Gereğinden Fazla Sakin..

brkdr1

Herkese merhaba. Fotoğraftaki bebeği yılbaşı günü sokaktan sahiplendik. Halı hazırda delibaş bir oğlum var 😅 Bu güzellik de arabamızın altına sığındı, hava buz gibiydi, baktık etrafta başka kedi de yok, bi yere de gitmiyor, buna da yuva olalım sokaklarda mahvolmasın diye sahiplendik. Aşırı pisti ve pireliydi. (hatta 2 gün sonra oğlum bile pirelendi 😅) Yıkadık ettik, ilgilendik mama verdik ama asla sesini çıkarmadı. Yani aslında ağzını hareket ettiriyordu ama sesi çıkmıyordu. Artık hemen hemen 20 gün oldu ama bize pek alışamadı ve hala ısrarla miyavlamıyor. Veteriner hekim akciğer enfeksiyonu geçirmiş olabilir, şu anda da ciğerleri dolu dedi, iğnelerini vs yaptı. Ama değişen bir şey olmadı yine. Acaba dedim ses tellerine mi bir şey oldu ya da boğazında falan mı bir şey var? O zaman veteriner bilmez miydi? Anlayamıyorum, içim gidiyor. Yemesi içmesi falan gayet güzel. Onun dışında bize de alışamadı daha. Elimizi sevmek için ona doğru götürünce irkiliyor, ani bir şey duysa, ki bu ses ufacık bir çıt sesi bile olsa, korkudan ölüyor direkt kaçıyor yavrum. Durduk yere kucağa gelme ya da kendini sevdirme gibi şeyleri asla yapmadı. Kucağımıza alıyoruz inmek istiyor ama aslında çok çok sakin duruyor belli bi süre. Tırmalama ısırma huyu da yok. Günün çoğunu yatağın altında geçiriyor. Diğer kedim erkek, henüz 3 aylık, çok hareketli, gidip sürekli ısırıyor oynamak istiyor, ilk başlarda çok tıslıyordu ama şimdi patileriyle itiyor, bazen oynuyor, istemezse de kaçıyor, tıslamıyor hiç. Yani bilmiyorum, ne yapabilirim, nasıl alıştırabilirim? Acaba tekrar sokağa mı gitmek istiyor diyorum, sonra diyorum hani yazık soğukta karda kışta ölür, ki zaten daha önce hasta olmuş. Her ihtimali düşünmeye çalışıyorum. Birinin kedisiydi de kaçtı, o yüzden mi diye ilanlara da baktım, sordum yazdım ama hayır sahipli de değil. Kucağımıza alınca böyle yutkunur gibi tıkanır gibi sesler çıkarıyor. Kafayı yemek üzereyim çok üzülüyorum. Bunların sebebi nedir? Ne yapabilirim? Bana fikir verin lütfen 🥺

3 CEVAP

brkdr1

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, bahsettiğim kedi sarı olan 😅

Lils

Çok tatlılar :) Zamanla alışacaktır merak etmeyin. Ben de kendimi 1 yıl önce Aralık ayında sahiplenmiştim çok korkaktı. Yatağın ve koltuğun altına kaçma olayı bolca vardı zamanla geçti ama hala korkarsa koltuğun altına kaçabiliyor nadiren. Sokakta başka bir kedi vs. hırpalamış olabilir. Benim kedim de öyle bir olaydan şüpheleniyorum ben. Yabancılara geç alışır. Diğer hayvanlarla pek anlaşamaz. En fazla gelip geçerken diğer hayvana vurma seviyesine geldi korkup kaçmak yerine. Kuzenlerimin kedileri var ama asla anlaşamadı ben de vazgeçtim artık. Benim kedimin özgüveni sahiplendikten birkaç ay sonra geldi. Ondan önce kaçmaya meyilliydi ama şimdi saldırmaya meyilli eğer tanımadığı canlılar onla iletişim kurmak isterse.

Gimlihanim

Çok huzurlu uyuyormuş gibi göründü bana açıkçası. Merak etmeyin zamanla daha çok alışacaktır. Böyle olması normal. Hem hasta hem de evinize yabancı. Bir de sokakta ne yaşadı onu da bilmiyoruz. Ürkek olması çok normal. Biraz müsade edin ona. Bu hayat henüz çok yeni onun için. Umuyorum bu iki bebek çok iyi arkadaş olacak 😻
Miyavlamaması da muhtemelen hastalığından olabilir. Benim kızım da ilk sahiplendiğimizde 1,5 aylık civarıydı. Solunum yolu enfeksiyonu geçirdi. Hiç sesi çıkmazdı. Çıkaramazdı sesini. Zamanla iyileştikçe sesi de açıldı. Ama bu özgüveninin yerine gelmesinden de kaynaklanabilir. Durumlarını benzettiğim için yorum yapmak istedim.
Ayrıca bu iki bebeğe kapınızı açmanız çok çok güzel bir şey. Ayrıca çok da geçmiş olsun. Sağlığına çabucak kavuşur inşallah minik 🙏🏻🙏🏻😊