Lütfen Uzun Zamandır Kedi Bakan Bilgili Olanlardan Aşırı Saldırgan Kedim İçin Yardım İstiyorum

miiv

10 aylık kısır dişi bir sarmanım var küçükken de ısırıyordu ama hem kedi besleyen arkadaşlarım hem veterinerimle görüştükten sonra hayır demeyi yanından gitmeyi her yoku denedim ve hiç vazgeçmedim ama ısırması hiç azalmadı kucağıma aldığım an elimi deşiyor tırnak kesme konusunda veterinerler bile kesemiyo daire kapısı açıldığı an merdivenlere koşuyor yakalayıp içeri sokana kadar elim kalmıyor bu konularda napabilirim gerçekten tırnakları o kadar zamandır kesilemiyor ki hem biz hem veterinerler tarafından korkuyorum artık batma olucak diye veteriner antidepresan adı altında bi ilaç verdi o da hiç bi işe yaramadı uyurken kesin yazmayın en derin uykusunda bile patisine dokununca uyanıyo kucağıma aldığımda durmasa bile en azından ısırmadan atlasın istiyorum nasıl vazgeçiririm bu huyundan

15 CEVAP

bernac

Kediler nasıl alışırsa öyle devam edıyor elinizle sadece başını sevin yavruluktan yetişkinliğe geçmek üzere yaşına geldıgınde devam ederse huy haline gelecektir başını sevin elinizle oyun yapmayın başını severken elinizi yakalıyorsa kızın bırakın başını sevdırdıgı zaman elinizle ödül maması verin elinizle verdiğiniz yiyecekler olursa kolay kolay elinize zarar vermez

Siyamask

Isırıp parçalayabileceği oyuncaklara yönlendirmenizi tavsiye ederim. Tırmalama oyuncağı varsa ve aktif kullanıyorsa (kanepe halı dahil) tırnak batması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Siyamask

Tuvalet kağıdı bittikten sonra rulosuna ve ya normal kağıda ses çıkartacak kadar kuru mama koyup önüne atın. Avcılık dürtülerini bu tarz şeylere yönlendirebilirsiniz :)

Palyaco

Bir fisfis şişe alın içine su doldurun dediniz şeyleri yaptığında üstüne fisfis sikin 2 hafta sonra dediniz şeyleri yapmicak

bernac

Maltı parmagınıza yada elinizin üzerine sürün bu şekilde elinize alışır.Ama uzun süre karın gövde bölgesini sevmeyin genelde kedınızı uyurken basını sevın rahatlatın

Toscana

Benimkiledde sevmiyor bazen kesebiliyorum çok nadir eski halınız varsa rulo yapıp onu koyun benimkilrr onu tırmalıyor tırnaklat düşüyır yenilenirken

Veranifer

Bizimkide yapıyır sevgisinden. Beni rahatsız etmiyor. Ama eğer kesmesini istiyorsanız elinize kolanya sürün ısıracağını düşündüğünüz zaman. Kokusunu tadını sevmediğinden yapmaz. Bir yerden sonra alışır bence

aslihan_e

Bazı kedilerin huyları o şekilde, 10 aydan sonra huyunu değiştirmeniz zor artık. Tırnağını kestirmiyorsa bırakın kesmeyin, bu gibi istemediği davranışlar sizden daha da soğuyup hırçınlaşmasına neden olur. Benim de her yerim tırnak izi ki benimkiler bebeklikten eğitimli, saldırgan davranmazlar bana karşı ama çoğu zaman yanlışlıkla falan bir şekilde tırnakları beni kesiyor, özellikle balkona çıkarırken içgüdüsel olarak birden çırpınabiliyorlar, o zaman ciddi kesikler oluyor elimde kolumda, o yüzden genelde kucağımda çıkarmam, yerde yürüterek ilerletirim. Bacaklarım karnım ellerim tırnak izi dolu. 5 tane oldukları için sürekli tırnak alıyorum. Bazı kedilerle yaşarken tırnaklanmaya alışmak gerek. Özellikle sizin kedi gibi doğası vahşi olan kedilerle. Benimkiler için annem hep bunlardan ev kedisi olmaz der. Gerçekten bazı kediler evde hapis kalmak için yaratılmamış. Her kedi bir değil, kucak istemiyorsa istemez zorlamayın. Hiç kucaklamayın. Ensesinden tutun, yerde öyle yürütün mecbur kalınca, artık yetişkin hoşuna gitmez enseden tutmak doğru değil ama en azından biraz daha savunmasız kalır. Ama tutunca havaya kaldırmayın yoksa tekmeler. Biz 5 kedi için her zaman önce başka odaya koyar öyle dış kapıyı ya da bahçe kapısını açarız. Yoksa bizimkilerin hepsi kaçar, siz de çıkmadan önce kediyi başka odaya koyup kapıyı kapatmayı alışkanlık haline getirin. Benim ailem başta dikkat etmiyordu ama ben kedilerim kaçınca ağlayıp fenalık geçirdiğimden şimdi çok dikkat ediyorlar. Çünkü çok kedi kaybettim geçmişte. Kendinizi elinizle savunmayın sakın, size saldırırsa elinize bir ev terliği falan alın, vurun demiyorum, size gücünün yetmeyeceğini anlasın. Elinizle karşılık vermeye kalkarsanız, parmağınızla bile işaret yapsanız o da size karşılığını verir direk. Normal kediler gibi burun pıtı işlemez o kediye. Elinizi kapar. Daireden kaçarsa ensesinden tutun bel tasması geçirin ipinden çekip eve öyle çıkarın. Gerçi tasmayı geçirebilir misiniz bilmiyorum. Ama enseden tutup çekip yürütmek her zaman daha kolay yoksa parçalarlar. Onlarca kedi baktım ve gerçekten bazı kedilerin vahşi yapıda ve pek değiştirilemeyecek olduğunu biliyorum. O yüzden ne önersek boş. Yavru 3-4 aylık olsa evet belki biraz daha eğitilebilir olurdu. Aslında 4 ay bile çok geç. 2.-3. ay arası şekillenir onun huyu. Sizinki kaçıncı ayda elinize geçti bilmiyorum. Bu tür hırçın dişiler normalde kızgınlığa girince aşırı insancıl kucak delisi olurlar, hormonları sevgi salgılar ama sizinki kısır, kısır olduğu için yapısı tamamen etkileniyor. Normalde o hamile olduğu, bebek yaptığı dönemde çok yakın olacaktı size. Bunu çok fazla dişi kedide gördüm. Tabi bebekler büyüyünce eskiye döner beter olabilirler orası ayrı. Bu saatten sonra onu değiştirmeye zorlamayın bence. O eşiği geçmiş artık o kedi. Huyu oturmuş. Belki ilerleyen yıllarda olgunlaştıkça biraz daha düzelir. En azından iki yaşını geçince. Bizim 4 buçuk yaşında bir oğlumuz var, eskiden sağ solu belli değildi, severken falan birden sinirlenip kötü ısırırdı beni. Artık hiç ısırmıyor.

aslihan_e

Yukarıdaki yorumda denilen gibi sakın gezmeye falan çıkarmayın, dışarıyı görürse daha beter hırçınlaşıyorlar. Dışarı daha çok isteyip evden nefret ediyorlar. Öyle bir hataya düşmeyin.

Meryoyo

Kedinizin aşıları tamsa bir gezdirme tasmasıyla dışarda gezdirebilirsiniz. Bu onu rahatlatabilir. Oyun oynarken elinizi kullanmayın oyun bittikten sonra bile elinizi av olarak görmeye devam eder. Sakın yüzüne su sıkmak gibi bir şey de yapmayın aranızdaki güveni zedeler.

miiv

yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle sahiplendiğimde 1,5 aylıktı o zaman da ısırma sorunu vardı her yavru kedi de olduğu gibi 2,5 aylık gibi geçmeyince ve yolda yürürken ayağımı ısırmayı başlayınca su şişesini zaten kullandım ve bu ısırmaların azalmış hali zaten normal durup dururken ısırmıyor ama sokak kapıyı açtığım an kaçtığı için başka odaya kucağımda götürmeye çalışırken elimi bırakıyorum tasmaya geldik mi göğüs tasmasını geçin boyun tasmasını taktığımızda delirdi ve çıkarmak için de ayrı çaba gerekti kısırlaştığında dikişin üstüne pamuk dikmek zorunda kaldılar çünkü yakalık geçirmek imkansızdı o yüzden tasma düşük ihtimal bi kere evden kaçıp apartman kapısını da açık yakalayınca çıkmıştı ama korkusundan arka bahçeye gidip bir bezin altında korkmuş halde duruyodu hiç bi şey yapmadan yaş mamaya ona bile gelmedi en son kucaklayıp çıkartmak zorunda kaldım şokta gibiydi bundan sonra çıkmak istemek diye düşündüm ama nafile aynı şekilde devsm ediyo o yüzden dışarıyı görünce düzeleceğini düşünmüyorum tırnaklarını kesmek için söylenen kolonya yöntemini denicem çok teşekkür ederim boxa da sokamıyorum eğer bunun için de önerileriniz varsa çok yardımcı olursunuz çok sağolun

Succubus

Benim de çakıl büyürken başıma gelen problemler bunların çoğu. Bunların hepsinin geçmesini bekleyemezsiniz ama kendi adıma kullandığım bazı çözümleri anlatmak isterim.
İlk olarak ısırma konusu. Isırarak oyun oynamayı müthiş sever. Oyuncaklar için de aynısı geçerli. Oyuncakları istediği kadar parçalamasına izin veriyorum ama beni ısırdığı zaman oyun olarak baya onun inlemeli olarak anlayabildiği köpek ağlamasına benzer bir ses çıkarıp uzaklaşıyorum ondan. Canımı acıttığını fark ettikten sonra oyun için ısırmayı bıraktı. Ağzına almak isterse de sivri dişlerinin hemen arkasındaki boşlukta geveliyor şu an.
Ceza konusunda da onunla zıtlaşmıyorum. Evdeki aspiratörün üzerine zıplama huyu var mesela. İlk yapışında çıngıraklı bir tasma takıyorum. Zaten sessizce yaramazlık yapamayacağını anlıyor. İnat ederse ve ikinci kere yakalanırsa da otomatik kayışları da takıp bulunduğum yerde, bir yere sabitliyorum. Dizimin dibinde oturuyor bir süre.
Son olarak kapı açıldığında dışarı atlama huyu. Benimki biraz korkak bir kedi. Evden çalıştığım için daha çok çöp atma gibi zamanlarda binaya fırlıyor. İlk olarak binaya fırladığında yine tasmasının takılı olduğundan emin oluyorum. İşimi hallettiğimde bazen içeri girmek istemiyor. Çok inatlaşmadan kapıyı kapatıp delikten gözetliyorum. Yalnız benim binada koridora direk açılan bir merdiven yok. Koridor dediğim yer sadece kapılarla dolu. Neyse 2 3 dk da bir kapıyı açıp ona sesleniyorum. Zaten genelde çoktan biraz gerilediği için kapının önünde bekliyor oluyor ama eve girmesi biraz daha zaman alıyor.
Yani anlayacağınız biraz daha sebep sonuç ilişkileri kurmasına yardımcı olunca, bu hareketlerden vazgeçmelerini sağlamak daha kolay oluyor.

inferi0r

Merhaba, bizim bir kedimiz de 5 aylıkken bize gelmişti ve benzer davranışlar gösteriyordu işiniz zor sizi anlıyorum ama düzelmesi imkansız değil inanın.

Öncelikle bence fizyolojik yönünü araştırıp emin olun rahatlığı olmadığından. Belki de basit bir ilaç kullanımı vs ile düzelecektir. Yanı farklı bir hekimden daha görüş alın bence kesinlikle. Herhangi bir sıkıntı olduğu için yaptıklarınız işe yaramamış olabilir.
Emin olduktan sonra şunları deneyebilirsiniz.

Bitkisel kedi sakinleştiriciler var biliyorsunuzdur, gimcat kot bayoun, vets plusın da var bunlardan faydalanabilirsiniz ama uzun yıllar kullanımda sanıyorum zararlı olur. O nedenle durumu kesin çözmekte fayda var ama en azından tırnak kesimini rahatça yapabilmek, veteriner ziyaretlerinde, stresini artıracak herhangi olduğunda etkilenmemesini sağlayacak ürünler var.

Bunların dışında feliway kullanabilirsiniz. Prize takılarak kullanılıyor. Yurt dışı çıkışınız ya da bağlantılarınız varsa farklı markalar da var. Takviyelerdense daha zararsız hatta düz zararsız yani :) Bazı kedilerde işe yaramadığını okumuştum ama.

Peki siz ne yapabilirsiniz?
Kedinizin bu davranışı, özellikle de kısır olmasına rağmen, kendini güvende hissetmediğini gösteriyor. Evde onu tedirgin eden bir şeyler olmalı. Bunu bulmalısınız. Tabii eğer mental bir sorunu yoksa geçerli bu söyleyeceklerim, bunu tekrar hatırlatmak isterim.
Ne olabilir tedirgin edici şeyler? Başka kediler, başka hayvanlar, evde küçük çocuk varsa onlar, evinizin konumu ya da maalesef siz ve tavırlarınız :(
Kendini hep korumak istiyor anlattığınıza göre ve dışarı kaçmaya çalışması da iyiye isaret

inferi0r

(devam ediyorum)
dışarı kaçması da iyiye işaret değil.

Şöyle yapın öncelikle, eviniz zemine yakınsa etrafta kokusunu alabileceği başka kediler var mı? Apartmanda sizin katınızda var mı? Bunları tespit edin.
Belli ki sizin çocuk temastan hoşlanmıyor, bir iki gün değil bakın uzun süre dokunmayın ona. Dokunmayın ama yok saymayın da. Oyun oynatın, enerjisini attırın ve mutlaka oyun oynayıp yorulduktan sonra mama verin ki avlanma içgüdüsü tatmin olsun. Avlanmış da yemiş gibi :)
Beslenme işini saati saatine düzenli yapın. Biraz kafası karışık bir kedicik gibi, belli rutinleri olsun yani. Sürpriz olmasın günlük bakımları vs.

Her şeye rağmen dokunulmayı sevmeyen bir kedi olabilir malum hepsi farklı ama saldırma davranışı rahat olmadığının göstergesi. 10 aylık olmuş çok da küçük değil artık ama hala yavru sayılır. Kedilerin en güzel özelliklerinden biri bir şeyi düzenli yaparsanız eskisini unutur. Yani kararlı şekilde ona olan tavrınızı ailece değiştirirseniz önceki kötü yaşantıları unutur.

Ona tedirgin yaklaşırsanız bunu hisseder. Ona dünyanın en sevecen kedisi gibi yaklaşın :)

Gerçekten zor ama sağlık problemi yoksa cozebileceginiz bir durum. Oyun, günlük yaşam rutinleri, düzen, temiz tuvalet, ********** kabı, güvende olduğunu hissetmesi ve sizin şefkatli tutumunuzla sıkıntısı geçecektir.

beyzathemoc1

Sabır ve sevgiyle yontuluyor taktiği falan yok pes etmeden dışarı kaçtıkça eve getirip ödül vs verin onu bol bol sevin saldırınca sevmeyi bırakıp gidin sabırlı olun 10 aylık tam delilik zamanlari o yüzden normal bence sabredin düzelir yaşı ilerledikçe