Kedimin Kuyrugunda Yara Var

Assul
Assul

182 Puan

Dışarıda baktığım bir kedi vardı. Geçenlerde kuyruğunu bir yere kıstırdığı için oluştuğunu düşündüğüm bir yara vardı. Yaranın etrafını sık sık dezenfekte etmeye çalıştım. Ancak yara kapanırken hemen altında ödem gibi bir şey toplandığını fark ettim. Nispeten bugün de o ödeme benzeyen şey yaraya dönmüş. Çok endişeliyim. Lütfen bilgisi olan yazsın. Ayrıca burada çok kar var veterinere götürebilecek araç bulabileceğimi sanmıyorum. Onu halletsem bile ailem sıkıntı. Fotoğraflarda üst kısımda kalan ilk yara alttaki yeni oluşan


13 CEVAP

aslihan_e
aslihan_e

115696

Büyük ihtimal ısırık yarasıdır ve ısırık yaraları apse yapabilir, o da apse yapmış ve patlamıştır. Evde bir yara merhemi varsa sürseniz iyi olur. O kadar kötü görünmüyor.

mervedoganay
mervedoganay

2805

Çok geçmiş olsun. Dişlemiş gibi duruyor. İrmik de yapmıştı bunu. Kediler ya kuyruğu çok kaşındığında ya da strese girdiklerinde yaparlarmış. İrmik'te mantardı o zaman kaşıntıdan yapmıştı. Siz de bu ihtimali göz önünde bulundurun önlem olarak. Vet bize o zaman batticon verdi. İyi gelmişti. Onun dediklerini yapmıştık. Ama arada yine tırtıkladığı için uzun sürdü geçmesi. Gözlemleyin eğer yarayla oynuyorsa mutlaka batticon sürüp üzerine ince bir pamuk pedi ve gazlı bez ile sarın. Yaptırıyorsa günde 1 kere, huysuzlanırsa 2 günde 1 kere değiştirin kremi yenileyip ki hava da alsın. Eğer yarası kapanınca şişkinlik olursa da (bizim olmuştu) aloe verayı kesip 2-3 saat bardakta bekletin bu süre zarfında sarı bir sıvı akıyor. Sonrasında aloe veranın içindeki sıvıyı şişkinliğin üzerine sürün günde 1 kere. Vet söyledi bunu da ve çok iyi geldi bize geçti. Umarım kısa sürede geçer. Gözünüzün önünde ayırmayın derim. Ben kaç gece İrmik uyuyana kadar beklemiştim başında kurcalamasın diye.

mervedoganay
mervedoganay

2805

Yaranın üzerine sürüyoruz batticonu. Aslıhan Hanım sarmayın demiş ama yanılıyor. Her dakika her an yanında olup kontrol etmek imkansız. Tam geçecek iken tekrar dişleyip başa dönmeye sebep olabiliyor çocuklar. Kurcalamıyorsa sarmak gereksiz ama kurcalıyorsa sarmadan geçmesi zor. Bizimki sarınca geçti ancak. Kurcalamasın diye sardığım bezin üzerine sirke damlatıyorsam bıraksın diye. Ben köşe bir yere yaş mama koyup öyle sarıyordum.

Assul
Assul

182

Evde terramycın var o uygun olur mu sence

D-O
D-O

11605

Batikon ve antibiyotikli fucidin krem kullanabilirsiniz. İltihap varsa iyi gelebilir.
İsterseniz bir veteriner hekiminizi arayip danisin. Fotograflari yollayin.

Assul
Assul

182

Yaradan daha demin bayağa bir iltihap aktı. Etrafını dezenfekte edip evdeki kremlerden birini çok az miktarda sürdüm. Çünkü yarasını krem emene kadar sarayım dedim direk çıkarttı. Yalaması sakıncalı olabilir muhtemelen. Teşekkürler ilginiz için bir aksilik çıkarsa yazarım tekrardan

aslihan_e
aslihan_e

115696

Evet terramycin çok iyi, iltihabın akması iyi, akıp iyileşecek, mikrobu dışarı atmış. Zamanla o bölgede tüy dökümü oluşabilir ama geri çıkar iyileşince.

Assul
Assul

182

Asla sarmama izin vermiyor. İltihap çıkan yerin hemen yan tarafı bu sefer de iltihap toplamaya başlamış. Sürekli yalamaya çalışıyor zaten. Arkamı dönmeme kalmıyor asla. Batikonu yaranın üzerine de yapıyor muydunuz yoksa yaranın etrafına mi yapiyordunuz ?

aslihan_e
aslihan_e

115696

Sarmayın zaten, sarmak iyi değil, hava alıp kuruması gerek, o iltihap önce büyür sonra küçülür, siz düzenli merhem sürmeye devam edin. Korkmayın, bu tür ısırık apseleri sokak kedilerinde hep oluyor. Önemli olan ısıran kedinin virüs taşıyıcısı olmaması. Eğer yapabiliyorsanız hafifçe sıkın iltihap çıkıyorsa çıkarın. Normalde veteriner kesip akıtır o apseyi. Kaşıdığı için iyileşmesi zor olabilir. Ev kedisi olsa boyunluk takardınız. O geniş alanlı bir apsedir, siz başta sadece baş kısmını gördünüz, diğer taraflar da açılıp iltihap akacak ve o bölgedeki deri yenilenecek. Birkaç yerden delinme olabilir.

Palyaco
Palyaco

197061

Dr animal health yara için çok iyi o bolgeye sıkın fisfisli şişe 1 haftaya iyilestini göreceksiniz intihapta yapmaz engel olur

Assul
Assul

182

Yalnızca yaladığını gördüm. Sanırım dişlemiyor. En azından kremi sürdükten sonra bir on dakika kadar emilim olması için sarayım dedim pansuman malzemeleriyle neredeyse 10 kere tekrarlamama rağmen ustalıkla çıkardı :) Ev kedisi olmadığı için evde kısıtlı tutabiliyorum zaten. Dışarı çıkmak istiyor. Diğer kısım halen şiş zaten. Birkaç gün sonra oradan da iltihap akar diye düşünüyorum. Elimden geldiğince temiz tutmaya çalışıyorum. Yalnız batikon iyileşmekte olan yaranın üzerine direk yapılırsa hücreleri etkisiz kıldığını okumuştum bir yerden. O yüzden sordum. Dr animal health solüsyonunu da not ettim. Duruma göre bakacağım. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Ozzey
Ozzey

115808

Merhaba
Gecmis olsun. Benim de bildigim sarilmaz. Siz bilirsiniz. Isterseniz npbir veterinere arayip sorun.

blue_hpood
blue_hpood

121117

bence veterinerle görüşmeden hiçbir şey yapmayın. ailenizi bilemeyeceğim fakat görünmesi gerekiyor. hayvan sever bir veteriner varsa sizden ücret bile talep etmeyebilir veya şehrinizdeki hayvan derneklerinden instagram üzerinden yardım isteyin.

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 333 Görüntüleme
  • 13 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 52928 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR