Lösemi Aşısı Zorunlu Mu

reinefee17

Lösemi aşısı zorunlu mu kedim bu aşıyı olmazsa ona zarar verir mi ya da aşısı olmadığından dolayı biz zarar görürmüyüz bu aşıyı yaptırmadan önce kan testi yaptırmak zorunda mıyız

10 CEVAP

simbakedi

kan testi yaptirmak zorundasiniz yoksa asinin sonucu olum bile olabilir. yaptirip yaptirmamak sizin elinizde

Palyaco

Lösemi aşısı önemli yaptırın

inferi0r

Bu konuda veterinerlerin farklı görüşleri olabiliyor. Mesela bize bir veteriner evde duran kedi için gereksiz demişti, kendi kedime de yapmadım falan demişti. Genel görüş yapılması gerektiği yönünde. Evet biraz riskli bi aşı ama işin ehli yerlerde yapılırsa sorun olmaz. 2 kedimize de yaptırdık çünkü ikisi de sokaktan bizimkilerin. Sokaktan sahiplenilen kedilerde daha önemli aşılar.

Karma aşıdan önce yapılıyor mu onu bilmiyorum ama :/

reinefee17

Henüz karma aşısı olmadı aslında bu ay olması gerekiyordu ama henüz aramadılar karma aşısı ellerinde yoksa ondan önce olabilir mi bu aşıyı

alfa_s

Genelde sokaktan barınaktan gelen veya çiftleştirilecek kedilere tavsiye ettiğini söyledi bir kaç veteriner biriside testsiz yapmıyordu 🤦🏻‍♀️ Hepsi birbiri içinde farklı düşüncelerde 🤷🏻‍♀️

gece18

Bize önermedi veterinerimiz.

Ranackmk

Lösemi aşısı önemli bir aşıdır. Fakat tüm aşılarda da geçerli olduğu gibi aşı sağlıklı hayvana yapılır. Aşıdan önce kan testi yaptırmak zorunlu değildir tabi ki yaptırmak daha iyidir. Yaptırıp yaptırmama kararına veteriner hekim karar verir. Burada bazı veteriner hekimlerin kan testini zorunlu tutup bazılarının tutmamasının ana nedeni maddi nedenlerdir. Kedisinin aşısına mamasına bile zor para bulan birisi haliyle kan testine ekstra para ödemek istemez. Veteriner hekimler bu durumları çok yaşadığı için ilk önce kedinin genel durumuna bakarlar. Hangi mamayı yiyor , vitamin takviyesi alıyor mu ,önceden geçirmiş olduğu bir hastalığı var mı , önceki tüm aşıları tam mı , evde normalin dışında bir şey gözünüze çarptımı (farklı bir hareket , ishal , iştahsılık vb.) gibi gibi sonra muayene sırasında rutin kontrollerine bakarlar (batın , lenfler, dişler , ağız kokusu var mı , ateş gibi) bu incelemeler sonucunda aşı öncesi kan testinin gerekliliğine karar verirler. Eğer sağlığında herhangi bir şeyden şüphelenmezlerse kan tahlili yapmazlar. Bunun nedeni de hasta sahibinin maddi durumudur. Tabiki kan testi yapılırsa kediniz için çok daha iyi olur. kan testini umursamayan gerektiği gibi hastanın sağık durumunu detaylı incelemeyen direk aşıyı yapan veteriner hekimler de maalesef var görüyoruz.
Lösemi aşısının gerekli olup olmadığı konusunda şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim : https://dorukgiller.com/kedilerde-losemi-asisi-sart-mi-yaptirmak-gerekli-mi-yaptirmazsak-ne-olur/
Benim fikrim kedinizin aşı olmaması için herhangi bir sağlık sorunu yoksa lösemi aşısını yaptırın. Karma aşının mı daha önce lösemi aşısının mı daha önce yapılacağını veteriner hekiminiz karar verir.

hazal11

ilk asilarini oluyorsa bir kere yapilmasinda fayda var ondan sonra yaptirmasaniz da olur disari cikan bi kedi degilse sonucta evin icinde. ama ilk asilarda butun asilarini yaptirmanizda fayda var

reinefee17

Herkese çok teşekkür ederim.
Şuan ellerinde karma aşı var mı bilmiyorum eğer yoksa lösemi aşısı yaptırmayı planlıyorum. Öncesinde kan testi yaptıracağım.

Lils

Riskli bir aşı ben yaptırmadım. Yaptıracaksanız testten sonra yaptırabilirsiniz