Mama Rotasyonu

Golge_Hera

Merhabalar. Kedimi kısırlaştırdım ancak 1 yaşına girene kadar yavru mamadan devam edeceğiz. Kısırlaştırılmış mamaya geçince rotasyonlu mama değiştirmek istiyorum. Bunun için önerilen zaman ve önerdiğiniz markalar neler? Ben yaklaşık 4 ayda bir değiştirmeyi düşündüm. Marka konusunda proplan seviyor onu eklemek istiyorum. Bir de Nd’yi eklemeyi düşündüm. Başka hangi markaları eklemeliyim?

8 CEVAP

simbakedi

proplan ana mamasiysa diger mamalariniz max dusuk tahilli olmali. ilk basta 10-12 kg proplan hindili alirsaniz sonraki 10-12 kiloyu somonlu ya da diger balik aromalisini alabilirsiniz. ayni markanin farkli aromasini yemesinde de fayda var benim gozumde. sonrasinda da sanabelle (indoor), exclusion, nd dusuk tahilli gibi mamalari da rotasyona ekleyebilirsiniz. nd tahilsiz kullaniyorum ben normalde ama proplan tahilli oldugu icin uzun sure sorun yasayabilirsiniz tahilli/tahilsiz konusunda. sanabelle ve exclusiondan daha kaliteli olarak da mera ve natures variety oneririm. butceniz yeterse hatt sadece bu iki mamayi bile alin derim.

Palyaco

Yavru mamayi 10 aylıktan sonra kesin derim ben kisir mamaya gecin exclusion veya bozita kisir kedilerde en güzel değerler bu iki mamada

Palyaco

9 aydır kullandığım en iyi mama diğerlerini yemiyor içeriği sade ve güzel diğer mamalar gibi karışık deyil exclusion

simbakedi

tahılsızlarda bozita ve nd derim o zaman kesinlikle. bozita geyikli gerçekten çok güzel ve uygun fiyatlı, nd de aynı şekilde ben kitten kullandığımda çok memnundum. imkanınız varsa acana (pacifica özellikle) öneririm. mama alırken yorumlara aldanmayın, her mamada şikayet var çokça. her kediye farklı etki ediyorlar o yüzden denemeden bilinmez. nd çok ishal yapıyor dendiği dönem nd aldım ishal olmadı kedim :D o yüzden denemeniz gerekir kesinlikle. exclusion maması yeni bir marka ve köklü değil, her ülkede de satışı yok. karbonhidrat oranı da az değil %30-34 arası. acanadan sonra çok fazla geldi bana bu oran, acana %20-23 küsürdü. o yüzden rotasyona eklenebilir ama tek mama olmamalı bence asla. hiç güvenemiyorum bu markaya aynı şekilde allevaya da. bozita ise isveç maması, isveçte insana ve hayvana verilen değer gayet ortada zaten, gönül rahatlığı ile kullanın derim (geyikli kısırı özellikle). bozita kitten kullandığım dönem çok memnundum. kedim kırmızı et yemediği için geyikli kısırını alamıyorum maalesef...

Golge_Hera

Araştırdığım kadarıyla rotasyonda hem tahıllı hem tahılsız mamalardan bulunması iyiymiş dengelenmesi için. Proplan ve nd tahılsız biraz daha uygun gibi. Sanabelle konusunda yorumlar kafamı karıştırdı açıkçası. Exclusion ve bozitayı ayrıntılı inceleyeceğim. Bu kuru mama işi ne kadar sıkıntı ya bir türlü içime sinmiyor mamalar :(

Gimlihanim

Bence nd tahılsız ve proplan güzel düşünmüşsünüz. Tahıllı tahılsız eklemek bence de mantıklı. 4-5 ay gibi bir süre rotasyon için gayet iyi. Ben de öyle yapmayı planlıyorum. Extra olarak hills, mera, natures variety, exclusion, sanabelle, bozita, acana gibi mamaların arasından seçim yapılarak eklenebilir diye düşünüyorum. Bir de tahıllı tahılsız dışında dikkat edilmesi gereken protein kaynağı. Balıklı, tavuklu, kuzulu vs karışık gidilmeli. Tek bir protein kaynağına bağlı kalınmamalı.
Biz şuan için Proplan kullanıyoruz. Nd mamayı kızım sevmediği için ekleyemiyorum rotasyona. Hills ve mera eklemeyi planlıyorum rotasyona. Ancak henüz tam bir karar vermiş değilim.

BeyzaDemirtas

Nd, proplan, sanabella, brit care, ve orijen özellikle six fish kullanıyorum rotasyonda. Kademeli olarak, eski mamayla karıştırarak geçişi sağlıyorum. Acana da oldukça kaliteli arada bir ekliyordum ama bizimkiler sevmediler hiç🥲

emirhanyenice

royal canın kısır kedi mamsını tercih ediyorum