Kedimin Cinsini Nedir Sizce? British Dediler

Dilandilber

önemli olan cins değil tabii o bizim canımız sadece merak ettiğim için danışmak istedim, british tortie dediler ki fotoğraflara bakınca çok benziyor. tekir british kırması olabilir mi? yüzü tekire benzemiyor ama

28 CEVAP

Gimlihanim

Scottish straight dik kulak oluyor. Kırık kulak olanlar scottish fold. 😊

theyusra

safkan olmadığı kesin ama kırma gibi duruyor sanki, ama çok tatlıymışşşş bayıldım

CapKek

british değil, daha çok scottish straight kediniz.( kulak ve agız yapısından dolayı )renk kodu nedir bilmiyorum ama çok tatlı :) tüyü kadar ömrü olsun.

teddybal

British ile düz kulaklı Scottish'leri böyle fotoğraftan ayırt etmek imkansız hatta siz kedinizi oturup inceleseniz bile anlayamazsınız bence, önemli de değil zaten vet. kesin karneye British yazar sizin de, burda hep öyle soru açıyorlar kedim scottish ama vet. british yazdı diye, eline bu kedilerden geçen çoğu insan rastgele çiftleştirip üretim yaptığı için dik kulak olursa British, kıvrık kulak olursa Scottish diyip vitrine koyuyor kedileri alan da öyle biliyor, aslında sadece şu bakımdan ne olduğu önemli bence scottish straight ise anne ya da babası fold olabilir bu yüzden ona göre takviyelerine ve kontrol muayenesine daha dikkat edilir, en iyisi bu ihtimali de düşünerek hareket etmek olur sanırım.

https://www.kediperisi.com/single-post/2018/02/11/british-shorthair-scottish-straight-fold-kediler-aras%C4%B1ndaki-farkl%C4%B1l%C4%B1klar

Lokumcukk

British bence kırma değil anneside babasıda cinstir yüksek ihtimalle ama anne babasının genlerinde belki bir şey olabilir

NorthNight

Bence kırma değil. Çünkü burun basıklığı göz yuvaları kafatası çok uyumlu british ile.
Ha tabi bi fotoğrafla gen dizilimini bilmek mümkün değil, eğer farklı bir ırk geni varsada 1-2 kuşak öncesindendir ve oldukça az etkilidir.

Gimlihanim

Scottish straight tortie 😻. Kırma diyen arkadaşlar kürk renginden dolayı demiş muhtemelen. Çok bilinmiyor tortie ler. Çok da güzelmiş maşallah 😻

theyusra

british kesinlikle değil yüzü küçük, kürküyle falan alakası yok yani. ama arkadaşların dediği gibi scottish straight olabilir dişi olduğunu varsayarsak. scottish straightler foldların ölü doğumlarını azaltmak için britishlerle çiftleştirilmesinden ortaya çıkmış bir ırk.

Dilandilber

teddybal çok haklısınız karnesinde british yazıyor bu yüzden kırma olduğunu düşünüp sormak istedim çünkü benzemiyor çok fazla. ve evet kedim dişi. sahiplenmem çok acele oldu fold ile british çiftleşmesinden doğduğunu belirttiler

dnzlily

iki fold kedi çiftleşmesinde, genetik rahatsızlıklardan dolayı ölü doğum veya sonrasında ölüm oranı yüksektir.(akraba evliliği gibi düşün). Bu yüzden anne scottish fold baba british çiftleştirilir bu sayede ölüm oranı azalır. bazı yavrular kıvrık kulak bazı yavrular dik kulak doğar(genetik eşleşmeye göre yani şans), kıvrık kulaklı yavrular fold, dik kulaklılar straight olarak belirtilir.
genel olarak görünüşte büyük fark yoktur sadece kulak açılarında hafif bir fark vardır.(hazıra dağ dayanmaz az google kullanmakiyidir :D)

teddybal

tortoiseshell british shorthair ya da scottish straight
https://www.pinterest.com/amp/pin/406309197635860904/

Dilandilber

herkese çok teşekkür ederimm, scottishlerin kulakları kırık olmuyor muydu kusura bakmayın çok bilgi sahibi değilim sadece tortie olduğunu biliyorum. güzel dilekleriniz için de herkese çok teşekkürler minik dostlarınızla hepinize çok güzel hayat dilerim❤️

Dilandilber

yazmıştım sanırım gönderilmemiş, tüyleri shorthair kadar kısa değil ama longhair kadar uzun da değil bu yüzden kırma olabileceğini düşündüm

dnzlily

scottish fold cinsi kedilerin kulakları kıvrık olur. scottish straight cinsi kedilerin kulakları dik olur. straight in kelime anlamı ise düz doğru diktir.

Dilandilber

anladımm peki british ve scottish arasında nasıl bir fark var? scottish diyen arkadaşlar nedenini de anlatabilir mi bilgilenmek isterim malum pek yok😂