Kedi Alerjisi/Bronşit

miloshy

kedi alerjisi olanlar var mı? kedim 4 aydır bende ilk geldiğinde uzun süre alerjiyle uğraştım bronşit olmuşum alerji hapları astım ilaçlarıyla tamamen gecmisti fakat son günlerde genzim karıncalanır gibi hissediyorum açıkçası korkuyorum da yine tekrarlamasından psikolojik de olabilir. bu tarz alerji sorunları yasayanlar nasıl cözdünüz lütfen tavsiyeler verir misiniz? hafif burun akıntısından falan bahsetmiyorum bu arada bronşite dönük tarzda öksürmeli vs.

11 CEVAP

Venusselin

Geçmiş olsun, bir süre sonra alışıp bağışıklığınız düzelir umarım. Evlattan bazıları gibi alerji diyip vazgeçmiyorsunuz iyi ki, sağlıklı kalın :)

gece18

Bendede alerjik/Bronsit var. Ama kedi ve tüyleri icin degil. Kum tozuna, parfüm kokuları vs mesela geçen şey oldu. Bi siteden mama aldım yanına kum hediye geldi. Deneyelim bakalım nasıl dedim. Kum öyle bir tozutuyor ki cigerlerim cıkacak sandım. Günlerce öksürmekten helak oldum cigerim yerinden cıkacaktır. Ee benimle beraber kedimde öksürmeye basladı hemen döktüm. Eski kuma döndük. Ben 3-4 sene önce bagısıklığımın düsmesi sebebiyle buna yakalandım bir daha toparlanamadım. İlaçlarla düzelenlere bile çok özenirdim. Çünkü ilaçlar bana mısın demedi. Bir karışım kullanırım geçinceye kadar bir daha ugramaz. Dilerseniz sizde dediğim karışımı uygulayın azda olsa ciğerleriniz toparlanır.

Aktardan udi hindi tozu alın 10 liralık.
Pekmez veya bal içine (kücük bi kasenin icine bosaltın) bir tatlı kaşıgı udi hindi tozunu pekmez/bal içine koyun iyice karıştırın. Sabah aksam bir tatlı kasıgı alın. Biraz mideniz bosken alsanız daha iyi olur. 2-3 güne bir şeyim kalmıyor.

Tüy ciğere inse bile eğer kediniz temizse dıs paraziti yoksa bir şey olmaz merak etmeyin. Parazitli tüy cigere inerse selektörünü yakar zaten. Bu alerjik reaksiyonlar daha cok psikolojiksel/travmalardan olusuyor zaten. Size bu satırları yazarken bile cigerlerim sızladı psikolojiksel yani. Psikolojinizi ruhunuzu resetleyin aklınıza getirmeyin.

hazal11

benim de ayni sekilde alerjim var malesef ama kendimi bildim bileli kedilerle buyudum dedigijiz gibi bronsite donuk benimki de bazen cigerlerimin kasindigini bile hissediyorum. bunun tek caresi bagisiklik diye dusunuyorhm acikcasi, ilac vs nereye kadar kullanabiliriz ki ya kedimizi sahiplendirmemiz gerek ya da bu alerji cilesine katlanmamiz. ben katlanmayi tercih ettim cunku bu bi can oyuncak degil size de onerim ilk once kullandiginiz ilaclari kesin cunku ilaclar kullandiginiz surece etki ediyor iyilestirme soz konusu degil. ilk zamanlar belki bir belki iki belki daha cok sizi dahatsiz edecek alerjiniz bazen bikicaksiniz kedinize yanasmak istemeyeceksiniz ama sonra gercekten bagisiklik kazaniyorsunuz ve sanki alerjiniz neredeyse yokmus gibi oluyor tam olarak olmasa da. ara ara ataklr tutuyor bi kac gun normal alerjiniz varmis gibi geciyor sonra yeniden devam gunluk hayata. size de onerim budur acikcasi benim suan evimde 3 tane kedim var mesela ve ilk zamanlardaki gibi rahatsiz hissetmiyorum

simbakedi

benim kediye değil de toza, tüye, kokulara vs alerjim var ve bir kere o bile bronşite döndürmüştü laksjdakj kedim geldiğinde ben de bir süre alerji ilacımı kullandım, sonrasında kendi kendine geçti. kedimden önce haftada en az 5 kere, her sabah hapşıran, haftada 2-3 kere de alerjiden grip gibi gezen biriydim. artık ayda 1 ya da max 2 kere oluyor. alerjimi geçirdi resmen :D sizin boğazınızdaki karıncalanmayı okurken hissettim aksdkalsjda ama kış geldi ve battaniyeler, yünlü şeyler ortaya çıktı. onlar da etkiliyor olabilir ve bence onlar etkiliyor daha çok

miloshy

asla vermem bu alerjim zaten nedense küçükken kedi baktım yoktu, büyük travma seklinde kedimi kaybetmiştim lisede. simdi yine birebir sarman kedi sahiplendim kasımda o zaman ilk oldu zaten şubattayız nerdeyse öyle vazgeçmekte gibi bir durum yok ama acaba bu travmadan olabilir mi diye düşünüyorum hiç böyle bir şey duydunuz mu tesekkürler cevaplar icin. bi de kedinin tüyünün ciğere inmesi soluk borusuna kaçması gibi şeyler olmaz heralde dimi bi gıdıklanma var oralarda

ezginiko

Çok geçmiş olsun. Ben kedimi sahiplendikten sonra alerjim olduğunu anladım. Ciddi öksürük sebebiyle dr. Gittğimde Alerjimin astıma döndüğünü söyledi dr tomografi çekildiğinde. Kediden tüyden vs uzak durmamı söyledi ama mümkün değil. Bağışıklık kazanıldığını düşünmüyorum açıkçası 1 seneyi geçti hala alerjim geçmedi. Zaman zaman burun akıntısı hapşırık tutunca alerji ilacı kullanıyorum onun dışında temiz hava alıyorum öyle öyle idare ediyorum 😄 umarım kurtuluruz bu alerjiden 🙏🏻

miloshy

peki tekrar doktora gittiniz mi kontrol amaclı? tehlikesi var mı ciğerler icin çok? benim de kedimi bırakmam mümkün degil zaten ama belki tüy icin önlem alabilirim

Jabbar

Alerji için mama gördüm kediler kullanınca kedi tüyleri sahibini rahatsız etmiyor sanırım

aslihan_e

Eskiden bende de vardı, şuan geçti. Sizinki de azalabilir, geçebilir zamanla. Çocukluğumda ve 20'li yaşların başlarına kadar bu yüzden çok sorun yaşadım, bende kedi tüyü, toz, ev akarı ve polen kaynaklı alerjik astım vardı ve bronşite çeviriyordu. Şuan sadece polenlere ve çok yoğun olursa ev akarlarına karşı hassasiyetim kaldı ama eskisi gibi bronşite çevirecek kadar olmuyor. Alerji hapı alınca hemen iyi geliyor. Bağışıklığınızı yüksek tutmak önemli. Tam kan sayım yaptırıp değerlerinizde eksiklik var mı baktırabilirsiniz. Ciğerleri ne kadar etkiliyor tam emin değilim ama yıllar önce doktor bana kaç yıldır sigara kullanıyorsun demişti, ben de hiç kullanmadım deyince annen yanında diye çekinme demişti. Ama yıllar sonra başka bir ameliyat öncesi ciğerlerim kontrol edildi ve hiçbir sorun çıkmadı.

NorthNight

Alerji testiniz yapıldı mı? Direk olarak kediye alerjiniz mi var, yoksa alerjik astımınızı kedi mi tetikliyor. Bu iki durumda tedavi ilerleyişi farklı olur. Ama genel olarak uzun soluklu bir tedaviye ihtiyacınız var. Yani ilaçları belirli aralıklarla tekrar kullanmalısınız.

miloshy

baya ağır sigara kullanıcısıydım, bu bronşitten sonra tamamen bıraktım tek gün içmeden kedim için. özel ve ünlü hastanede alerji testi oldum, kediye degil köpeğe alerjim cıktı sok oldum yani köpeklere hiç yok alerjim kesinlikle. şimdi arkadasımın evindeyim 2 gündür kedime ailem bakıyor, hırıltılı nefes alışım geçti, evde durmaktan oluyor kesinlikle. şu ara doktora gidemem ama astım ilacım vardı doktorun verdigi zorlanırsan sık diye, zorlandığımda onu sıkıyorum iyi geliyor. düşünmemeye calısıcam bir süre alerjisi olup kedi bakan çok insan var çok zarar göreceğimi sanmıyorum hepinize çok teşekkür ederim aşırı moral oldunuz, sevgiler