Kedi Sahiplendiğimde Cebimden Ne Kadar Para Çıkar

Berat_00_

Hayvanları seviyorum kedi sahiplenmeyi düşünüyorum para meselesi sıkıntı değil sadece fiyatları merak ettim herşeyini hesaplarsak + veteriner ücretleri tek tek yazarsanız mutlu olurum. İyi günler.

26 CEVAP

leolenslimon

5 ay öncesi

Petshop 500
Aşılar ilk gidiş 100
İkinci gidiş 120
Üçüncü gidiş 220 (malt aldım ek olarak)
Dördüncü gidiş 150
İlk online alışveriş 305
İkinci 80
Üçüncü 300
Dördüncü 650
Beşinci 70

İlk aşamada bu kadar harcadım ben (fiyatlar yuvarlak hesap 73se 70 mesela)
Ne kadar harcadığımı da mutlaka not aldım daima fiyat karşılaştırması yaparak hareket ettim

(Online alışverişlerde genelde mama kum malt ve ek besin aldım)
(Aşı fiyatları ortalama bu kadardı ama aşı harici masraflar da çok fazla oluyor kusuyor ilaç gerekiyor mesela vet kontrolü ekstra masraf)

leolenslimon

İzmitte 5 ay öncesi iç dış paraziti 100 tlye yaptırmıştım sakaryada 230sa demekki baya artış göstermiş fiyatlar. Çünkü hemen hemen aynı gidiyor o konumda fiyatlar. Korkunçç

Nursemakpln

@meltemminel burada nedense fiyatlar çok yüksek, kasım ayında 175 tlydi, şimdi 230 olmuş.55 tllik bir artış var.Diğer aşılarda da aynı sekilde malesef.Antalya ve İstanbulda da fiyatlar bu sekilde

leolenslimon

20 günde 1 kg mama yiyordu benimki yavruyken ortalama. 3 kilo da iki ay kadar gider.

Berat_00_

meltem teşşekür ederim

Nursemakpln

Veteriner masrafları ilden ile göre değişiyor, mama fiyatları petshop ve online da yakın fiyatlarda oluyor ama mamadan mamaya fark var.Örneğin ben royal canin mama kullanıyorum 2 kg yaklaşık 1 ay gidiyor hatta gitmiyor bile mama 160 tl, aylık kum almak gerek o da proline kullanıyorum düşük fiyatlı bir kum 50 tl.Aylık sabit olarak 250 tl yi mutlaka gözden çıkartmalısın.Vete gelince örneğin sakaryada iç dış parazit 230 tl ve 2 ayda bir yaptırıyorsun

Berat_00_

Nursemakpln teşşekür ederim

Nursemakpln

Yavru kedi sahiplenirsen ilk zamanlarda iç dış parazitleri, karma kuduz mantar derken biraz daha fazla masraf oluyor.Sonra bu karma, kuduz, lösemi,mantar gibi aşılar senede 1 e dönüyor.Her biri ortalama 200-250 tl arasında burada.Mesela 2 gün önce kedime iç dış aşı +bağısıklık için aşı yaptırdım.460 tl tuttu 2 aşısı.Ayrıca kum ve mamada aldım onlarda 200 küsür tuttu bu ayki masrafı 600-700 tl arası.Bir sonraki ay karma aşısı ve kuduz aşısı olacak, ondan sonraki ay iç dış aşısı, lösemi ve mantar aşısını aynı ayda olacak.Tüm bunlar sana bağlı olarak değişir

Nursemakpln

Bazı kişiler iç-dışı evde kendisi yapıyor ve mama olarak da daha uygun bütçeli mama kullanıyor.Bu sekilde aylık masrafı düşebilirsin.Yıllık aşı zamanlarında da 2 3 ay maddi olarak zorlayabiliyor ama vet fiyatları uygunsa benim dediklerimden daha uyguna gelebilir.Dediğim gibi ilden ile vet taban fiyatları değişebiliyor, hatta il içinde de farklılıklar oluyor.Mutlaka karsılaştırmalısın vetleri :))

Berat_00_

sizi yoruyorum kusura bakmayın yavru kedi ye 3 kg mama kaç ay gider teşşekürler :)

Berat_00_

bu zamanlarda fiyatında haberin varsa söylersen mutlu olurum

Nursemakpln

Kedinin kg suna göre günlük verilmesi gereken miktar oluyor.Mamadan mamaya bu miktar değişebilir, o yüzden bilemiyorum.Benim kedim oldum olası yiyordu, onu göz önünde bulundurursam tahmini cevap veriyorum: 1.5 ay🤣

Renklipati

Başlarda biraz masrafiniz olacak, çünkü parazit aşısı, 2.doz karma ve kuduz derken biraz masrafiniz olacak. Sonrası zaten parazit aşısı hariç karma yılda bir tek doz olacak. Mama ne kullandığınıza bağlı ben acana kullanıyorum ve biraz pahalı,kumda hemen hemen 10lt 50 yada 60 TL civarında oluyor. Aşı fiyatı ise iline hatta kliniğe göre değişiyor ist ben daha iki gün önce yaptırdım iç ve dış 140 TL verdim..en önemli de zamanı gelince kısırlaştırma bunun için hiç yoksa 1200 yada 1500 TL ayırmanız,genellikle ayda 1,5 kg tüketiyor kediler mama ölçülü verirseniz

Berat_00_

teşşekürler

bellaarthi

ben kedimi ilk aldığımda hastaydı o yüzden 1 ay içinde 800 tlye yakın masraf yaptık ama dediğim gibi hastaydı