Kedilerde Malt Sıklığı

Merhaba, yetişkin ve kısırlaştırılmış dişi tekir kedilerinize maltı ne sıklıkla veriyorsunuz? Tekir kedi diye özellikle belirtmek istedim çünkü biliyorsunuz tüyleri kısa. Her gün vermek gerekli midir? 1.5 yıldır toplamda 4-5 kes tüy kustuğuna şahit oldum kedilerimin ama bazılarınızın maltı her gün her gün verdiğini fark ettim, şart mı her gün tüketilmesi?

13 CEVAP

Jean

Ben her gün veriyorum. Bazen iki güne bir oluyor.

Tekrar düşündüm de 4-5 görmedik bile. Max 3 galiba. Nasıl bir sıklık öneriyorsunuz?

Gimlihanim

İlla her gün vermeniz gerekmiyor. Kendinize göre bir düzen oturtmanız gerekiyor. Bir de tabi kedinizin tüy durumu, tüy dökme durumu da bunda etkili olmalı. Benim kızım kısa tüylü bir kedi. Şu ara çok tüy döküyor. 2 güne 1 ya da 3 güne 1 olacak şekilde 2-3 cm kadar malt veriyorum. Önceden günlük nohut tanesi kadar veriyordum. Aslında aynı miktar vermiş oluyorum. Veterinerimiz de bunu onayladı.

Lils

Benim kedim şu ana kadar 1 kere tüy kustu ve 1.5 yaşında. Tüyleri uzun sayılabilir ama aşırı uzun değil. Ben genelde haftada 1 veriyorum ama her hafta vermiyorum. Tüy dökümü fazlaysa vermeyi sıklaştırıyorum. Haftada 2 mesela. Sonra yine aynı düzen.

@Gimlihanim Anladım, çok teşekkürler

@Lils Anladım, kendisine göre bir düzen oluşturacağız. Çok teşekkürler

Palyaco

Kediler çok yalandiklari için az tüy dökümü varsa 2 günde 1 kere 3 cm cok tüy dökümü varsa hergun verilmesi gerekiyor

teddybal

Haftada 2-3 gün, 2-3cm (yetişkin).
Uzun tüylü, aktif kıl sorunu yaşayan kedi ise hergün.

teddybal

Bu arada - işaretini "veya" anlamında kullandım :)
Ben haftada 2 gün 2cm veriyorum, tüy kusma yaşamadık, yaşarsam haftada 3'e çıkarım.

@teddybal Teşekkür ederim, ben de haftada iki veriyorum. Gerekirse artıracağım

emirhanyenice

her gün 1-2 cm yada 2 günde bir

cat_expert

Veteriner hekimlerin önerdiği doğru kullanım; tüy birikimini önlemek için 2-3 günde bir, aktif olarak bir tüy birikimi varsa kedinizde öğürme öksürme varsa günlük olarak kullanın, öğürme bitip tüyler atıldıktan sonra tekrar önleyici olarak 2-3 günde bir düzenine dönebilirsiniz. Üreticilerin çoğu hergün bol bol verin ohh ohh diyor elbette amaçları daha sık malt satın almanız.

leolenslimon

Her gün az miktarda veriyorum hiç tüy kusmadık