Ensemde Çıkan Yara

Kediliseyma

8 aylık scottish kedim var şuan kızgınlık döneminde ve evde bir erkek kedi var üç gündür bizle bugün ensesinde açılmış bir yara gördüm erkek kedi tutarken tüylerini mi yoldu diye düşündüm ama az önce dişi kesimin orayı arka ayağıyla kaşıdığını gördüm yarın veterinere götüreceğim ama sebebini bilen var mı?

17 CEVAP

teddybal

Sizin kediniz dişi olan, 3 gündür evinizde erkek bir kedi var, ense yarası ise dişi kedide doğru mu anladım?

NorthNight

Çiftleştirmeye böyle ilgili olup, olabileceklerden bi haber olmanız gerçekten enteresan. 8 aylık hayvancağız ya yazık cidden üzülüyorum.
Hala anlamadıysanız, erkek kedi dişiyi ensesinden ısırır çiftleşirken. Buda onun eseri.

aslihan_e

Derisini bile koparan gördüm, şükredin giden tüy olmuş. Tabi ki erkek kedi yapmıştır.

Kızgınlık doneminde olduğunu söylemişsiniz stres kaynaklı olabilir. Bize veterinerimiz öyle demişti

Lils

Erkek kediler enseyi ısırıyor çiftleşmek için bu normal. Veterinere gidebilirsiniz yine de. Hindistan cevizi yağı (insan gıdası olarak tüketilebilecek olan) sürebilirsiniz

theyusra

kediniz daha 8 aylık bir bebek olduğu için olabilir mi acaba???

teddybal

Gönül ister ki scottishinizi kısırlaştırın yavruların günahına girmeyin (eski sorularda ara kismina scottish yazın karşınıza baya bir kaynak paylaşımı çıkacak) ama yine de ben bu yola baş koydum vazgeçmem derseniz bari yavru kediyi çiftleştirmeyin, lütfen.. Bir link atıyorum (google'a yazıp karşıma çıkan ilk yazıda buldum aradığımı, o kadar malum bir durum yani..) o linkten de bir bölüm paylaşıyorum altta;

"1 yaşından küçük kedilerde düzensiz sikluslar, gebe kalma durumlarında abort (düşük), kongenital defekt (anormal doğum), daha fazla cılız yavru doğumu ve diğer problemler yaşanma ihtimali daha yüksektir."
https://vetlove.net/kediler-icin-ideal-anne-olma-yas-araligi-nedir/#:~:text=Di%C5%9Fi%20kediler%20i%C3%A7in%20ideal%20anne,problemler%20ya%C5%9Fanma%20ihtimali%20daha%20y%C3%BCksektir.

simbakedi

nasil atlatacaksiniz biliyor musunuz kisirlastirarak? kizginlikta bile kisirlastiran veterinerler var, siz aci cekmesin diye daha acili bi yol izlemissiniz. cunku kizginligi ona aci cektirmez, strese sokar. her seyi okuyup inatla yanlisi yapmak neden ya yazik su hayvanlara. yavruya yavru dogurtmaya calisiyorsunuz bir de gecmedi falan diyorsunuz ilk kizginligindan sonra ya da kizginliga girmeden yapsaydiniz ya bu kadar arastirip gorebiliyorsunuz? olan su yavrulara oluyor vallaha yazik

teddybal

Tamam işte çözüm bu değil diyoruz denize düşeni yılana sarıltmişsiniz, öncelikle erkeği evine yollayın, kedinizin ensesindeki yara bakımıni yapın. Hepimiz bu dönemlerden geçtik, kıyamadıgimiz için de saglik durumu el veriyorsa kisirlastirdik, veteriner kilo/bağışıklık sorunları nedenli beklettiyse o süreci yasamamiz gerekiyorsa da kendimizin bu dönemi en hafif atlamasınin yollarını araştırdık, siz arastirmak yerine en basit yolu seçmissiniz üzgünüm doğruya doğru.. Kızgınlık döneminde dişi kediye nasıl yaklaşmamız gerekli anlatan bir veterinerin konuşmasını atıyorum(çok yararlı bir video lütfen izleyin), Google'a yazınca direk çıkıyor bunlar, her zaman her adıminizdan önce yapacağınız şeyleri araştırmanızi tavsiye ederim.

https://youtu.be/PPawhLN-rUg

Kediliseyma

Cevaplarınız için teşekkür ederim eksik araştırma yapmışım kızımın hakkına girmişim videoları izledim en kısa zamanda kısırlaştırma işlemini yapacağım

Kediliseyma

Biliyorum ensesinden tuttuğunu merak etmeyin ama ikisinin de ilk olduğu için erkek kedi tam ısırıp sabitlemiyor zaten çiftleşemediler hala benim kızım direk yan dönüyor çünkü

Kediliseyma

Bu dönemi nasıl atlatmam gerektiğini bilmiyorum geceleri uyutmuyor ve sürekli bağırıyordu normalde daha geç çiftleşmesi gerektiğini biliyorum ama acı çeker gibi bağırınca ne yapacağımı bilemedim

Kediliseyma

Azarlar gibi yazmak yerine çözüm önerisi sunarsanız sevinirim ben çözüm aramak için yazdım

Kediliseyma

Biliyorum bunları okudum bu dönemi nasıl atlatacağım bulamadım hemen ilk bulduğum erkeği atmadım önüne zaten bekledim acaba geçer mi diye ama geçmedi

emirhanyenice

bence ksırlaştırın