Erkek Kedisi İdiyopatik Sistit Olanlar Yaşadığınız Tedavi Süreci Teşhis Vs Hakkında Bilgi ?

Lütfen beni üzecek başınıza gelmiş kötü bir şeylerden bahsetmeden cevaplar mısınız öncelikle iyi ve yararlı şeyler öğrenmek istiyorum. Kedime idiyopatik sistit teşhisi konuldu ekim ayında mama değişikliği vs yaptık sürekli idrar kontrolü yapılıyor. Mikroalbümin değeri yüksek çıktığı için ilk tahlillerinde biyokimyasına da bakıldı böbrek değerleri için çok iyi demişti hekimimiz. Fakat son tahlilde yine ma yüksek çıktı ve yine endişelendirici bir konuşma yaptı. idrarına normalde 3 4 haftada bir bakılıyor şimdi 10 gün sonra götüreceğim. Böyle bir süreç yaşayanlar neler yapıyorsunuz sizin kedinizin değerleri nasıl çıkıyor ne yiyip içiyor bahseder misiniz lütfen. Hekiminiz nasıl bir yol izliyor. Kedimin tavuk alerjisi var ne yazık ki rc veya hills üriner alamadım bu yüzden sadece tavuklu satışı vardı. proplan üriner bulabildik balıklı o bitti şimdi virbac domuzlu alacağım umarım domuza alerjisi yoktur yavrumun. onun dışında bu ay ürinovet cat dilution takviye kullanmıştık değerleri belki biraz iyileşir derken böyle sonuçla döndük çok üzgünüm bu yüzden. üriner maması hariç yaş mama veya ödül mamaları vermememi söyledi hekimimiz. Sizde nasıl bir tedavi yöntemi izleniyor hekiminiz ne gibi tavsiyeler ve takviyeler öneriyor öğrenebilir miyim lütfen.

13 CEVAP

Bulutscot

Çok geçmiş olsun herhangi bir bilgim yok üste çıksın diye yazıyorum🙏🏻

ben üriner mama ararken birkaç klinikte idrar sonuçlarını diğer hekimlere de göstermiştim geçmiş düzelmiş mamaya gerek yok diyen bile oldu... hekimimize güveniyorum zaten fakat sürekli tahlil yapılıp değerler bazen yüksek çıktığındaki suratı aşırı geriyor beni. ben şöyle anladım, tuvalette çok vakit geçirdiğini fark ettim yapıp çıkmış gibi olup ardından bi daha giriyordu izledim ve tek damla yapmak için yeniden girdiğini gördüm. daha sonra c vitamini iğneleri ve sırasıyla iki farklı antibiyotik (birine dirençliyse diğerini de deneyeceğiz dediler çünkü değerleri düzelmemişti.) aldık. ayda bir daha sonra ilerleyen süreçte 3 ayda 6 ayda bir bakarız idrarına demişti hekim fakat 3 4 haftada bir götürüyorum. son tahlilde mesanesi sıkılarak idrarı alındı ve biraz saat tuttu beklerken alınmasını bilmem fark eder mi bu tahlil sonucuna yansır mı, fakat yine mikroalbümin değeri 150 çıktı 80 e düşmüştü. Protein 0.15 ten 0.3 e çıkmış. biyokimya zaten bakıldı böbrekleri için ekim ayında tedavinin başında. lökosit 500 cellmiş hastalığının ilk fark edildiğinde mama öncesi, şimdi baktım her tahlil sonucunu saklıyorum tedavi sonrası 125 olmuş bu şekilde devam etmiş. ekimden bu yana 7 kez idrar tahlili yapılmış çok mu sık ve bu değerler çok endişelenecek değerler mi artık bilemiyorum. son tahlilden sonra 10 gün sonra idrar için getir yine dedi hekimimiz yine endişeli bir suratla. son tahlilden önce ürinovet cat dilution kullanmıştık bir de sadece kliniklerde satılan bir takviye işe yarar sanmıştım düzelme beklerken sadece c vitaminini yükseltmiş.

Kedico

Merhaba
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Sizin kedinize nasıl idiyopatik sistit teşhisi konuldu. Bir şikayeti var mıydı? Düzenli olarak idrar tahlili yaptırmanızı veterineriniz mi önerdi? Bir süredir üriner mama kullanmanıza rağmen değerlerin normale dönmediğini söylemişsiniz kedinizin şikayetleri vardıysa onlarda hala devam ediyor mu? Bizim birkaç kez kum kabı dışına idrar yapmak harici hiçbir şikayetimiz olmadı ki onunda kızgınlıktan olabileceğini düşünüyorduk. Tamamen tesadüfen kısırlaştırma yaptıracakken idrar testi de yaptırmamız üzerine enfeksiyon tespit edildi sonrasında 5 gün baytril ve kotervin tedavisinden başka bişey önermedi vetimiz. Tedaviden 3 hafta sonra yine kum kabı dışına idrar yapınca aradım veterineri muhtemelen tepki olarak yapmıştır dedi. Ben yinede acaba enfeksiyonu geçmemiş olabilir mi bir test daha yapabilir miyiz diyince yaptı ki hala idrarda lökosit ve proteini yüksek ve pH 7 çıkınca bunun üzerinede üriner mamaya geçelim ömür boyu kullanacak dedi ama tekrar şu zaman idrar tahlili yapalım vs bişey söylemedi bize. O yüzden sizin deneyiminizi merak ettim. Şikayetleriniz nelerdi, idrarda hangi parametreler yüksekti paylaşabilirsiniz çok sevinirim.

oykuyildiz

Biz antibiyotik olduk hergün ve üriner mama kullanıyoruz düzeldi

oykuyildiz

Ayrıca üriner mama dışında hiçbir şey vermiyoruz yasaklandı bol su içmesini sağlıyoruz .

görünürde bir derdi yok mama değişiminden sonra günde 2 3 kez çişini yapıyor hiç ses de çıkarmıyor, acı ağrı çekmeyen işeme pozisyonunda yapıyor. unutmuşum miyavlamıştı çişine gittiğinde bir de kambur bir pozisyonda yapmaya çalışıyordu çişini. ağrılı çiş yapma ve ağrısız yapma pozisyonları var kedilerin görsellerde ağrılıdaki gibi duruyordu.

oykuyildiz

Ben hemşireyim biz insanlarda bile idrar veya böbrek problemlerinde böbrek fonksiyon testleri , idrar ve ultrason ile teşhis konulur . Bizim daha önce gittiğimiz veterinere gittik biz mesanesi boş bişey yok dedi purinol önermişti ondan sonra kanlı idrar olunca ben vet değiştirdim ve iyi ki değiştirmişim . Bazen farklı görüş farklı kişiler daha iyi oluyor bu bizler içinde geçerli . Önemli konularda aynı kişilerden randıman alınmıyorsa başka Dr.gidebilmeliyiz. Sizde öyle yapın değerlerini kullandığı ilaçları ve kedinizi başka veterinere götürün ultrason isteyin mesaneye baksınlar . Uzun yazdım ama emek veriyoruz o kadar onlar için para da harcıyoruz herşey çok pahalı maalesef gözden kaçırdğınız bişey olupta geri dönüşü olmayan bir durumdan acı çekmesin yazık . Geçmiş olsun diyorum inşallah en yakın zamanda iyileşir . Bana da yazın mutlaka lütfen 🙏🏽 gelişmeleri bilmek isterim

hepinize teşekkür ederim aslında şöyle bulunduğumuz şehirde ismi bilinen iyi bir hekim hekimimiz. yer olarak da şükürler olsun ki yakın. ben öğrenciyim kışsa taksi kullanıyoruz kliniğe giderken arka arkaya gideceksek bu bile beni zorluyor. araba olsa hatta olmasa bile yaşadığımız şehirde daha iyi bir klinik olduğunu bilsem götüreceğim. kimseyi kötüleyemem sağlık alanındaki her insana saygı duyarım. tabii ki hepsi işinde iyilerdir fakat benim anlamadığım hala sorun varken e iyileşmişi neye göre dedi mesela sonuçlarını gösterdiğim bir başka klinikteki hekim veya yine bir başka hekim de kusuyorsa ben gastro verirdim dedi :)) alakası bile yoktu mesela kusması iyileşti üriner mamadan sonra. tavuk alerjisi vardı rc veya hills üriner alamadım bu yüzden ikisinin de kliniği tavukluydu proplan bulabilmiştim balıklı. 5 kg bitirdik bir de virbac domuzluymuş ve hidrolize proteinmiş diye ona geçtik umarım faydasını görürüz yavruma en kısa zamanda aklımdaki soruları kendi hekimimizle paylaşacağım. hepimizin yavrucisine sağlıklı mutlu uzun yaşamlar diliyorum amin inşşş

oykuyildiz

Sadece idrar tahlili mi yapıldı ? Ultrason böbrek fonksiyon değerleri bakıldı mı

sadece idrar ve böbrek için biyokimya. ultrasonu sordum neden yapmadınız diye asıl hekim meşguldu cevap veren de bilmiyordu. ayrıca biyokimya biraz ilerlemiş bir böbrek hasarı varsa gösteriyormuş sanırım, daha erkeni için sdma ve tiroid fonksiyon testleri varmış hiç bundan bahsetmediler araştırırken öğrendim bilseydim yaşadığım yerde yoksa bile imkanım varsa olan yere götürürdüm o testi yaptırırdım. sizib bakıldı mı ultrasonla da ? anlattığım gibi sadece idrar tahlili ve biyokimya.

Kedico

Cevaplarınız için çok teşekkürler bizimde sadece biyokimya ve idrar tahlili yapıldı ki bunlarda sırf kısırlaştırma öncesi tedbir amaçlı yapıldı biyokimyada herşey normaldi 1 aydır üriner mama kullanıyoruz hiçbir şikayet yok bizdede bize vet tekrar tahlil yapalım demedi ben yine bir sorayım en iyisi sağolun

Kedico

Cevaplarınız için çok teşekkürler bizimde sadece biyokimya ve idrar tahlili yapıldı ki bunlarda sırf kısırlaştırma öncesi tedbir amaçlı yapıldı biyokimyada herşey normaldi 1 aydır üriner mama kullanıyoruz hiçbir şikayet yok bizdede bize vet tekrar tahlil yapalım demedi ben yine bir sorayım en iyisi sağolun

Kedico

Cevaplarınız için çok teşekkürler bizimde sadece biyokimya ve idrar tahlili yapıldı ki bunlarda sırf kısırlaştırma öncesi tedbir amaçlı yapıldı biyokimyada herşey normaldi 1 aydır üriner mama kullanıyoruz hiçbir şikayet yok bizdede bize vet tekrar tahlil yapalım demedi ben yine bir sorayım en iyisi sağolun