Fip Ve Üst Solunum Yolu Hastalığı Farkı

Merveabdn

Merhaba
Kedide fip ve üst solunum yolu rahatsızlığı benzer hastalıklar mı. Yada ikisini nasıl ayırt edebilirim. İnternette çok fazla bilgi var ve kafa karıştırıcı.

9 CEVAP

aslihan_e

Merhaba, fip bulaşıcı değildir, kedilerde kedi koronasının mutasyona uğramış halidir ve bu haliyle kediden kediye geçmez. Sadece korona bulaşıcıdır o da zaten anne kedilerden yavrulara geçer ve korona taşımayan kedi bulmak zordur. Her zaman testlerde çıkmaz, bağışıklık düşerse çıkabilir. Verdiğiniz yer kediye düzenli antibiyotik tedavisi yapmış mı? Şırıngayla besin vermiş mi? Eğer bunlar yapılmadıysa kedi nezlesi özellikle yavru kedilerde ölümcül olabilir. Benim yetişkin kedim bile kedi nezlesi kapınca yemeden içmeden kesildi ve aşırı burun akıntısı çok kuvvetli hapşurma yaşadı. Ben bakmasam, antibiyotik vermesem zorla yedirmesem ölürdü.

gece18

Islak fipte göğüs karında sıvı birikimi meydana gelip nefes almakta güçlük çekerler.

Ayriyetten her üst solunum yolu rahatsızlığı fip demek değildir.

Merveabdn

Yarın veterinere götüreceğim ama endişeliyim biraz açıkçası.. o yüzden sormak istedim. Endişemde istanbula kar yağdığında hasta yavru bi kediyi bi gece eve almak durumunda kaldım. 4-5 gün sonra verdiğim yerde öldüğünü söylediler. Çok zayif ve burun göz akıntısı olan bir kediydi. Sonrasında benim kedimde Burununda ıslaklık hapsirmalar başladı. Hapşırmalar 2-3 gün sürüp kesildi ancak burun ıslaklığı devam ediyor. Yemesinde dışkısında oynamasında bir sorun yok.

gece18

Anlattıklarınıza bakılırsa herpesvirüs (FHV) kapmıs kediniz diger kediden. Nefes almada zorluk oluyor bu virüste. Çok gecikmeden tedaviye başlayın.

Merveabdn

Teşekkür ederim. Fip olmasından çok korktum açıkçası.

Merveabdn

Teşekkür ederim. Fip olmasından çok korktum açıkçası.

betulbakioglu

burda olacak sey degil.yakin zamanda veterinere gidin

Siyamask

İnşallah basit bir soğuk algınlığıdır. Güzel haberlerinizi bekliyorum. Çok geçmiş olsun.

Merveabdn

Az önce veterinerden çıktık..alerjik nezle dendi antibiyotikli şurup ve takviye verdi 1 hafta kullanacağız. Ciddi bir durum yok dendi çok şükür🙏🏻