Kedimi Ev Yemeğinden Vazgeçirmek

Siyamask

Gece efendiyi sahipleneli 4 gün oluyor. Sahiplendiğim evde ev yemeği vermişler. Kendisi 3.5 aylık royal canin kuru ve yaş mamada yiyor. Boğaz konusunda problemsiziz ama ev yemeği istemesinin önüne geçmek istiyorum. Yemek yaparken ve yerken sürekli isteme modunda. Mutfak salon bir ve daha bebiş olduğu için kendinden ayrı tutmak istemiyorum. Çözümleriniz?

3 CEVAP

aslihan_e

Sizin yemek saatinizde ona mama verin, siz yerken o da mamasını yesin. Hızlı yememesi için kuru mamayı çevreye saçararak aralarda çok boşluk kalacak şekilde dağıtarak verebilirsiniz, onu daha çok oyalar. Ve ben kedilerimi mesela birkaç kez hırsızlık yapmayı denedikleri için, özellikle çiğ balık çok zararlı olduğu için balıktan korkuttum. Balığı üstüne doğru yaklaştırıp balık seni yicek tısss yapıyordum kedilerime, burunlarına hafifçe balıkla pıt diye vuruyordum, şu an yetişkinler ama hâlâ çiğ balıktan biraz korkuyorlar :) Siz de yemeğe yaklaşınca uzaktan su spreyleyebilirsiniz biraz mesela, kulağına gelmemesine dikkat ederek. Sudan çok spreyin çıkardığı sesten korkuyorlar. Ve hayırı öğretin, sertçe hayır diyip burnuna pıt yapın parmağınızla. Sprey sıkarken de hayır deyin. İkisi arasında bağdaşım kursun. Bebeklikten eğitmezseniz başa çıkamazsınız, büyüyünce bacaklarınıza tırmanır yemek için. Yemek masası, sofra gibi yerler onun için kesinlikle yasak bölge olsun. Yaklaşınca daima sertçe hayır ve pıtı ihmal etmeyin. Çünkü burunlarına dokunulmasından pek hoşlanmıyorlar, zamanla hayır diyince yaklaşmaz pıta gerek kalmaz. Ben yemek yerken sevmediği bir şeyi uzatıp al bak ben bunu yiyorum diyip koklatıyorum, sevmediğim yiyecekmiş deyip bırakıyorlar çoğu zaman. Hatta zorla, istemiyor musun yesene deyip ağzına uzatıyorum ben yemem sana afiyet olsun diyip kaçıyorlar. Bu mesela portakal, limon gibi narenciye kabuğu olabilir, kokusundan gıcık kapıyorlar. Tabi kedi bu, bi kedim soğan kabuğunu bile iyice koklar, normalde nefret etmelerine rağmen.

Siyamask

Ahahah ben yemem sana afiyet olsun kısmına koptum. Çok içten yazmışsınız çok teşekkür ederim. Yemek yerken kendisine yaş mama koyuyordum. Kuru mamayla birlikte sanatsal bir menü çıkartacağım. Sesi de öyle tiz ve masum ki kalbimi bırakıyorum yemek masasına:D

Siyamask

Ahahah ben yemem sana afiyet olsun kısmına koptum. Çok içten yazmışsınız çok teşekkür ederim. Yemek yerken kendisine yaş mama koyuyordum. Kuru mamayla birlikte sanatsal bir menü çıkartacağım. Sesi de öyle tiz ve masum ki kalbimi bırakıyorum yemek masasına:D