Cebinde Parası Olmayanın Kedisi Ölsün Mü?

gozdeyilmaz

Dün gece evde sürahi kırıldı kedilerimizden biri yakalayamadan koştu ve ayağını cam kesti çok şükür ki gece açık veteriner vardı ve götürdük ama delirmemek elde değil. Dikiş atıldı ve bir gece orda kaldı anestezi, uyandırma ve kusma önleyici iğne, antibiyotik derken klinikten 1800 lira ile çıktık. İmkanımız vardı ödeyebildik ama yarın bu imkanımız olmayabilir ya da bu para bi anda çıkartılamayabilir. Hiçbir şey çocuğumdan daha önemli değil herkes içinde bu böyledir eminim ama en basit muayene ücreti bile 230 lira olmuş. Gerçekten delirmemek elde değil! İnsanlar en iyisi olsun çocuklarımıza iyi bakalım dedikçe her gün farklı bir şeyde zam görüyoruz

30 CEVAP

dogakaradag

haklısınız ama bu durumda veterinerleri de suçlamamak lazım, yoksulluk sınırı 13 bin TL iken yani 13 bin TL’nin altında maaş alanlar yoksul kategorisinde iken veterinerler de buna göre fiyat belirliyorlar, aylık gelirleri yoksulluk sınırının altına olmasın diye (ki çoğununki altındadır bence) yani ülkede her şeyin fiyatı çok pahalı, bu yüzden hesap sormamız gereken kişilerin hükümet olduğunu düşünüyorum. yoksulluk sınırı 3 katına çıktı.

Lilacan

Valla 4 senedir kedi bakıyorum 2 kedim var. İlk defa bu kadar zorlanıyorum. Ağlıyorum sürekli bir hastalıkları çıkmasın diye dua ediyorum. İşsiz de kaldım. Nasıl bakıcam bundan sonra bilmiyorum.

aslihan_e

Tabi ki parası olmayanın kedisi köpeği ölür net. Hiçbir veteriner "Ben hayvanları çok seviyorum, okuyayım bu işi yapayım da hayvanlara yardım edeyim" kafasında değil. Parayı veren düdüğü çalar kafasında. Bu sokak kedisi indirim yapamaz mısınız derseniz o zaman belediye götürün hadi size minik bir indirim yapalım der yine kakalarlar bir ton masrafı. Halihazırda antibiyotik verdiğimi söylediğim kediye bana sormadan antibiyotik iğnesi yapıp onun parasını alıyorlar. Ne koparsak kâr kafasındalar. 10 liraya aldıkları ilacı 100 liraya yapıyorlar.

gozdeyilmaz

Oda fiyatlarını bilmeyecek kadar cahil değilim bütün ödemeleri yaptıktan sonra 2 tane hapa 60 lira ödedik ekstra olarak bakın kutu değil yalnızca iki adet hap öyle zor bulunan bir şey de değil dümdüz antibiyotik. Bunun ne belirlenen fiyatla ne de başka bir şey ilgisi var kimse kendini kandırmasın tabii ki gidip kliniğe bu fiyatlar ne diye soracak değilim sadece genel durumun her konuda ne kadar kötü olduğundan bahsettim

cat_expert

Evet aynen söylediğiniz gibi durum.

Hatta daha acı bir şey söyleyeyim cebinde parası olmayan insan ölüyor bile. Ülkenin kaderi bu yapacak bir şey yok.

gozdeyilmaz

Hepinize teşekkürler bilmiyorum sonumuz ne olacak. Biz istanbuldayız bilmiyorum semtten kaynaklı mı fiyatlar ama hiçbir şey normal değil. Kullandığımız malt bile 160 lira oldu ki evde 3 kedimiz var. Hepimize gerçekten kolaylık diliyorum. En çok da sokakta ki canlarımıza

UmmSukufe

Yoksulluk sınırı ile olayı kıyaslayan arkadaşa kesinlikle katılmıyorum. Tabii ki hükümet bana göre de suçlu. Her şey aşırı pahalı, paramızın alım değeri yok. Söz konusu yoksulluk sınırı ise ben ne zaman veterinere götürdüysem tıklım tıklımdı içerisi. Ama muayene ücreti 130-150 tl arası (geçen sene, bu sene yine zam gelmiştir) yine bu sene aynı şehirde kedimizi veterinere götürdük, orada daha fazla çalışan olmasına rağmen hiçbir muayene ücreti talep etmediler. Yine benim her zaman götürdüğüm veterinerim ilk gidişimden beridir tek bir muayene ücreti almadı, almıyor. Yani bu tamamen kişiden kişiye değişiyor. Ki muayene ücreti alan veterinere de sırf muayene olmaya gitmemiştik. Tedaviler için ayrıca ücret çekti. Muayene ücreti almayan fatih vet kliniğine de aşıları olmaya vs gittik her şeyine baktı yarım saat bilgi verdi sonra herhangi bir ücret yok denildi. Ki dediğim gibi hepsi de yoğun olan veterinerler. Bence bu durum kesinlikle "kimden ne koparsam" kafasından başka bir şey değil.

yalkuzak

merhaba, konu sağlık olduğunda, hele ki kendi imkanı, ağzı dili olmayan hayvanların sağlığı olduğunda bilginin bile para etmesini algılayamıyorum. muayene neden ücretli olur, test yok bir sey yok sadece bilgin dahilinde kontrol var. bizim veterinerimiz muayeneden ücret almıyor, elinden geldiğince de yardımcı oluyor. kedinize geçmiş olsun, inşallah siz de akıl izan ve vicdan sahibi bir klinik bulabilirsiniz.

edmrcglu

gerçekten bazıları gerçekten vicdansız ama veteriner hekimleri odası belirliyor ücretleri onun altına inen de ceza alıyor ülkeyi o kadar kötü duruma düşürdüler ki bu insanların da elektriği kirası arttı vet hekimler odası da bunu baz alarak belirledi. sorumluları belli de nasıl kurtulacağız o belli değil

Melike0nur

Maalesef. Sokakta hasta kedi çokça buluyorum özellik kışları. Her zamanki kliniğe götürüyorum ama elinden geldikçe indirim yapmalarına rağmen yine de cok pahalı tutuyor. kliniğe de suc bulamıyorum 🙄

gece18

Tıp dünyasından vicdan beklemek biraz komedi. Ücretleri kendileri müsait yerlerinden değil meslek baskan odaları belirliyor bunu anlamamak zor olmasa gerek. Ee gelen zamlarda ayrı delirtti mi insanın elinden bir sey gelmiyor. Onu gectim vefat eden hayvanlarını klinikten almaya gitmeyen hasta sahiplerine ne demeli? (Not: vet degilim) hasta sahiplerini arayıp vefat etti gelin alın almazsanız yakmak zorunda kalacağız diyenlere ne demeli? Nasıl ki hekimin vicdansızı, hasta sahibinin vicdansızı da var. Ülkenin hali zaten icler acısı. Gecmis olsun.

emirhanyenice

gerçekten çok pahalı iç dış parazit bile ne kadar oldu her ay artış gösteriyor

BeyzaDemirtas

Her sene taban ve tavan fiyatları belirlenir ve tüm hekimler belirlenen fiyat aralığında ücret almak ZORUNDADIR. Her hekim taban fiyattan ücretlendirme yapmak zorunda değil, bu ücretlendirme kullanılan malzemelerin kalitesine ve muayene esnasında dikkat edilen noktalara göre hekim tarafından belirlenir. Her işlem hastaya özeldir ve hastanın klinik geçmişine göre tedavi protokolü ve dolayısıyla tedavi masrafı belirlenir. Bu yüzden veteriner hekimlere yüklenmek manasız. Taban fiyatın altında ücret alan bir yer varsa asıl bu hekimlerin samimiyeti sorgulanmalı bence. Düşük maliyetle cerrahi müdahale ve muayene yapan bir klinik bazı şeylerden de kısıyor demektir. Tek kullanımlık ürünleri birden çok kullanıp hijyene dikkat etmemek gibi. Her şey pahalı haklısınız ancak her noktaya en ince detayına kadar dikkat ederek müdahale yapılıyorsa inanın oldukça fazla maliyet o klinikten çıkıyor, kimse kalkıp da sahipli bir çocuğun masrafını cebinden karşılamak zorunda değil bu bir hekim olsada aynı şey geçerli. Ameliyatlarda kullanılan cerrahi takımlar dolar bazında alınan malzemeler ve kullanılan aletler zamanla köreliyor, bi kerecik kullanıversin nolcak diyenler var biraz karşı tarafı da düşünmek gerek diye düşünüyorum. Kimseyi yargılamak değil amacım ancak kimse bir özel hastaneye gittiğinde bu fiyat ne diye ses çıkarmıyorsa veteriner klinik ücretlerine de aynı hassasiyet gösterilmeli. Sonuç olarak klinikler de birer özel işletme. Bunun dışında bir hekime gitmemiz için zorlanmıyoruz klinik seçmekte özgürüz. Size maddi ve manevi açıdan en uygun gelen hekim ve klinikte devam edebilirsiniz yolunuza. Son olarak çok çok geçmiş olsun😊 umarım düşündüklerimi doğru ifade edebilmişimdir.

gozdeyilmaz

Beyza Hanım yerini söyleyin bari sizin kliniğinize gelelim. Biz zaten ödemeyi yaparken aaa bu fiyat ne demedik asla da öyle bir şeyi diyemem amaa sırf nasılsa bu insanlar bunu öder niyetiyle çıkarılan faturalara karşıyım ben. Ayrıca benim sitemim bize çıkarılan fiyata değil genel olarak söylüyorum her şeyi umarım hasta bir kediyle karşılaşmazsınız ya da kendi kediniz için acil bir durum gerekmez. Tekrar söylüyorum kliniğinizin yerini yazabilirsiniz oraya getirelim

Veranifer

Hayır parasını verdim bari baksalar ya da bilgileri olsa o kadar koymuyacak. Kaplumbağamı götürdüm bana soruyor. Ben düzeltemediğimden geldim sana.Bir de çıkarken para aldılar. Hekimler uzmanlıkları farklı olmalarına rağmen her şeyi öğrenmek zorundalar da vetler ne öğreniyor acaba. Kedi köpek büyük baş küçük baş. Tavşan, hamsterda bile bilgileri yok. Hadi bilmiyorsun benden neden muayene parası alıyorsun kardeşim.