Yeni Kedi Neden Az Mama Yiyor?

Lavinia17

selam
kedi 6 aylık 1500gram
2.kedi bizim eve geleli 4 gün oldu 3 gündür proplan yavru kedi maması veriyorum ondan önce whiskas veriyorlarmış 1 gün bende whiskas mama vermek zorunda kalmıştım ama artık proplan yiyor.
proplan 20-70gr günde mama tüketilmesi gerekiyor diyor ama kedi yaklaşık 20gr mama tüketiyor.
yaş mama verdiğim zaman bi oturuşta 85 gram yaş mamayı tüketiyor.
kedinin hareketleri iyi baya hareketli,dışkısında vs sorun yok,iç dış parazit uygulamaları yapıldı.
bugün yaş kuru mama karıştırarak verdim yaş mama bitince kuru mama yemeyi bırakıyor :(
acaba neyi yanlış yapıyorum?

11 CEVAP

aslihan_e

Kuru mama yememesiyle koronanın ne alakası var yahu... Burnu tıkalı ya da akıyor dese hadi anlarım. Hem Korona kedinin bağışıklığı düşüp vücudunda çoğalmaya geçmeden her zaman testte çıkmaz. Korona o kadar da korkulacak bir şey değil korkmayın. Bu nasıl insanlarda kanser riski varsa kedilerde de fip riski olması gibi. Gece gündüz bunu düşünüp korkarsak psikolojimiz bozulur. Yaş mamayı görünce onu tercih etmiş, hep yaş istiyor o yüzden. Bizim kedimizin birine akşam ciğer ver sabah mama falan yemez o ciğerin gerisi nerde der. Aç kalır yine başka şey yemez. Bu kedicik de ağzının tadını biliyor demek ki.

Melike0nur

Mamayi sevmemis bariz şekilde bunu da belli etmiş. Aslında proplan da sevilmeyecek bir mama değil ama whiskas daha lezzetli gelmiş galiba 😄 önceki mamasi ile karıştırıp vermeniz gerekiyor bir süre o sekilde alisabilir ya da azar azar yaş mama ile karıştırıp alıştıra bilirsiniz ya da biraz su ile ıslatip o sekilde yedirebilirsiniz. Ben deneye deneye alıştırdim öyle. Ya da mamayi değişebilirsiniz oyle bi imkaniniz varsa sevdiği mamayi bulmaya calisin

Lils

Mamayı sevmemiş aç kalınca mecbur yer. Whiskas'tan sonra diğer mamaları reddetmesi normal. Bence yaş mama vermeyin bir süre alışsın yeni mamaya. Sonra yaş mama vermeye devam edersiniz

Melike0nur

Corona testi yaptırın derim 👍 bence çok çok önemli

Lavinia17

evdeki kedime bir şey olacak diye korkuyorum açıkcası :(
piko ile henüz tanıştırmadım kediyi bir odada tutuyorum haftaya aşıları başlayacak kan tahlilinde bi sorun varsa belli olur mu?
dışkısına 4 gündür bakıyorum bi sorun göremedim

Lavinia17

testi yeni gelen kediye mi yaptırmalıyım @Melike0nur
ya da ikisinede test mı yaptırmalıyım

Lavinia17

ben sokak kedilerinin hep corona taşıyıcısı olduğunu biliyorum yeni gelen kedi bir evde doğum yapmış ama anne babası sokak kedisi :)
ilk kediğimi sahiplendiğim zaman bize veteriner hekimimiz şu an test yapsam büyük ihtimalle pozitif çıkar sokak kedilerinin %90 corona pozitiftir bağışıklığı yüksek olsun stressiz olsun demişti

Lavinia17

mama yemesi için ne yapmalıyım tavsiyeniz nedir @aslihan_e

aslihan_e

Evet Korona neredeyse tüm kedilerde var, sadece testte her zaman görünmeyebilir. Korona testi yaptırmanız boş yere masraf olur, pozitif çıksa bile diğer kediniz de zaten korona olabilir. Mamanın aromasıyla da ilgili. Bizimkiler mesela tavuklu sevmiyorlar balıklıyı yiyorlar. Sevmediği mama için ne yapabilirsiniz bilemiyorum. Benim yaşlı kedim mesela et tarzı yemeye alışık olduğu için açlıktan ölse bile kuru mama yemiyor maalesef bir iki tane alıyor bırakıyor. Onun için ben de çözüm bilmiyorum.

Palyaco

Mamayi sevmemiş glutenli mama vermeyin derim ben exclusion yavru mamayi alın deneyin nasıl iştahlı yedini görün 3 gün e alisir

Lavinia17

Aç kalınca ve serbest beslenme yerine öğün öğün beslenme yapinca sorun çözüldü 💜
Herkese teşekkür ederim