Dişi Kediniz Ne Sıklıkla Kızgınlığa Giriyor?

Yesilyesil9

2-3 haftada bir sürekli kızgınlığa giriyor 1 yaşı dolmadan ve bu kışta kısırlaştırmakta istemiyorum. Ne yapabilirim? Bu kadar sık olması normal mi

14 CEVAP

NorthNight

Boş geçen her kızgınlık sonrası tekrarlama sıklığı artar yani siz kısırlaştırmadıkça o sürekli sık sık bunu yaşayacak, ayrıca rahim iltihabı gibi sinsi ve hayati bir hastalığada davetiye çıkarır. İmkanınız varsa kış falan demeyin derim. Kızgınlık hem kediyi yıpratan hemde sizi yıpratan bir süreç çünkü

derendmry

Benim kedim 1 kere kızgınlığa girdi ve hemen veterinerimizle görüşüp 1 hafta sonrasına randavu aldık işlem 8 aylıkken yapıldı.Veterinerimiz yumurtalığında kist oluştuğunu söyledi tek bir kızgınlıkta bile böyle olabiliyorsa ve kediniz sürekli kızgınlık dönemine girmesi onun için iyi olmayabilir.1 yaşına girmesine gerek yok arkadaşım 6 aylık olunca kısırlaştırmıştı.Kedim eve gelir gelmez toparladı 2 gün sonra da ameliyat yeri olmasa ameliyata girmiş denilemezdi korkulacak birşey yok yaptırın hem kedi hem siz rahat edersiniz.

Nhr54

Bende bi soru sorsam arkadaşımın kedisi var dişi kızgınlıkla hayvan yazık gördüm mahvoluyor sürekli evde garip sesler halıda neyse. Kilosu zayıf bi kediydi toparlasın öyle yaptırcam demişti neyse geçen görüştük yaptırmıycam aman apartmanda erkek kedi yok evden dışarı çıkmıyor zaten hafif atlatıyor dedi 3 yıl sürüyormuş kızgınlık sonra bitiyormuş dedi. Şok oldum benimde dişi kedim var yavru onun yazık o halde nasıl dayanırım geçen bişey değil sürekli oluyormuş. Arkadaşıma şimdi neler söylesem ikna etsem yazık olurmu dedim ikna olmadı bide şaşırdım aslında nasıl olur die çokta bişede diyemedim

cat_expert

6 aydan sonra kedinizin kilosu uygunsa istediğiniz zaman kısırlaştırabilirsiniz. 1 yaşını doldurmasına gerek yok. Bazı veteriner hekimler 1 kez kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırılabilir önerisinde bulunuyor bazı hekimler kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmalı diyor ama sonuç olarak ne kadar erken olursa o kadar iyi. Her girdiği kızgınlık onun için zararlı.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması daha basit dişi kedilerde ufak bir operasyon oluyor iyi bir klinikte yaptırırsanız en geç 1 haftada normale dönüyorlar.

NorthNight

Ben doğuda küçük bir ilçedeyim kedimizi kısırlaştıracağımız en yakın veteriner 80-90km mesafedeydi. Önceden görüştük randevulaştık. Sabah 10 da veterinere teslim ettik, kan bakıldı hasırlandı 14:00 gibi de operasyondan çıktı 16:30 gibi alıp eve döndük. Tüm bunları 2,5 yaşında bi çocukla halledebildim, kasım ayıydı ve soğuk bi yerdeyiz. Yani kar kış mesafe sizi korkutmasın gayet halloluyor.

Lils

Benim kedim 1 hafta kızgınlıkta öbür hafta değildi. Sürekli bu şekilde tekrarladı. Son kızgınlığı 20 gün sürdü 20 günün içinde sadece 2 gün kızgınlıkta değildi ve ağır geçiyordu uyutmuyordu bizi. Kısırlaştırma kolay bir işlem endişelenmeyin

Yesilyesil9

Bu ameliyat süreci çok zor oluyor mu gitgel falan

Yesilyesil9

Daha 1 yaşına girmedi ama üstelik

Yesilyesil9

Kırsal sayılacak bir yerde oturuyorum ve burada tek klinik var diğerleri uzaktalar bu ameliyat zor mu acaba daha uzak bir veterinere götürmeli miyim? Kliniğin iyi olduğunu nasıl anlayabilirim

Yesilyesil9

Çok teşekkür ederim yakın zamanda yaptıracağım inşallah

beyzathemoc1

Ben de 1 yaşını beklemek istedim yavrumda rahim iltihabı oldu ölüyordu az kalsın

Gaz anestezi+estetik dikiş+öncesinde kan tahlili olursa hiçbir riski yok yakındaki büyükbaş veterineri tarzıysa riske girmeyin uzağa götürün sonuçta 1 kere olacak

Yesilyesil9

Rahim iltihabı ne

Yesilyesil9

Teşekkürler böyle şeyler beni korkutuyor kist falan. Doktorumuz da 1 yaşını beklemek daha iyi demişti zaten az kaldı martta yaptıracağım sanırım kızgınlık hali beni çok üzüyor ama ameliyat sonuçta insanın korkmaması mümkün değil

blue_hpood

genelde 4 aylıktan sonra sağlıklı bir şekilde kısırlaştırma işlemi yapılıyor, beklemeyin derim daha fazla.