Tekir Kedi Kızgınlığa Erken Girdi

hosico

Herkese merhaba

8 aylık dişi bir tekir kedimiz var. Şimdiye kadar yavru kedi mamasıyla besledik, 2-3 günde bir yaş mama verdik. Son 1 haftadır kızgınlıkta, sürekli pozisyon alıyor ve tuhaf şekilde miyavlıyor. Yeme içmesi ve uykusunda sorun yok. Çiftleştirmeyi düşünmüyoruz, önümüzdeki ay kısırlaştırmak istiyoruz.

Sizce kısırlaştırmaya gerek var mı yoksa bir süre sonra kızgınlıktan çıkar mı? Bir de ilaç vererek geçici kısırlaştırma yapmak mümkün mü?

5 CEVAP

simbakedi

hayır öyle şeyler mümkün değil. kızgınlığı bitince evet bağırmaları bitecek ancak belli zaman sonra tekrar başlayacak. çok sık kızgınlıkta kalırsa bağışıklığı düşüp hasta olma riski artar. ilerde kansere yakalanma riski de artıyor zamanla. kızgınlığından sonra zaman kaybetmeden veterinere gidin. kilosunda ve kan tahlilinde sorun çıkmazsa kısırlaştırırsınız

Lils

6 aylıkken girdi benim kedim. Direk kısırlaştırabilirsiniz kızgınlık bitince. Kızgınlık önleyici ilaçlar kanserojen

mommymercury

Kedilerde beden gelişimin hızına bağlı olarak erken kızgınlık olabiliyor, kızgınlığı bittiğinde hekiminize danışarak kısırlaştırmanızı öneririm. Eğer erken bulunursa ilaçlarla hafifletmek mümkün zaten.

mommymercury

Kedilerde beden gelişimin hızına bağlı olarak erken kızgınlık olabiliyor, kızgınlığı bittiğinde hekiminize danışarak kısırlaştırmanızı öneririm. Eğer erken bulunursa ilaçlarla hafifletmek mümkün zaten.

Rbacn

Benim kedim de 9 aylıkken kızgınlığa girdi. 4 gün anca sabredebildik. Veterinere götürdük hormon iğnesi kullandı. Bu iğnenin bir seferlik yapılabileceğini ama üç dört sefer kullanıldığında kist oluşumuna sebep olacağını söyledi. Zaten kızgınlığı erken sonlanınca hemen kısırlaştırdık. Yoksa 2 3 haftada tekrarlıyormuş. Size de önerim kedinizin sağlığı için ilk fırsatta kısırlaştırmanız :)