Yasaklı Irk Konusu

Hedi

Merhabalar çalıştığım yerde sokağa atılan ırkı tam belli değil fakat pitbull yada kırmasına çok benzeyen bir köpeği, bulunduğum yerde bir şantiye sahasına sahiplendirdim oraya vermemin sebebi gözümün önünde olsun bakımına katkım olsun du.. Şimdi bu çıkan yasa yasaklı ırk para cezası vs yüzünden şantiyedekiler hayvanı barınağa vermek istiyorlar fakat ben bırakmak istemiyorum son derece akıllı uysal bir köpek.. Sorum şu bu köpeği kısırlaştırsam orda kalmasına bakanlık izin verir mi bilgisi olan var mı evimde 1 kedim ve 1 köpeğim olduğu için onu alamıyorum eve malesef şuan biraz daha orada kalması gerekecek en azından büyük bir eve geçene kadar günlerdir tatım orman fen işleri arıyorum muatap bulamadım.. Veterinerim bakanlığı ara izlemen gereken yolu sor öyle kısorlaştıralım dedi ne yapıcam bilmiyorum hayvanı barınağa terk etmek istemiyorum fakat nasıl bir yol izlicem bunuda bilmiyorum bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim teşekkür ederim

16 CEVAP

simbakedi

benim bir tanıdığım çipi kendi üzerine kaydettirdi, sokakta bakıyor yine. o köpek de kırma hatta yüzü falan andırıyor sadece. bildiğim kadarıyla üstünüze çip taktırınca sorun olmuyor ama emin değilim yine de kesin bilen biri yardımcı olacaktır

D-O

Maalesef bilgim yok ama sorunuz uste ciksin diye yaziyorum belki bilgisi olan yazar

Su yasakli irk olayi yuzunden olan masum kopeklere oluyor cok uzucu

Biraz daha bilgi alın kısırlaştırma konusunda belki izin alınır sahiplendirmeyi deneyin umarım en kısa zamanda çözüm bulunur

Hedi

Sevgili zibityus Şantiye derken öyle kepçe kamyonya kazı tadilat yapılan yer değil şantiye malzemelerinin bulunduğu depo.. ayrıca evet o köpeğin sorumluluğu bana bize ait o köpeğe işkence edilirken heryeri kan revanken ilk bulduğumda nerdeydi belediye? Aradığımda yasaklı ırk polisi arayın dediler polisi aradım biz gelirsek vururuz dediler direk.. Bumu doğru olan? Şimdi bütün aşıları bakımı yapılıyor etrafı telle çevrili zaman zaman bağlansada genellijle serbest geziyor barınakların düzelmesi için insanların zihniyetlerinin düzelmesi lazım bence ordada sürekli küçücük kafesin içinde kalıcak tanzikli suyle kafese hayvana basacaklar suyu sonra temizlik dicekler(şahit oldum) bu ne derece doğru müsait olduğunuzda bi barınaklara gitmenizi öneririm perişan durumdalar verirsem nasıl bi yere gideceğini bildiğim için vermek istemiyorum zaten

beyzathemoc1

Kısırlaştırıp çiple üstünüze kaydettirdiğinizde sizin tapulu malınız gibi bir şey oluyor devlet dahil kimse alamaz

zibityus

sorumluluk size ait değil. belediyeye ait. belediyenin sorumsuzluğu yüzünden siz kendinize ızdırap çektiriyorsunuz. bazı şeylerin düzelmesi için insanların yetkililere baskı yapması, sorumluluklarını hatırlatması gerekiyor. onlar zaten yapmıyor ya da kötü yapıyor o yüzden biz yapalım dediğinizde onların da işine geldiğini gibi davranıyorsunuz. onlar sorumsuzluk yapmaya devam ediyor çünkü onların işini siz yapıyorsunuz. köpeği vururuz demiş sizi korkutmuş, öyle diyince köpeği vermek istemeyeceğinizi biliyor. kimse köpeği vuramaz, öyle bir hakkı yok. bence barınağa verip sürekli kontrol edin. o köpeğe ölene kadar orada bakmanız sizin için de onun içinde iyi olmayacaktır. vicdanınız el vermediğinden sorumluluğunu üstleniyorsunuz ama uzun vadede bu iş ikinizi de mutsuzluğa itecektir muhtemelen.

deniznergis

imkanınız varsa siz bakın siz ilgilenin sohaykodan yardım alın size yardımcı olurlar barınaga sakın vermeyin öldürüyorlar

Ozzey

Merhaba pazartesi belediye veterinerligini arayip sorarim senin icin. Ama bildigim yasakli irk icin kayit 14 ocak son gundu diye hatirliyorum. Buyuk ihtimalle kayit yapmaya gittiginizde alirlar elinizden. Net o cinslerden mi baska cins diye kaydetmezler mi kirmaysa. Arastirmak lazim. Fotografini paylasin belki bilen biri cikar.

Ozzey

Yaotirabilirsen insalah kisirlastirip kendi adina kayit al ama santiyedekiler de salmasin bir yere. Bir de salarlarsa kopegini saldin diye sana ceza keserler.

Hedi

Malesef öyle bugün 1 tane belediyeye teslim ettim sokakta buldum yazık bu hayvanlara aç bilaç yara içindeydi kimbilir daha ne kadar vardır

Hedi

Bilgi aldım bi veteriner buldum kısırlaştırırım dedi ama çip birine soracakmış tarım orman bakanlığı çağrı merkezi 5 numara verdi hiç biri 1 kez açmadı telefonu olmazsa kısırlaştırıp kendi adıma çip taktırıcam bilniyorum nolur peşini bırakmıcam inşallah

zibityus

şantiye de kalması iyi bir şey mi sanıyorsunuz? eğer o köpeği orada bağlıyorlarsa, bir köpeğe yapılacak en büyük kötülüğü yapıyorlar onu bağlayarak. şantiyede köpek bakılmaz, bırakın versinler barınağa belki daha güzel bir hayatı olur, hem o köpeğin sorumluluğu belediyelere ait size ait değil, siz iyi niyetle böyle yapınca onlar da işlerini düzgün yapmıyor, düzgün yapmadıkça barınaklar gelişmiyor.

Hedi

Yok zaten vermem barınağa vermekte istemiyorum sadece şuan eve alamıyorım evde 2 köpeğim 1 kedim var apartmanda oturuyorum birde zaten ordada ben bakıyorum herşeyiyle çok mutlu bi çocuk barınaklar perişan halde bırakamam onu ama şikayet edecekler diyede korkuyorum karnesi var benim adıma fakat ırk yazmıyo kimi staff diyo kimi kırma pitbul ırk testi yaptırcam artık

Hedi

Teşekkür ederim ozzey resmini soru cevap köpek ırkları bölümünde paylaştım sorarsanız çok sevinirim bi arkadaşım staff dedi hazirana kadar uzatıldı dedi biri diyo kısırlaştır süre uzatılırsa çip taktır ırk testi yaptırıcam artık oda dna ya mı ne bakılıyomuş nası oluyosa bilemedim

Hedi

Yok onlar bırakmaz zaten 2 kişi var çok seviyorlar bütün masraflarını ben karşılıyorum süre bitmemiş olsa ben kayıt ettircem kendi üstüme de işte alırlar diye korkuyorum