisiniz.

aslihan_e

Evet gençlik hastalığında da ağızda yaralar, diş kayıpları, burun akıntısı olabilir. Virüs kaynaklı enfeksiyonlar zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur. Antibiyotik sadece ağzındaki bakteriyel enfeksiyonu durduracaktır virüse etki etmeyecektir. Belediyeye vermenizi tavsiye etmem, çünkü hasta olmayan hayvan barınakta hastalık kapıyor. Barınaklar çok fazla kedi birleştiği için enfeksiyon yuvasıdır. O yüzden onlar orda sakat hayvan dışında hayvan tutmazlar. İyileşirse sokağa atarlar. Ölecekse bırakın yanınızda ölsün. Siz antibiyotik verin ona. Çevrede koyduğunuz su mama kabı varsa değiştirin ya da çamaşır suyuyla yıkayın. Yattıkları bir yer varsa bir kutu vs. onu iptal edin. Başka kedilere bulaşabilir. İshali var mı bakın. Gençlik ishalden de gösterir kendisini. Ha uğraşamam diyorsanız belediyeye verin ama çok iyilik etmiş olmazsınız. Bu kedinin ağzına haşlanmış tavuk suyuna sabah akşam bebek antibiyotiği (tozdan sulandırılan ya da şurup formunda) sıkılmalı. Yabaniyse içiremezseniz belediyeyi arayın. Belediyenin tek iyi yanı hayvan gözünüzün önünde can çekişmez.

Minikmuezza

Belediyeye kedi vermeyin 3 gun sonra öldü diyolar hep hic iyilesti diyen gormedim iyilestirmeye calistiklarini hic dusunmuyorum

BEHNAZ

Allah rızası için şu belediyelere götürüp bırakmayın hayvan o buz gibi hastalık yuvası ölüm kafeslerinde sağlam olsa bile ölür. Bende yaşadım bir daha asla bırakmadım aldım elimde götürdüm iğne antibiyotik tedavisi 3 günde bir getirin dediler öyle öyle iyileştirdim çoğunu. Yapmayın bir daha bu hataya düşmeyin mecbur kalırsanız elinizle götürün bekleyin iğne yapar geri verirler günlük tedaviye gider gelirsiniz ama bırakmayın asla

nlonur

Bunun kardeşinde de 3 gün önce benzer belirtiler vardı. Belediyenin veterinerine verdik. Bilgi almak için aradığımda veterinerin gençlik hastalığından şüphelendiğini ve antibiyotik tedavisini deneyeceklerini söylediler. Onu gönderdikten 2 gün sonra da bu kedi böyle oldu. Gençlik hastalığıyla belirtileri uyuşuyor mu? Olabilir mi acaba gençlik hastalığındansa enfeksiyon olmasını yeğlerim.

nlonur

Bahçede bakıyorduk ama saldırgandı biraz sokakta büyüdüğü için. İlk arkadaşların tavsiyeleriyle antibiyotik içirmeye çalıştım ama başaramadım saldırmaya kalktı. Belediyeye verdim dediğiniz gibi bari can çekişmesini görmeyeyim. 1 yılı aşkın süredir besliyorduk. Bugün ölüm haberi geldi :(