Kedi Sahiplenmek İstiyorum Ama Çekiniyorum

Raikage

Anket

Sahiplen :)
(7 oy)
Sen bu zevke uygun değilsin !
(8 oy)
Bilemedim ?
(2 oy)
Toplam (17 oy)

Selamlar,
Son 1-2 aydır acayip bir kedi sahiplenme isteğim var fakat geçici bir heves mi anlamışta değilim.
Kuş harici hiç evcil hayvan da beslemedim.

Kediyi sahiplenip bir süre sonra ilgi göstermeyi bırakır mıyım acaba diye kendime soruyorum fakat cevap veremiyorum.
Sorumluluklarının altından kalkabilirim ama ilerleyen süreçlerde bir yük olarak mı görürüm bilemiyorum.

Evde bir canlı dolansın, karşılıklı sevgimizi paylaşalım istiyorum sadece. Annem karşı çıkıyor ama bir yavruyu eve getirdikten sonra alışacağını düşünüyorum.

Sizlerin tavsiyesi ne yönde olur ?

10 CEVAP

Oqrenerde06

Annenizi ikna edersiniz ve bir canın sorumluluğunu ömür boyu almaya hazırsanız bence sahiplenmenizde sakınca yok lakin tek evde dolaşması vs ile bitmiyor mama masrafı kum masrafı extra vitamin gerekirse vitamin masrafı hasta olduğunda veterinere gideceğiniz bütçeniz ve ilk aşıları masraflı olacağından bunları da göz önünde bulundurmak lazim 1 aylık 250 300 lira bütçe oluşturacak durumunuz varsa ve gerçekten bir cana bakmaya hazır hissediyorsaniz bir sakıncası yok sahiplenmenizde.

Oqrenerde06

Zaten sevdikten sonra yük olarak gelmiyor maddi durumunuzda el verisli olunca kendiniz den kisiyorsunuz ona bakıyorsunuz kendinize alacağınız 1 yoğurdun fiyatına bakarken onlara alacağınız 1 oyuncak bir mama göz önüne gelmiyor evladınız gibi oluyor.

theyusra

biraz daha araştırma yapmanız o sırada da kenara bir yandan para atmanızı öneririm, çünkü her şey çok pahalandı ve özellikle ilk alışveriş çok pahalı olacak. zaten bu süre içerisinde de emin olursunuz işin altından kalkıp kalkamayacağınızdan.

Bence geçici olarak bakın illaki geçici yuva arayan kediler vardır. Sonra karar vermiş olursunuz

Oqrenerde06

Tek hevesle kedi sahiplenmeye benzemiyor malesef masraflarını da her daim göz önünde bulundurun günlük 30 dakika oyun oynamanız gerekecek ilgi sevgi şefkat göstermeye hazırsanız bir kediniz neden olmasın..?

nefeskedi

Bu korkunuz varsa biraz daha erteleyin. Gerçekten hazır hissettiğinizde aklınızda sorduğunuz soru olmayacak. Deneme amaçlı geçici yuvarlak yapmanız iyi olacaktır.

Raikage

Cevaplarınız için teşekkürler.

Bakım masraflarını karşılayabilirim, ekstra olarak ancak veterinerlik bi durum olur diye düşünüyorum sadece.

Acele karar vermemek için beklemedeyim bende, yakın zamanda bir fırsat gelmedikçe beklemeye devam edicem bir süre daha.

Sahiplenirsem eğer, başlangıç için şöyle bir liste oluşturdum

  • kedi tuvaleti (nasıl birşey seçmeliyim bilemedim)

  • kum

  • seramik/porselen mama & su kabu

  • yavru maması - royal canin baby

  • gimcat mat macun

  • tırnak makası

  • tarak

Veranifer

Bence önce geçici yuva olup deneyebilrisiniz. Çünkü çok büyük bir sorumluluk ve maddi olarak ciddi anlamda bu dönemler çok sıkıntılıyız hepimiz :').
Ve ilerde hastalık olursa bunun altından maddi manevi kalkabilir misiniz? Kedinizin evinizi mahvetme ihtimali var bu durumda "ondan önemli değil" diyebilir misiniz?
Benim kedim evdeki tüm mobilyaları perdeleri yedi, stor perdelere geçtik odamda parçalayabileceği her şeyi kaldırdım. Geceleri mutfak kapısını kapattım mı diye tekrar tekrar bakıyorum açıksa pencereden balkondan düşerse diye.Odamın penceresi aylardır açılmadı sjjdjd.
Bana sorarsanız kendinizden feda edebileceğinize inanıyorsanız sahiplenin.

Hande866

kedi tuvaleti kapali secin

kum maddi durumunuz iyiyse cam peleti oneriririm onun disinda kalin kokusuz bentonit alin

seramik/porselen mama & su kabi olabilir

yavru maması - royal canin sadece ismi var tavsiye etmem arastirin derim daha iyi mamalar var durumunuz iyi ise acana veya nd alabilirsiniz

gimcat mat macun gimcat urunleri iyidir ama tek macunla kalmiyor

tırnak makası

tarak

Lils

Kedi bakmak biraz masraflı ilk sahiplendiğinizde. Evinizde her cama file yaptırmalısınız ya da açılmayan, zor açılan sineklik (ama kedi bunu yırtabilir gözetim dışında bu da kullanılmamalı. Yoksa kediniz düşer ki bu çok sık rastlanır. Sonra kısırlaştırma var benim kedim 1 hafta kızgınlıkta öbür hafta değildi ve gece 3te uyanıp uyutmuyordu bizi 5-6 ya kadar. Kısırlaştırma bir süreden sonra zorunlu oluyor yani. Yine de kediden kediye değişiyor kuzenimin kedisi yılda 4-5 kere giriyor ve daha hafif geçiriyor mesela. Ayrıca ayda (10 litre kum(35-100), 1.5 kg mama (10 kg alırsanız ortalama üstü bir mama markası kilosu min 50 lira), haftada 1 yaş mama (min 7 liradan başlıyor ortalama üstü yaş mamalarda) malt masrafı vs. biraz masraflı. Her gün tuvaletini temizlemeli, mama koymalı, oyun oynatmalısınız. Bir süreden sonra sizi sıkar mi? Kedinizin ömrü 10-15 yıl bu yıllar içerisinde hep onun yanında olacak mısınız?