Kedim Kafama İşedi

Slp

Kedim uzun zamandır koltuk, battaniye ve çarşaf gibi şeylere aralıklı zamanlarla çişini yapıyor. Veteriner protesto amaçlı dediği için başta önemsemedim ama en sonunda uyurken kafama yastığıma işemiş. Kafayı yedirecek bana🤦🏽‍♀️ Başına gelen var mı bu tarz bir durumda ne yapmalıyım?

12 CEVAP

Seymamila

Ya çok özür dilerim ama başlığı okuyunca beni bir gülme tuttu şuna bak sen protesto ediyor birde

Slp

@seymamila komik bulmakta haklısınız sonradan düşününce komik ama sabah uyandığımda baya trajikomikti 😂

aslihan_e

Bizimki de annemin kafasına işedi yazın. Protesto amaçlı olduğu doğru çoğu zaman, mesela hep babamların odasına girmek istiyor ama babam istemediği için orası yasak, önce ağlıyor, kapıyı açmayınca çıkıp tv masasında biblo tarzı ne bulursa aşağı atıyor ilk önce, sonra da çişini yapıyor. Geçen tv'ye yaptı. Ama kedimizin biri var ki o koku bırakma ya da protesto amaçlı değil, direk çişi gelince sağa sola işemeyi alışkanlık haline getirdi. Oturup işiyor bildiğin. Artık çömünce hemen koştur koştur kumuna atıyoruz. Kendi yatağına da işediğinden sonra da üstüne yattığından kendisi de çiş kokuyor artık. Bi de titiz geçinir güya, sürekli yalar kendini, yetmez kardeşini su gibi yapana kadar, sanki yıkamışız sanarsınız, yalar. Üşüyor kardeşin diye kızarız hep. Sonra da kucağıma gelmek istiyor, nolur gelme diye yalvarıyorum. Biz de çaresiziz ve bunun kurtulma yolu yok bence. Sirkeymiş portakal yağıymış vs tüm eve sıktık ama yine yapmayı deniyorlar. Gündüz sürekli tetikteyiz. Gece merdiven dairesinde yatırıyoruz yoksa ev batar. Bir tane rahmetli kedimiz de, babamın yatağına kaka yapmıştı, babam da bilmemiş avuçlamış 😀 ondan sonra onun odası kedilere yasaklandı zaten. Yani kedi kısır değilse kısırlaştırırsın geçebilir ama kısırsa ve işiyorsa ona çözüm yok bence.

Zeke

Kumunun yerini sevmiyor olabilir mi?
Veya yeterince temizlemiyor musunuz?
Ya da kumunu az mı koyuyorsunuz?

Kumu; parmağınızı daldırdığınızda en az 7 cm yükseklik olacak.
Günlük kum temizliğini aksatmayın.
Ayda bir kez de eski kumumu komple çöpe atıp yeni kumunu koyun. O arada da kum kabını güzelce yıkayıp kurulamayı ihmal etmeyin.

Ama bu kadar uzun protesto olmaz bence.
Siz de eğer 2 cm kum koyup günlerce pislik içinde bırakmıyorsanız %90 bir sağlık problemi vardır.

Acilen başka veterinere götürün, idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

teddybal

@aslihan_e dehşet içinde okudum yazdıklarınızı :') veterinerler ne diyor hiç mi yolu yokmuş bunun, işeyecek yani her yere bu çocuk :/

Slp

@ aslihan_e sizinki de baya sinir bozucuymuş bizim de aynı durumda korkudan peşinde gezsem bi fırsatını buluyor sağ olsun yatağıma baya yaşlı bezi serdim öyle yatıyoruz😂

NorthNight

İşediği bir eşyayı gözden çıkarın ve yıkamayın. Aynı şekilde alıp kumunun yanına kum kabı kapalıysa üstüne koyun. Kokuyu oradan alsın. Daha önce işediği diğer tüm eşyalarıda kaldırın kapalı bir yere yıkamış olsanızda kokuyu alabilir buda işeme dürtüsünü arttırır. Yani evin içinde çişle geçmişi olan bi eşya bırakmayın, tek bir eşyada kumunun yanında ona sinyal versin. Böylece diğer yerlere değil sadece kumuna veya kumun yanına koyduğunuz şeye işer. Kızgınlık döneminde bizimkide yapıyordu ben çözümü böyle bulmuştum kendi yatağına işemişti içine alt açma serip kumunun yanına koydum bi kaç kez daha ona işedi, başka yere yeltenmedi sonrada azalarak bitti.

Seymamila

@aslıhan_e eşyaları yere atmaları yok mu resmen bana kabadayılık yapıyor odamda uyuyorum sabaha karşı kapıyı açman için evde ki bütün biblolar teker keter yere atılır kapıyı açınca durur canı mı sıkıldı gel oyun oynayalım denmez aa bu biblo neden hala yerde der patiyle yallah aşağı kölem gel der 🤣🤣🤣

beyzathemoc1

Başka bi veterinerde testislerine baktırın bence ameliyatta sıkıntı olmuş olabilir

Slp

@ beyzathemoc1 testisi yok dişi kendisi belirtmeyi unutmuşum😊

Slp

@ Zeke odada iki kum kabı var ve yeterince temizliyorum. Miktarı iyi haftada bir komple boşaltıyorum. Veterinere yapış biçimini ve durumunu anlattığımda protesto dedi ama idrar yolu için bir test yaptırmadım yine de götüreceğim bu aralar. Baya suratıma bakarak yapmıştı bir iki kere veteriner o yüzden protestodur demişti sanırım

Slp

Yatağıma koku sindiği için de yapıyor olabilir yatağa mama dökmeyi deniyorum bu sıra bakalım mama varken de yapacak mı yoksa başka bir yol deneyeceğim artık😊 teşekkür ederim yorumlarınız için