Skotis Fold

Ayman

Skotis fold kedisi sahiplendik daha 2 aylık bir tanıdığın kedisi kendisi iş sebebiyle bakmadığı için biz sahiplendik biraz araştırma yapınca bu cinsin eklem hastalığı varmış öğrendiğim den beri çok üzgünüm 3 gündür yatamiyorum bu kedi için eklem rahatsızlığı yaşamaması için ne yapabilirim hangi mama yi ve ek takviye ne verebilirim çok çok üzülüyorum

27 CEVAP

teddybal

@Hangulsadan üzücüyse niye kedinizi 17 gün önce ciftleştirdiniz, bir de yapacak bir şey yok yazmışsınız, hayır yapacak şey çok ama bu kesinlikle sizin yaptığınız şey değil.
@Ayman paylaştıklarıma bakın isterseniz, yönlendirmiş ne yapılması gerektiği ile ilgili, scottish fold yazarak eski sorularda ya da internette kendiniz de arayabilirsiniz, iyi bakım ve destek şart, sağlık dilerim kedinize..

https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/scottish-fold-kediler-ve-tum-ozellikleri-bakimi/

https://youtu.be/BfQ8Ad2e2s0

https://youtu.be/8ZvIpZMyj8s

teddybal

Ne demek rica ederim, keşke bu kediler hep sizin gibi insanlara denk gelse, araştıran ve önlem alan insanlara..

Palyaco

Mama olarak sanabella grande eklem sağlığı için ve meo ton balıklı deniz tarakli glukozamin kolajen içeriyor dr natures felimax glukozam8n kolojen sadece glukozamin yetersizdir kolojen sarttir

Trifane

8-9 aylik olduğunda kalsiyum desteğine başlamanız gerekiyor. Malesef sorunlu irk bende de var hemde 2 tane. Bende satilmasjn diye almıştım. Kalsiyum eklem ağrılarını bir nebze de olsa hafifletiyir. Vitamin desteği ve çok kilo almamasjna dikkat edin. Kesinlikle proplan mama tercih etmeyin anormal kilo aldırıyor. Madem sahiplendiniz artik evladınız güzel yıllarını olsun sağlıkla.

Ayman

Hepinize çok çok tşk ederim çocuklarımdan ayırt etmiyorum zaten
@teddybal sizede ayrıca tşk ederim zaten 3 gündür hep araştırıyorum

hazal11

butun scottish foldlar hastalikli degildir arkadaslar fold fold eslesmeleri yani iki kirik kulak kedi eslesirse cok cok buyuk oranla sakat dogarlar eklem rahatsizliklari vs. yasarlar bir de british kirmasi olanlar vardir bunlar genelde hasta olmazlar ama eger geninde annesinde veya babasinda fold fold eslesmesi varsa gen cekebilir ve yine hasta olma ihtimali vardir ama bu dusuk bi ihtimaldir

gece18

Fold sahipleri sizleri bilgilendirecektir. Yanlıs degilsem onlara özel diyet, mama ve ilaçlar gerekli.

Hangulsadan

Evet .benimde scotish fold kedim var .ama ben eklem ağrısına özel mama falan duymadım kullanmıyorum . Yapacak bisi yok genetikmis.tabiki de çok üzücü ama tedavisi yok

Warriorsans

Öncelikle bir cins kedi sahibi değilim ama az çok bildiklerimş yazacağım. Kulaklarının o şekilde düşük olmasının nedeni eklem hastalığı oluyor ve bu vücudunun farklı yerlerinde de seyredebiliyor. Her Scottish fold kedi hastadır ama bu hastalık bazısında ağır seyreder bazısında hiç bir şey yokmuş gibi olur. İlk öncelikle yapmanız gereken en önemli şey düzenli veteriner takipleri olacaktır. Kedinizi zamanı gelince kesinlikle kısırlaştırmalısınız. Glukozamin ve kolojen takviyeleri önerildiğini biliyorum. Ayrıca kedinize iyi gelecek kaliteli mamalar kullanmalısınız. Mama olayı biraz deneme yanılma olabiliyor. Benim şimdiye kadar en memnun kaldığım mama acana pacifica oldu, içerik ve kedime iyi gelmesi konusunda muhteşem bir mamaydı. Tabii her kedinin bünyesi farklı olduğu için çok farklı etkileri olabiliyor. Mutlu uzun sağlıklı bir ömrü olsun yavrucağın 😸

Palyaco

Mama iri irk tir yavrulukta kullanılmaz yavru mama royal canin british kitten tavsiyemdir bu ırklar için yetişkin olduğunda kesinlikle sanabella grande kullanin

Fistikliokum

benimde bir tane fold kizim var, hep doktor kontrolunde kendisi, kemiklerinden rontgen cekildi, kalp ultrasonu cekildi hastaligi ne asamada ve nasil bir yol uygulanmalı diye. kolojen ve glukozomin destegi aliyor, bu takviyeler, kür şeklinde kullaniliyor veterinerinizin tavsiyesine gore siz de yavrunuz icin kullanmaya baslayabilirsiniz, takviyelerden baska maalesef baska yapabilecek bir sey yok. bizim doktorumuz kisirlastirmayi da bir an once yapalim dedi.bu da ilerlememesi için bir onlem olur dedi.

simbakedi

allah askına icinde glukozamin / kolajen var diye ödül maması dayamayın kediye çok yanlış. veterinerinizle konuşun gereken tedaviyi o gösterecektir. mama konusunda da protein oranına değil karbonhidrat oranına dikkat edin, en az hangi mamaysa kağıt üstünde en iyilerden biridir, ancak kedinize iyi gelmesi de önemli

Ayman

Gulakamizin kolejen öneriyor lar

Lils

Tedavisi yok. Zaman geçtikçe ne derece hastalanacağını gösterir. Kediden kediye değişiyor. Glukozamin ve kolojen öneriliyor evet. Veterinerinize danışın ve takviye kullanın glukozamin ve kolojen içeren. Ayrıca böbrek ve kalp hastalıklarına da yatkın olabiliyorlar akraba evliliğinden dolayı. Düzenli check up yaptırın

Palyaco

1.5 yaşında scotish fold bakıyorum british yavrusu baba british anne fold eklemleri için özel kolojen ve glukozamin takviyesi yapıyorum burda en önemlisi kilo kiloya dikkat edin 1.5 yaşında 4.300 kilosu ve kullandınız mama kaliteli olucak protein en önemlisi 37 geçmeyin bu cinslerde dr natures felimax ve meo ton balıklı deniz tarakli sıvı puding glukozamin ve kolojen 2 günde bir verin bizimki cok haretli ve cok yüksek yere bile zıplayıp iniyor