Dişi Kedi / Kısırlaştırma Sonrası Yaşadıklarımız

Zeke

Merhaba,kızımı bugün kısırlaştırdık (5,5 aylık dişi/tekir)

Geçirdiğimiz süreci detaylarıyla anlatmak istiyorum.
Kedisini kısırlaştıracaklara da kılavuz olur belki.(Ben o kadar içli dışlı olmama rağmen insanın başına gelmesi bambaşkaymış..)

-Ve sonrasında neler yapabiliriz, nelere dikkat etmeli onu da tecrübeli anne-babalardan öğrenmek istiyorum-

Dün gece 12'de son yemeğini suyunu verdik ve ertesi sabah veterinere gittik.
Testleri yapıldı önce. Değerleri çok iyiymiş, ameliyata uygun bulundu.
Estetik dikiş, gaz anestezi uygulandı.
Ameliyat da başarılı geçti çok şükür.
Sabah 10.30'ta götürdük, saat 13.30-14.00 arası çıktık veterinerden. Uyanmıştı kızım.

14.30-15.00 saatleri arasında eve geldik, o saatten şuana kadar 3 defa çiş, 2 defa kaka yaptı.İkisi de normaldi neyseki..
Akşam saat 7 gibi ilk kez suyunu ve mamasını vermemiz söylendi,öyle yaptk.
Önce su içti, azıcık yaş mama yedi.
1 saat sonra yeniden yesin diye önüne koyduk ama yemedi, ben de biraz ödül maması sıktım mamasının üzerine, öyle olunca bi tık iştahı açıldı, az daha yedi.
Biraz da kuru mamasını da ıslatıp koydum hem seviyor,hem rahat sindirebilsin diye.

Şimdiye kadar kusma olmadı, dikişli yeri şişebilir dediler fakat şişme de olmadı.Veterinerimize fotoğrafını gönderdik sorun yok dendi.🧿

Eve ilk geldiğimizde birazcık paytak yürüyordu,şuan daha iyi.
Yüksek yerlere çıkıp inmesin demişlerdi ama sandalyeye çıkıyor kaşla göz arasında, inmesine yardımcı olduk hep ama birkaç defa kendi inmiş..
Umuyorum bir sorun olmaz ameliyatlı yerine.
Bütün bunlar haricinde ise hep uyku modunda.

Bizim 12 saatlik sürecimiz şimdilik böyle ilerledi..

Şimdi de size sormak istiyorum,fazla bilgi göz çıkarmaz diyerekten.

Sizlerin önereceği şeyler var mı bu süreçte?
Örneğin yiyecek önerisi.
Ne zaman iyileşir , eskiye döner?
Herhangi bir şeyi asla yapmayın dediğiniz bir şeyler var mı?
Söyleyecek bir şeyiniz varsa açığım hepsine.

Dönüşleriniz benim için çok önemli, bekliyoruz kızımla.🌸

16 CEVAP

Gimlihanim

Ameliyat öncesi yapılacaklara ben de ekleme yapayım o halde.

Mutlaka kum kabı yıkanmalı, temiz kum doldurulmalı. Enfeksiyon kapmaması açısından önemli.

Evde ikinci bir evcil hayvan var ise birkaç gün ayrı tutulmalı. Özellikle kedi ise. Anestezi sonrası göz bebekleri büyük olduğu için saldırı olarak algılayabiliyorlarmış.

Ameliyat sonrası eve geldiğinde loş ışıklı, sıcak, sessiz bir ortam hazırlarsanız ameliyat stresini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Operasyondan 1 hafta önce ve sonra bağışıklık güçlendirici kullanılmasını tavsiye ederim.

Ameliyat öncesi çanta veya box ınıza çiş pedi koymayı ihmal etmeyin. Bazı kazalar yaşansın istemeyiz. Bir de onun stresini yaşamasınlar.

İlk gün yaş mama verilmeli. Anestezi sonrası kabız olup dikişlerin zorlanmaması açısından. Mama yemesi ve su içmesi konusunda zorlama yapılmamalı. Özellikle yaş mama ortada bırakılmamalı. Kokusundan rahatsız olabiliyorlarmış.

Yüksek yerlere atlaması zıplaması minimum seviyede tutulmalı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Çok teşekkür ederim tecrübenizi paylaştığınız için 🙏🏻🙏🏻

Minikmuezza

1 hafta sonra falan ameliyat yerinde ceviz buyuklugunde bir sislik olusabilir buyuk ihtimal.bunun az olusmasi icin yuksek yerlere atlayil ziplamasini engelleyin.1 hafta boyunca yatmasini saglayin ne kadar az kosul ziplarsa okadar az oluyor o sislik.bol bol sevin psikololojisi icin cok iyi gelecektir.gecmis olsun

Minikmuezza

1 hafta sonra falan ameliyat yerinde ceviz buyuklugunde bir sislik olusabilir buyuk ihtimal.bunun az olusmasi icin yuksek yerlere atlayil ziplamasini engelleyin.1 hafta boyunca yatmasini saglayin ne kadar az kosul ziplarsa okadar az oluyor o sislik.bol bol sevin psikololojisi icin cok iyi gelecektir.gecmis olsun

Zeke

@Minikmuezza , Aa bunu bilmiyordum.
Bana 1 gün engelleyin dediler. İlk gün o şişlik olursa olur, yoksa şişmez sanıyorum..

Zaten normalde de çok yüksek yerlere zıplamıyordu, yani sandalye ve koltuk sadece. Tezgah buzdolabı masa vb oralara çıkmıyor.

Onu da maximum seviyede engelledim ama benim kızım biraz fazla yaramaz, durmuyor yerinde 🙃
Şuan oyun moduna geçti bile mesela. Elimi patiliyor, saçıma saldırıyor falan.
Boğuşmak istiyor daha 24 saat geçmedi bile ameliyat üzerinden😂

Cevabınız ve öneriniz için çok teşekkür ederim 🌸

buketguven

Bende kedimi kısırlaştıracağım kilosunun gelmesini bekliyorum. Yaşadıklarınızı paylaştığınız için teşekkürler, sonrası için dikkat etmem gereken yerleri öğrendim cok sağolun :)

Anonymus985465

Büyük geçmiş olsun.
Ben de sokaktan sahiplenmiş olduğum yavru kedinin yavrusunu dün saat 15:00'de teslim aldım. Gaz anestezi ile kısırlaştırıldı. Bandajda ısrar ettim. Daha önceki kısırlaştırmalarda bandaj yapılmıştı. Ameliyat yerinin açık kalması gerektiğini söyleyerek yavrucağı takalığa mahkum etti.
Yolda titrediğini kıvrandığını görünce geri götürdüm. Veteriner içeri alıp tekrar bana teslim etti. Bir sorun olmadığını söyledi. Akşam su içmek istedi Yakalıkla yapamadı. Mama keza aynı. Çok farklı kaplardan birinde su içmede başarılı olduk Ancak çok sevdiği tavuk göğsünü yemedi. Sabah da sadece su içti. Blenderde tavuk suyuyla hazırladığım tavuğu yine yemedi. Yakayı çıkarınca da yemedi. Çay kaşığı ile yedirebildim. Ancak yakalığı tekrar takmak yavrucağı olağanüstü strese soktu.
Yakalıkla ilgili daha önceki tecrübelerimi veterinere anlattım. Ancak bildiğinden şaşmadı. Bir kedinin bu şartlarda neler yaşadığını bildiğinden şüpheliyim
Ayrıca 4 gün sabah akşam antibiyotik vermem konusunda da ısrar etti.
Siz yavrunuza antibiyotik ve ağrı kesici veriyor musunuz.

Gimlihanim

Ayrıca çok geçmiş olsun 🙏🏻🙏🏻😊 Sorunsuz bir süreç olur umarım yavrunuz ve sizin için

Zeke

@Hamlet inanın çok üzüldüm durumunuza :/ yavrucuk stres üstüne stres yaşamış.. gerçekten bu yüzden tecrübeli ve bilgili veteriner çok değerli..
Benim aşı için gittiğim veterinerim bana çok doyurucu cevaplar vermiyordu, bu yüzden kısırlaştırma için ciddi bir arayışa girdim ve çok şükür çook rahat atlattık sürecimizi.

Hayır bize ne yakalık takıldı, ne dikiş alındı, ne de antibiyotik verildi.
Biz bildiğiniz aşı yaptırır gibi evimizden çıktık geri geldik.
Tabi ki sancılı anlarımız yaşandı fakat dönünce ekstradan hiçbir şey yapmadık onu söylemek istiyorum.

Tek dikiş ilehalledildi durum. Herhangi bir şişme olursa beklemeden getirin dediler çok şükür ki olmadı🙏🏻🧿🧿🧿🧿🧿

Zeke

@buketguven
Rica ederim. :)
Aklınıza takılanlar olursa muhakkak sorun, bu süreç insanı çok yoruyor. Ben belki kızımdan daha çok yıpranmışımdır..
Üstelik bizim sürecimiz hiçbir sorunla karşılaşmadan bitti sayılır. Ona rağmen ben böyle yıprandıysam..:)

Size de şimdiden büyük geçmiş olsun. İnşallah kolaylıkla atlatırsınız..

Zeke

@Gimlihanim 🙏🏻🙏🏻😻 Sizin de eklediğiniz bilgiler çok çook değerli.
Eksik kaldığım hemen hemen her şeyi yazmışsınız.

Hatta vakit bulup yazamadım ama okumuştum, şu kum olayı hiç aklıma gelmemişti mesela.
Biz aylık komple kum değişimi yapıyoruz, daha 10 gün vardı ama sizin yorumu okuyunca direkt attım eski kumunu.
Tuvaletini de yıkadım, tertemiz kirletsin diye🤓

Ben de verdiğiniz bilgiler ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻🙏🏻 binlerce kez şükürler olsun ki sorunsuz geçirdik ilk günlerimizii 🧿
İlk 24 saati dolmadan oyun bile oynadı kızım😁😁

Warriorsans

Öncelikle çok geçmiş olsun yavrunuzun uzun mutlu sağlıklı bir ömrü olsun inşallah 🙏
Biz de jelibonun kısırlaştırma için kilo almasını bekliyoruz, 2,5 kg üstüne çıktığında tahlilleri de iyiyse kısırlaştırılacak ama o kadar gerginim ki anlatamam 🥺 kısırlaştırmanız çok önemli olduğunu ve onun için iyi bir şey yaptığımı biliyorum ama ya anesteziyi kaldıramazsa yada her türlü olabilecek ihtimali düşünüp deliriyorum.. veterinerimizin güvenilir olduğuna inanıyorum ama yine de korkmamak elde değil. Gaz anestezi ve estetik dikiş yapılacak sabah teslim edip ertesi gün alacakmışız kızımızı. Aslında neden 1 gece klinikte kalıyor orasını bilmiyorum gittiğimizde konuşacağız ve erken alma imkanım varsa aynı gün almak istediğimi söyleyeceğim.

Zeke

@Warriorsans Çok teşekkür ederiz sizin de inşallah 😻😻

Ben de sizin gibiydim, halbuki daha önce bahçedeki kedilerimle bunu tecrübe etmiştim ama evdekiler sanki daha bir savunmasız geliyor nedense🥺

Veterinerinize güvenmeniz çok önemli bu konuda. Bir de gaz anestezi ve estetik dikiş en iyi seçenekler şuanda.
Tahlil sonuçları ameliyat için uygun çıkarsa hiç endişe etmeyin, hemen girip çıkıyorlar çünkü ameliyattan.
Bizim kızımız 1 saat içinde oldu ve uyandı☺️ tabi ki bir sersemlik hali oluyor ama çok doğal. Sonuç olarak baktığınızda operasyon geçiriyor ve anestezi alıyor.

1 gece kalması konusunda da bence de alabiliyorsanız alın derim, hem evinde hem sizinle daha rahat atlatır.

Biz eve geldiğimizde hemen box ından çıkmak istedi, yumuşak bir yatak yaptım.
İlk saatler uykusu çoktu ama sanırım biraz canı yanıyordu diye öyle deliksiz uykuya dalamadı.. Başını her okşadığımda daha da rahatladığını hissettirdi bana.
3-4 saat kadar birazcık huzursuz hissediyordu ama sonrasında uykuya daldı, mama ve su saati geldiğinde midesine bir şeyler girince daha iyi hissediyordu artık.
O gece birlikte salonda uyuduk kızımla. Sabah saat 7 gibi gelip kafamı patileyip uyandırdı beni☺️
Hemen oyun moduna girdi yani. Yemesi içmesi de hemencecik normalleşti.
Duygusal oluyorlar, fazla ilgi alaka bekliyorlar.
O yüzden alma şansınız varsa direkt evine getirmeniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum deneyimlerimle beraber.
Sizin için de daha rahat olur çünkü fena halde meraktan deliriyor insan😁

Bu arada siz de İstanbuldaymışsınız.
Eğer anadolu yakasındaysanız ve yakınsanız VetArt bu konuda muhteşem.
Gönül rahatlığıyla öneririm.
O kadar bilgili tecrübeli ve ilgililer ki..
Sorduğum her soruya içtenlikle ve detaylarıyla cevap aldım.
Hayvanları çok çok seviyorlar.
Operasyondan 2 gün sonra arayıp kızımın durumunu bile sordular🥺🥲

Size de şimdiden kolaylıklar ve geçmiş olsun diliyorum❤
Umuyorum bizimkinden bile rahat geçirirsiniz❤❤🌸🧿

Durubadem

Merhaba bende dişi kedimi kısırlaştırdım cuma günü.
Pazartesi gittiğimde halsiz ve iştahsız olduğu için antibiyotik yapıldı ve biraz ateşi varmış eve geldiğimizde yedi ama 2 gündür hala çok iştahlı değil ve halsiz siz bu durumu yaşadınız mı halsizlik iştahsızlık oldu mu kaç güne toparladı

Zeke

Bu arada minik ekleme daha yapayım...

Bizim veterinerden dönmemiz yaklaşık yarım saat sürmüştü, o esnada altında çiş pedi ve rahat etsin diye en sevdiği battaniyesi vardı.
Giderken de dönerken de koymuştuk nolur nolmaz diye.

Temiz gittik ama dönüş yolunda çişini yaptı..:)
Çok çırpındı çıkmaya, tabi çıkamayınca ameliyat etkisiyle de tutamamış yavrucum..
Eve gelince de salak salak ortada dolandı, bir arandı, ben de onu yavaşça kumuna koydum kakasını yaptı hemen.
Yani o da anestezi etkisiyle çok sersemdi, sizin de özellikle ilk saatler yardımcı olmanız adına anlattım..

Gün içinde birkaç kez tekrarladık biz bunu. Artık kendisi farkedip gidiyordu zaten 1-2 saat sonra.

Bir de ; bizim tuvaletimiz kapalı normalde ama ben 2 gün açık kullandım rahatı açısından.
Bunlar da bence en önemli detaylardan...

Herkese geçmiş olsun 🌸

Zeke

@Durubadem
Hayır ben sadece ameliyat sonrası ilk mama verişimde iştahsızlık gördüm kızımda. En sevdiği yaş mamasından vermiştim halbuki ama tadına baktı geçti.
Su içirdim zorlamadım hiç.
1 saat sonra yeniden denedim. Yine az yedi.
Sonra sıvı ödül mamasından sıktım yaş mamanın üzerine. (Markası me-o)
Onun üzerine iştahı açıldı işte. Tabağın hepsini bitirdi.
Sonrasında da gitti geldi istediği kadar yemesine izin verdim. tabağı sürekli doluydu.

Bu dönemde iştahsızlık yaşayabilir çünkü ameliyat geçirdi nerden baksanız.
Narkoz aldı minik vücudu:(
Siz de yaş mama verin ama ortada bırakmayın belki kokusu rahatsız edebilir. Kuru mamasına azıcık su ekleyip verebilirsiniz. Ödül mamasından yalatın önden, onun kokusuyla tadıyla canı yemek yemek isteyecektir.
Çok geçmiş olsun umuyorum en kısa sürede düzelir :(