Diş Eti Kızarıklığı

emreklmc

merhaba arkadaşlar kedimde uzun süredir diş eti kızarıklığı var bu şikayetten dolayı 5-6 kere veterinere gittim sürekli antibiyotik verip yolladılar 2-3 ay düzeliyor sonra tekrar kızarmaya başlıyor ve kedim iştahtan kesiliyor inanın artık veterinere gitmekten yoruldum parasında değilim ama hem hayvana eziyet hem bana eziyet diş taşı temizliği dediler yaptırdım en kaliteli mamayla besliyorum almadığım vitamin kalmadı ama sürekli diş eti kızarıyor yemek yemiyor ve aşırı tüy döküyor bu hastalığın çözümünü bilen duyan var mı acaba

3 CEVAP

aslihan_e

Merhaba, benim kedimde de kronik gingivit var. Ben kedimi maddi sorun yüzünden tedavi ettiremiyorum ama öğrendiğime göre ilk başta diş radyografisi çekilmeli ve en ufak bir çürük var mı diye bakılmalıymış. Bilmiyorum belki siz baktırmışsınızdır. Tedavi için antibiyotik kullanmayı önermiyorlar, çünkü kalıcı iyileşme sağlamaz boş yere antibiyotik direnci oluştururmuş. Ama ben mecburen yemek yiyemez hale gelirse antibiyotik veriyordum eskiden. Uzmanlar tam nedenini tespit edememiş. Korona ya da fiv'den dolayı olduğu düşünülmüş, ben de kedilerim korona taşıyıcısı olduğu için oluyordur diye düşünmüştüm ama testleri negatif çıkan kedilerde bile bu rahatsızlık olduğu için o düşünce çürütülmüş. Siklosporin denen bir ilaç kullanılıyormuş, bilmiyorum duydunuz mu ya da kullandınız mı. Ama o da her kedide işe yaramayabiliyormuş. Yine de kullanmıyorsanız bir veterinerinize danışın. Doğal seyrine bırakınca yaşları ilerledikçe gingivit de ilerleyebiliyor, dişleri çürüyüp düşüyor maalesef. 4 yaşındaki kedimin ağzının bir tarafında altlı üstlü hiç diş kalmadı, diğer tarafta da birkaç tane kaldı. Aslında o kedim bağışıklığı en iyi durumda olan kedim. Yeterli anne sütü almadı diye desek, şimdi genç kedimde aynı sorun var, o hem annesini hem büyük kuzeninin sütünü içti. O da yemek yiyemiyordu, en sonunda bir dişini çürütüp düşürdü sonra rahatladı. Yine de sorun devam ediyor. Başka dişi de çürüdü ama çektiremiyorum. Yemek yemesinde sıkıntı çıkarmıyor en azından. Bazı kediler diş etinde en ufak bir yara olsun yemeyi bırakabiliyorlar. Ağız yarasına karşı çok hassas oluyorlar. Geçmişteki kedilerimden biri öyleydi. Hasta gözüyle bakıyordum sonra nokta kadar bir aft çıkmış meğer o yüzden yemeden kesildiği ortaya çıkmıştı. Ağız spreyini eksik etmeyin, yemek yemelerine çok fayda ediyor bence. Sabah akşam kedilerin ağzını temizleyin diyen var, temizlemek fayda etmez diyenler de. Bildiklerim bu kadarla sınırlı, umarım sizin kedi diş kaybetmeden iyileşir.

Palyaco

Dr natures dental kullanın dis ve dış eti için suyuna ekleyin içme suyuna 250 ml suya 1 fis yeterli farkı kendi gözünüzle görün devamlı antibiyotik iyi değildir kediler icin

beyzathemoc1

Herrrr şeyden önce acilen böbreklere bakın bizde geçmeyen gingivit vardı ve yavrumda maalesef kronik böbrek yetmezliği çıktı erken farkedemediğimiz için vefat etti siz de geç olmadan baktırın