Eve Yeni Kedi Geldi

pelinburcin

Merhaba geçen hafta sokaktan sahiplendiğimiz çok uysal yaklaşık 8aylık erkek bir kediyi eve getirdik. Zaten evimizde 4 yaşında kısırlaştırılmış dişi bir kedimiz vardı. Evdeki kedimizi 2 aylıkken bulup eve almıştım ve başka kedi görmedi diyebilirim. İlk 4 gün tıslama hırlama ile geçti ama bir iki gündür erkek kedi evdeki kedimizi gördüğün an peşinde koşup saldırmak istiyor. Evdeki kedimiz de sürekli yüksek yerlere çıkarak kendini güvene alıyor. Sürekli kontrol halindeyiz. Ara ara odaya kapatıyoruz yeni geleni ki diğer kedi biraz özgür hareket edebilsin. Bu süreçte ara ara birbirlerinin mama kaplarından mama yedi ikisi de hatta yeni kedi evdekinin tuvaletini bile kullandı. Ama bu süreç ne zamana kadar sürer. Daha ne zamana kadar arada tampon oluruz bilmiyorum ama ya anlaşamazlarsa diye endişeliyim. Var mı tavsiyeniz lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

7 CEVAP

Biraz zaman tanıyın alışmaları için sizin gözetiminzde yan yana getirin ama dikkatli olmasınız biz de denedik ilk basta oluyor öyle sonra alıcaklar

Alışacaklar yazacaktım

FA

Evde 1 kedimiz vardı dişi 5 yaşında, 2. kediyi ( birkaç günlük terk edilmiş dişi bir bebekti)İlk kedi hiç istemedi, 1.5 sene geçmesine rağmen hâlâ alışamadı ve gördüğünde tıslıyor.Bu sebepten İkinci kedi evin terasında benimle kalıyor, yan yana gelmiyorlar.4 ay önce 3. kediyi sahiplendik dişi 1 aylıktı, o da terasta benimle kalıyor.Sanırım 2. ve 3.kedi iki-üç hafta içerisinde gayet iyi anlaşmaya başladılar.Kısacası karakterleri farklı olabiliyor.Bu arada 1. kedi evin bahçesine gelip mama yiyen diğer kedileri de kovuyor.Muhtemelen herkes alışır falan diyecek ama maalesef bazıları hiç alışamıyor.

Romeantic

Kedilerin karakterleri gerçekten çok farklı. Büyük kediler küçük kedileri daha kolay kabullenebiliyor ancak bazen yavru bile olsa istemiyor. Biraz da şans işi sizinki 1 haftada can ciğer kuzu sarması olan da duydum 1 yıldır hala alışmayan da. Ama iyi kötü bir süre sonra birbirlerini sevmeseler de alanlarına saygı gösterip birlikte yaşamaya alışıyorlar. En azından ilk başlardaki aşırı tepkiler azalıyor.

Ozzey

Merhaba
Valla ne desem ki evde bir tane var. Ama bu dediginizi sokaktakilerde yasiyorum. Alanlarini yemeklerini sevdiklerini korumak paylasmamak istiyorlar. Kapinin onunde besledigim bir tane vardi. Baska kedi geldi gozu dondu. Kovaladi yola ama araba carpti kendisine. Araba carpinca korkuyla geri yan bahceye kacti. Aradim bulamadim. Herhalde öldü dedim. 10 gun sonra geri geldi. Sukur bir seyi yok. Ama simdi baska kedi gorsun yine kovaliyor. Yani bazi seylerde ne yapsaniz kendi bildiklerini yapiyorlar. Bu da oyle bir durum. Simdi beslerken bir parca ona atiyorum bir parca digerine onundeki bitince ikisini de ayri ayri veriyorum birbirinin lokmasina bakip duruyorlar. Ayni kopekler gibiler birbirinin yemek yiyislerini gormediklerinde rahatliyorlar. Insallah alisirlar. Ayri odalarda alistirsaniz biraz. Bir de yeni geleni kisirlastirirsaniz belki duzelirler. Bir de digerinin yaninda oburunu seviyorsaniz. Kiskaniyorlar siz yokken dovuyorlar sevdiginizi. Anne kedi ve bir yavrusu vardi gecen yil. Yavru buyudu anne oldu. Anne kedi onu nasil kiskaniyordu. Ben gidince dovuyordu. Bir ara yemegi kesince yavrulari emziriyor sutu kesiliecek diye mecburen anneanneyi cikardim binadan.
Rahatlamisti. Digerinin korkusundan yemek yiyemiyormus.

pelinburcin

Birkaç gündür biraz yakın mesafede yaklaştıkları zaman evdeki kedin tıslayıp kaçıyor yeni kedi de peşinden koşturuyor. Evdeki kedim kaçarken korkudan çişini yapmaya başladı. Bugün 4. Kez oldu. Önce anlamadık hangisi yapıyor diye ama bugün teyit ettik. Evdeki kedimiz inanılmaz korkuyor ve korktuğu içinde çişini yapıyor diye yorumladık. Artık ne yapacağımızı şaştık. Böyle giderse evdeki kedimizin psikolojisinin bozulacağını düşünüyoruz. Böyle birşey yaşayan var mı ne yapabiliriz

pelinburcin

Aslında hep evdeyim zaten mümkün olduğunca yakın temasta bulunmamalarını sağlıyorum. Yeni kediyi geceleri bir odaya kapatıyorum gündüzleri de ortalık gerilince bir süre yine odaya kapatıyorumki eski kedim biraz rahatlasın evde özgürce dolaşsın. Yeni kedi odadayken çok mutlu keyfi yerinde ama diğerini ortalıkta gördüğün an gerilip kaçıyor. Yine mümkün olduğunca farklı odalarda tutmaya çalışıcam. Birde eski kedim kapalı odadaki kedinin odasının kapasında bekliyor çoğu zaman alttan patisi çıktıysa yeni kedinin ona bile tıslayıp sinirlenebiliyor. Gerçekten karakteri çok zormuş. Alışamazsa 2. Kediyi ne yaparım bilmiyorum. Yarın bir de veterinere danışıcaz. Yine buradan yazarım belki birilerine faydası olur. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim