Kedim Topallıyor

Sabah kedimin ön sağ patisinin üzerine basamadığını fark ettim basıyor ama hemen çekiyo canının acıdığı belli elletmiyor da bir şeyin battığını düşündüm ama görünüşte bir şey yok inceledim patisini bir şey yok incitmiş olabilir ben ne yapabilirim deneyimi olan paylaşabilir mi?

7 CEVAP

yagmurkar

kedilerde pati burkulması olabiliyor sena hanım .. sizinkide anlattığınıza göre öyle bir durum size bununla ilgili bulduğum bir yazıyı paylaşayım ; kedimiz aniden patisinin üzerine basamaz hale geldiyse ve görünürde bir yaralanma da yoksa bunun altında burkulmanın yatıyor olması büyük bir ihtimaldir. Kedilerde pati burkulması belirtileri şunlardır;

Topallama ya da patinin üzerine basamama
Şişme
Patiye dokunulduğunda acı, ağrı hissetme
Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa ilk müdahale olarak burkulan bölgeye buz ile kompres yapmanız iyi gelir. Ayrıca ılık kompres ile soğuk kompresi değişimli olarak uygulamanız da burkulmalara iyi gelecektir. Bunun yanı sıra kedinizin fazla hareket etmesini elinizden geldiğince engellemeye çalışın ve eğer dışarıya çıkan bir kediyse bir süre evden dışarıya bırakmayın.

Eğer ılık ve soğuk kompres uygulamanıza, kedinin daha az hareket etmesini sağlamanıza karşın patinin durumunda iyileşme olmuyorsa yapmanız gereken mutlaka veterinere başvurmak. Zira eğer 24 saat içinde bir düzelme görülmüyorsa kedinin patisinde kırık olabilir ve bunun için veterinere götürülüp röntgen çekilmesi ve eğer kırık olduğu tespit edilirse veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Kedimin topalaması düzeldi ama halem morali düşük ve iştahsız bişeyden kormul olabileceğini düşünüyorum topallama 24 saat sürdü cevap veren beye teşekkürler tekrar

Arkadaşlar kedimin patisinde bir sorun yok ama halen yanına gidiyorım tepki vermiyor bişey mi yaşadı birşey den mi korktu donuk duruyor dünder beri nasıl davranmam gerek

miasugok

Bazı kediler canının yandığını miyavlayarak vs değil de böyle oturarak hareketsiz kalarak belli ediyor bence. Romromda öyle. Topallıyordu bi ara azıcık yüksekten düşmüştü ama hiç acı belirtisi yoktu. İlk düştüğünde patiklerine dokununca miyavlıyordu sonra o da kayboldu hatta bu olay gece oldu sabahına topallamıyordu bile. Zaten o kadar hareketsizdi ki kısa mesafe yürüyordu:)

Veterinere gidip ağrı kesici yaptırdım öyle kendine geldi. Yani belki hala canı yanıyordur:(

Kedim 2 gündür topalliyor oyun oynuyo kosuyo ama topalliyor yukardaki yağmur hanımın dediği gibi buz uygulayıp kompres yaptım ama hayla topallıyor ne yapmam lazım v eterinlere mi görürsem şimdi açık değil bir çözüm bulursanız yazabilirmisiniz yaz ana tşk ederim

Ozge00

Nazar hanim, once kedinin patisinim altina bakin. Bir sey batmis mi, kum mu yapismis, morarma sisme var mi falan. Yoksa yuksek bir yerden atlamis, tirnagi kalorifere takilmis, haliya takilmis vs gibi bir durum da olabilir. Suan acik degilse veteriner, yarina kadar gozlemleyin gecmezse en kisa zamanda goturun.

Teşekkür ederim buzu uygulayacağım. Sonucu yazarım.