Merhaba Kedimde Parazit Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Merhaba kedimde kaşıntı mevcut ve kedimi veterinere götürüp götürmemek de kararsızım.Sizce ne yapayım ?

4 CEVAP

NorthNight

Tüy diplerini iyice aralayıp bakarsanız pire varsa dışkısıda karabiber serpilmiş gibi görünür.
Ama eğer parazit aşı zamanı geldiyse, pire dışkısı görmeseniz bile gidip iş dış paraziti yaptırmanız daha kesin çözüm olur.

hemsire

Merhaba kedinizi kesinlikle veterinere götürmelisiniz.Ekstra olarak kedindeki parazitler için mutlaka buradaki Kedi Veterineri sayfasını oku https://sirinpati.com/kedi-veteriner/ .

Harin

Kedinizi bir elle tutun altinada beyaz peçete koyup azcık elinizle sevin ama biraz çırpar gibi üstünde birşey varsa peceteye pıtır pıtır döküllür

AlpMordecai

Dış parazit oluşumunda çok fazla kaşınabilir özellikle yüzünü çok fazla kaşıyorsa şüphe etmek gerek.
Onun dışında dışkısını kontrol edin iç parazit varsa dışkısında kurtçuklar görebilirsiniz.
Kusma durumu olursa kusmuğunu kontrol edin, kusmuğunda yine larvalar görürseniz iç parazittir ki zaten sık kusma yaşanırsa mutlaka parazitten şüphe etmeniz gereklidir.
Arada yanaklarının altını vs yoklayın kıllarını parazit görebilirsiniz eğer benimki gibi siyah kıllı bir kediyse daha zor tespit etmek.

Ayrıyeten parazit aşılarını 3 ayı geciktirmeden yaptırmanız sağlıklı olur her zaman ancak maddi durumunuz el vermiyorsa kedi tarağı alın ve tarağa sirke dökün, o sirkeyle iyice tarayın kedinizi. Eğer parazit dökülürse tarayınca da çok gecikmeden aşıya götürün muhakkak. Bir de iç parazit konusunda çiğ gıda yedirmemeye özen gösterin. Özellikle sosistir salamdır çiğ tavuk vs.