Yardım Eder Misiniz?

catmoka

Hayırlı geceler…
Sizlerden yardım istiyorum arkadaşlar biraz uzun bir yazı olabilir lütfen okuyup geri dönüş yapar mısınız artık çok yoruldum çünkü 😔😔
Arkadaşlar benim kızım 1 buçuk yaşında kısır tam olarak ne zaman başladı bu bilmiyorum ama kedimin karnı şiş(Fip değil)…Kendi veterineri hariç 2 tane veteriner tarafından da onaylandı…Corona pozitif evet ama bağışıklığı çok iyi titre testi yapıldı alb değerleri vs. her şey güzel….Sadece 3 veterinerde önce fip mi diye baktı karnı şiş diye ama değil ciğerlerinde bişey duyduk dediler röntgen çekildi bağırsaklarda problem var gaz dolu dediler…Hafifte yağlanma var dendi…Her neyse iştahı yerinde çiş kaka yapıyo hareketli diye umursamadım ama geçenlerde safra kusmuştu iki kere midesini üşütmüş olabilir dedik düzeldi iştahını falan da kaybetmemişti her şey normaldi yani…Neyse bugün bir yazı okudum ve korkmaya başladım
https://www.khedi.org/haftanin-konusu/cchs-34324
yazı burdaki linkte acaba kedimde safra kesesiyle alakalı bir durum mu karaciğeri mi büyüdü diye düşünüyorum artık kafayı yemek üzereyim lütfen kedimin de fotoğrafına bakıp başına gelen birisi lütfen yardımcı olur mu? veterinerler hiç bişey söylemiyor gaz olamaz bu başka bir sebebi var biliyorum ama yoruldum sizden yardım istiyorum 😔😔

4 CEVAP

Palyaco

Yedigi mamayla alakalı bence çünkü tüm testleri yaptirmissiniz midesi hassas kediler icin royal canin hassas mide ve bozita diet smotach kullanın karin şişliği ve mide için birebir safra dan kusma kullandınız mamayla yani sindirim sistemi ile alakalı kedinizde sindirim sisteminde sorun var bununda tek çaresi hassas mide için hassa mama royal canin hassas ve bozita diet smotach dır

catmoka

@teddybal
Karnı şiş olduğu için odaklandığımız nokta fip oldu o yüzden söylediğiniz değerleri çokta önemsemediler sanırım?
Alb glob değeri normal seviyede olduğu için işaretlendi evet. Kabızlık durumu asla yok geldiği günden beri ishaldi zaten kedim gastro mamalar bile zar zor etki ediyodu royal canin hassas mama düzeltti kakasını ama karnı hala şiş:(( Çok teşekkür ederim yanıtınız içim inşallah

teddybal

Karaciğer ve safra kesesi parametreleri normal görünuyor, böbrek fonksiyonları da, ilk kağıtta sadece Ggt üst sınırda çıkmış ona ne dedi, Alp değeri nedir bakıldı mi, gözlerine bakın sarılık var mı, kilo kaybı oldu mu, idrar rengi normalden daha mı koyu? İkinci sonuç kağıdının üst değerleri bulanık okuyamıyorum referans dışı bir değer var mı ama yok sanırım, vet. albümin/globulin oranini işaretlemiş ama normal degeri kaç kedilerde bilmiyorum sıkıntı mı varmış o konuda yoksa normal diyerek vurgulamak için mi çizdi? Fizik muayenesinde başka bir bulgu yoksa bu sonuçlarla sıkıntı olmaz diye düşünüyorum, direkt grafisinde ikinci görselde barsaklar cidden dolu görünüyor ama gaz sürekli de şişlik yapmaz kabızlık durumu varsa da lavmanla barsaklar rahatlardi, bilemiyorum sürekli şişlik normal gelmedi düzenli yediği yaramayan bir şey olablir mi? Ellediginizde karnı gergin mi peki? Fizik muayenede Dr perkütasyon muaneyenesi ile kesin anlardi sıvı mi hava mı o birikim, anlamasa da ultrasonla periton sıvısını görebilir eğer varsa, olmadı bir de USG isteyin ama kesin eminse istememiştir boşuna diye düşünüyorum. Çok geçmiş olsun problemi çözülür umarım.

catmoka

@Paylaco
Zaten ishal şikayetimiz vardı gastro mama kullandık advance hills bunları kullandık sonra param yetmediği için Royal kullanıyorum şu an. Ama karnı hala şiş? 🤔🤔 Sıkıntı burda zaten eğer mama hassasiyeti varsa neden gastro mama da işe yaramıyor?