İlk Defa Kedi Almayı Düşünüyorum

Dilann__

Sizce kediyi dişi mi almalıyım erkek mi bide ben yavru kedi sahiplenmeyi düşünüyorum.
Eğer kediyi kısırlaştırmazsam ne olur?

Kısırlaştırmayı ücretsiz yapan veteriner var mı?
Kedi'nin aylık mama ücreti ortalama ne kadar?
Yavru bir kedi için hangi mama daha iyi?
Yavru kedi uzun bir süre evde tek kalabilir mi yani öğlen 13'den akşam 7'ye kadar falan?
Tatile gideceğimiz zaman kediyi 15günlüğüne bir akrabamıza bıraksak sorun olur mu? Yani tuvalet alışkanlığında bir değişiklik olur mu? Sonuçta tuvaletin yeri değişecek?
Tırmalama tahtası alsam mobilyaları veya yere kadar uzanan perdeyi tırmalar mı?

3 CEVAP

KedimVar

Dişi. Daha doğrusu kısırlaştıracaksanız ikisi de olur. Kısırlaştırmam diyorsaniz (ki kısırlaştırın kesinlikle) dişi alın. Erkek koku bırakıyor çünkü.
Eğer kediyi kısırlaştırmazsanız erkekse koku bırakır, evden kaçmaya çalışır ve çok miyavlar; dişiyse çok miyavlar hiç susmaz. Kısırlaştırmak ömrünün uzamasını sağlar.
Kısırlaştırmayı ücretsiz yapmazlar.
Kediden kediye, mamadan mamaya değişir.
Orijen six fish.
Kalabilir.
Sorun olmaz ama başka evi biraz yadırgayabilir. Kumunun yerini rahatla bulur. Yerini göstersinler yeter.
Tırmalama tahtasına alıştırıp başka yerleri tırmalayınca kızarsanız sadece tırmalama tahtasını tırmalar.
Bunlar benim tahminim. İstisnai durumlar olabilir. Buna hazırlıklı olup alın kedinizi.

XxBulut

1-cinsiyet size kalmış ama erkek olursa kızgınlıkta evin herhangi bir yerine idrar püskürtecek bunu bileniz lazım
2-Kısırlaştırılmayan kedilerin ömrü çok az olur yani bir de evde size huzur vermez akşamları uyutmaz yani
3-Veterinerler ücretli yapıyorlar
4-Aldığınız mamaya göre değişir hepsinin fiyatı farklı az tahıllı veya tahılsız olmasına dikkat edin eğer durumunuz yoksa ucuz mamalar da var
5-Genelde herkes acana orijen nd falan öneriyor hiç denemedim ama lütfen başta benim düştüğüm hataya düşerek royal canin almayın
6-ben okula gidiyorum 7'den 4'e kadar yalnız kalıyor
7-Aynı kum kabına yapar ben kedimi sahiplendiğim kişiye bırakmıştım sonra da geri aldım ama kum kabını falan oraya götürmedim
8-hayır tırmalamaz yani benimki yapmıyor

Hediye159

Bence dişi sahiplen ve bence bu soruları tek tek sor daha güzel cevaplar alacğına eminim