[İlk Kedi Sahiplenmesi] Detaylarıyla Alınacaklar Listesi Ve Sorular

Raikage

Selamlar,

Kısmetse 1.5 - 2 haftaya Scottish Straight cinsi 2 aylık bir kedi sahipleneceğim.

Neler almalıyım şeklinde bi araştırma yaptım ve kendimce bir liste oluşturdum.
Listem hakkında yorumunuz veya eksiğim varsa belirtebilirseniz sevinirim.

Sorular sığmadı, yorumda yazacağım.

10 CEVAP

Lokumcukk

Eklediğiniz üç kuru mamada iyi ama ilk etapta asla tavuklu almayın çünkü bir çok kedinin tavuğa alerjisi oluyor bebekken bu dahada tehlikeli olabiliyor genelde balıklıyı hepsi çok seviyor balıklı öneririm Hiç kum poşeti kullanmadım çünkü tüm kumu ayda bir dökeceksiniz ve tuvaletinide yıkamanız gerek Her gün kumunu bir kaç kez temizleyeceksiniz en küçük boy çöp poşeti alın Yaş mamayı her gün az miktarda verebilirsiniz meo sardalya ton balıklı yavru yaş mama ve nd yaş mamayı öneririm Tüylerini kusmadan dışkısıyla atabilmesi için malt almanız gerekiyor en iyisi gimcat kitten hemen kullanmaya başlayabilirsiniz bence bi üç dört güne bir verin Çim tüyleri kusarak atmasını sağlar malt kullanıyorsanız çime gerek yok Kedi oyuncağı alın bebekkenden hareketli olsun gelişimi için önemli Kedi süt tozu alabilirsiniz kuru mamayı başta tam yiyemezse özellikle Tırmalama tahtası alın tırnakları için ilk kez kedi bakıcaksanız tırnaklarını kesmekte zorlanabilirsiz ilk veterinere kestirin Ödül maması günde bir iki tane verilen bir şey gimcat marka alın en iyisi o Dişlerini fırçalamaya küçükkenden başlayın Dr animal spreyden alın makyaj pamuğuna sıkıp kulaklarını temizleyeceksiniz tüylerine sıkabilirsiniz gözlerini silebilirsiniz Tasma takmak istiyorsanız küçükkenden alıştırmanız gerek bir iki günde alışır

Renklipati

Suzionline burayı tavsiye ederim sorularınızın tüm yanıtlarını bulacağınız bir blog..
Malt kullanacağız için çime gerek yok,çim kusarak,malt ise kaka yoluyla tüyü atar..malt 4,yada 5 aylıkken başlanır çok uzun tüyü değilse haftada 2 yada 3 kez yeterli 2,3 cm..gimcat kaliteli dır bu konuda..siz suzionline sitesine mutlaka bakın tüm cevaplar güzel net açıklaması var

Raikage

Sorular

  • Kediye ilk olarak iç + dış parazit ve karma aşısı yaptırmak gerekiyor, İstanbul için ortalama fiyatları nelerdir ? kazıklanmayalım :)

  • Mama içeriğindeki et türü önemli mi, farkları nelerdir ? Tavuk, balık, dana, kuzu, hindi vs. gibi.

  • Ödül yemi nedir ? Hangi durumlarda ne sıklıkla verilmeli ? Bağırsağını bozar mı ?

  • Yaş mama verilmeli mi ? Ne sıklıkla verilmeli ? Dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir ?

  • Tüyleri rahat çıkarması için malt yedirmek gerekiyormuş, hangi malt iyidir ? Ne zaman vermeye başlanmalı ? Ne kadar verilmeli ?

  • Cat milk kullanılmalı mı ? Hangi sıklıkla ? Hangi marka ?

  • Kedi çimi ne zaman alınmalı ? Ne kadar süre gider ?

  • Tırmalama tahtası hemen alınmalı mı ? Düz bir tırmalama tahtası yeterli olur mu ?

  • Tırnak kesmeye ne zaman başlamalı ve ne kadar sıklıkla kesilmeli ? Tırnak makası önemli mi ?

  • Furminator veya tarak kullanılmalı mı ? Ne zaman başlanmalı ? Ne sıklıkla kullanılmalı ?

  • Kedi bakımı ve sağlığı hakkında faydalı olabilecek kanal veya blog var mı ?

emiragacci

Merhaba tüm sorularına yardımcı olmaya çalışacağım
Mama içeriğinde taze ve gerçek et bulunması önemli proplan royal canin gibi markalarda gerçek et bulunmuyor o yüzden en iyisi olarak acana veya mera marka mamayı tavsiye ederim N&D de stok bulman zor olabilir ve Türkiye distribütörü geri çekildi diye biliyorum
Yaş mama olarak bence haftada 1-2 defa verebilirsiniz ama diş sağlığı için kuru mama şart yine de siz araştırın
malt olarak gimcat malt soft extra tavsiye ederim
eğer malt verirsen kedi çimi kullanmana gerek yok malt zaten o görevi üstleniyor

emiragacci

Tırmalama tahtasını hemen alın ve alıştırmaya başlayın sonradan sıkıntı çekebilirsiniz
Tırnak kesimi olarak daha önce yapmadıysanız bence veterinerden görerek falan yapabilirsiniz ama dikkatli olun kesinlikle

furminatörü haftada bir kez kullanmanız iyi olur diye düşünüyoruım çünkü daha kalıcı tüyleri çıkmamıştır ve bastırmamaya dikkat edin canını yakabilirsiniz

ek vitamin olarak da yine gimcat ürünlerini tavsiye ederim

emiragacci

mama alırken de balıklı almak daha iyi olur tüyleri için ve sevdiği bir mamayı bulduğunuzda 10kg alarak daha ucuza getirebilirsiniz tavuklu mama kemik gelişimi için iyi olabilir ama ben olsam balıklı tercih ederdim

emiragacci

başka bir sorunuz olursa yardımcı olurum

Raikage

cevaplar için teşekkürler :)

ilk etapta bakınca alışveriş için herşey kolaymış gibi gözüküyor ama araştırmaya başlayınca bir değerlendirmek üzere birçok kriter oluyor her üründe

simbakedi

-tuvalet
ben tuvalet olarak 3.yü almanızı öneririm. kedinin ne kadar büyüyeceğini tahmin edemezsiniz. ben buraya link bırakıcam bendeki tuvaleti, boşlukları silerek bakabilirsiniz.
https://www.a mazon petcenter.com/a mazon-kapali-kedi-tuvaleti-gri-l
-paspas, kum poşeti, kürek
öncelikle paspasınız ne kadar kaliteli de olsa eğer kum yapışıyorsa patilerine maalesef paspas engellemez. o yüzden yapışmayan kum bulmanız lazım. ayrıca küreği de genelde tuvaleti aldığınızda veriyorlar bedavaya. yoksa da en ucuz herhangi bir kürek işinizi görecektir. kum poşetine hiç girmeyin derim, her türlü yırtılacak. eğer merak ediyorsanız alırsınız ama çok da önemli bir şey değil.
-kum önerisi
açıkçası 3 kumu da kullanmadım ama bu kumlar da tozutmuyor değil. yorumlarında hep toz var deniyor. sandy marka kum asla tozutmuyor (%99 tozutmuyor desek daha doğru, bentonitlerin hepsi tozutur) ve ayağa yapışmıyor hiç. topaklanmasından ve koku tutmasından ben memnunum şu an. günde 2 kere temizliyorum. her kedinin çişinin ph'ına göre değişiyor kum işi de...
-mama önerisi
açıkçası benim gözümde en iyi mama acanadır. benim kendi kedime çok iyi geldi. nd kitten da kullandım, ondan da çok memnundum. bazı tahılsız mamaları kediler sindiremiyor, sorun yaşıyorlar. o yüzden tahıllılar da iyi gelebiliyor. tahıllılardan da virbac (veteriner maması) natures variety ve mera önerebilirim en kalitelilerindendir. sonrasında proplan gelir benim gözümde. ayrıca acananın sadece yavru mamasını almak zorunda değilsiniz. all life stages mamaları da yavru/yetişkin/kısır mamalar yiyebilir. pacifica, wild prairie ve grasslands all life stages mamalarındandır. aroma olarak da şöyle tavsiye verebilirim, tek 1 aromaya bağlı kalmayın. örneğin kedi 3-4 ay tavuk yediyse bu sırada yaş maması balıklı olsun, sonraki 3-4 ay da balıklı mama vs alın. ayrıca mama markası olarak da tek markaya bağlı kalmanızı önermem. bir mamada bir eksiklik vs varsa ömür boyu bu eksikliği yaşamasındansa rotasyon sağlayarak diğer mamalarda o eksiği kapatabilirsiniz.
-tarak
furminatör orijinal değildir çünkü orijinaller 300tl civarı falan :D o yüzden bence tırnak makası ve eldiven işinizi görür. benim kedim de taratmıyor hiç ama eldiven bizim işimizi görüyor çok.
-iç dış parazit
açıkçası şu an fiyatları bilmiyorum ancak çok pahalıdır. 200 küsür olduğunu düşünüyorum...
-ödül maması
bence çok gereksiz bir şey. onun parasına yaş mama çok daha sağlıklıdır. belki malta vs alıştırmak için ödül çubuğu tercih edilebilir. onun dışında gereksiz bir şey
-yaş mama
yaş mama kaliteliyse eğer (gimcat, nd, schesir, animonda carny, miamor vb) en kaliteli kuru mamadan bile iyidir. imkanınız varsa her gün 2-3 çay kaşığı kadar verirseniz en iyisi olur. yurt dışında kuru mamadan önce yaş mama (Sadece) ve ondan da önce çiğ besleme geliyor sağlık açısından.
-malt
maltı 5 aylıkken başlayın derim. bizimki de tam o dönemler kusma hareketleri yapıyordu çünkü. kediniz aşırı uzun tüylü değilse başlarda haftada bir 3-4 cm yeterli olacaktır. sonra tüy uzunluğuna göre kendiniz de ayarlayabilirsiniz. benimkine haftada 1-2 kere 2-3cm yetiyor mesela. malt markalarından da en çok önerilen gimcattir, ben de onu kullanıyorum ve memnunum çok. gimcat dışında biofeline, vetsplus, trixie ve zoovital de burada gördüğüm ve memnun olunan markalar arasında. ayrıca yukarda ödül çubuğu ile alıştırmadan bahsetmiştim. benim kedim başta maltı yemediği için reflex ödül çubuğunun ucuna maltı sürmüştüm, çubuğu yedirmeden ucundaki maltı yalatıyordum sonra çubuğu veriyordum. böylece hem malt yemeye alıştı hem de tüpten yemeye.
-cat milk
gereksiz :D
-kedi çimi
gereksiz, malt çok daha iyi bir seçenek. kedi kusmasını engeller. hem stresi önler hem de yerleri temizlemek zorunda kalmazsınız. malt sayesinde kakasıyla atar tüylerini, temizlerken rahatça görebilirsiniz.
-tırmalama tahtası
bence eğer bütçeniz çok zorlanmıyorsa alınmalı. en baştan nasıl alışırsa öyle gider. önce uzun çubuk gibi olanlardan alın sonrasında değiştirirsiniz bence. pahalı bir şeye gerek yok t rendyolda 20-30tlye de var
-tırnak kesmek
en baştan alıştırmalısınız, eve ilk geldiğinde de kesebilirsiniz. kedinizin tırnakları uzadıkça kendiniz ya da veterinerde kestirebilirsiniz.
-tarak ve furminatör
kediniz aşırı uzun tüylü değilse tarak ve eldiven yeterli olacaktır bence. onlar da kedinize yavaş yavaş alıştırılacak şeyler, acelesi yok.
-blog konusu
suzionline (blog), volipet (youtube) faydalı türk kaynaklardandır. size daha çok makale ya da yabancı bloglar okumanızı öneririm. buradaki veterinerler vs çok bilgili değiller mama gibi konularda. çoğu acana yüksek proteinli almayın der (ki yüksek proteinin zarar verdiği kanıtlanmamıştır) ve proplan önerir, proplanın proteini daha fazladır. o yüzden bu iki kaynak size yardımcı olacaktır türk olarak, aklınıza takılanlar için yabancı kaynaklar daha iyi olur.
kendi önerim
istanbulda a mazon pet center diye bir yer var, tuvalet linkini attığım yer. oraya gitme imkanınız varsa her şeyin gel al fiyatı daha uygun. ürünler de orijinal bu arada aklınız takılmasın. eğer şansınız varsa gidip alın derim baya fiyatlar düşüyor. maaliyeti düşürürsünüz baya bu sayede.

Gimlihanim

Merhaba.

Öncelikle kedi tuvaleti olarak büyük bir şey almanızı öneririm. Çok çabuk büyüdükleri için sıkıntı çekmemeniz açısından. Hep si bu ra da da milo kapalı kedi tuvaleti var. Çok çok rahat kullanıyorlar. Göz atmanızı öneririm.

Kum poşeti biz aldık. Büyük kum kaplarının çoğuna olmuyor. Muhtemelen sizin alcağınıza da olmaz. Küçük kalır.

Mama olarak yazdığınız markalarda. İlk tercihim Nd olmuştu benim. Daha sonra acanaya geçtik. En son proplan ile acana karıştırarak veriyordum. Şuan için sadece proplan kısırlaştırılmış mama kullanıyoruz. Kedim hareketsiz olduğundan acana ve nd nin ağır geleceğini düşünüyor veterinerimiz. O yüzden proplan a geçtik. Ancak siz önceliği acana ve nd ye verin derim ben. Bir de brit care ( bazı kedilerde ishale sebep olabiliyor.), mera, natures variety gibi markalar önerebilirim.

Yaş mama olarak schesir, nd, animonda carny, felicia konserveler, gimcat fillet serisi, reflex essential önerebilirim. Ben yavruluğundan beri her gün veriyorum. Diş bakımını iyi yapmanız önemli bu durumda. Her gün vermezseniz haftada minimum 2-3 kez vermeniz gerekir.

Malt olarak gimcat kullanıyoruz. Memnunuz. Tavsiye ederim. 5-6 aylıkken başlamanız tavsiye edilir genel olarak. Çime hiç gerek yok bence. Çim kusturur. Ancak malt yalayarak yuttuğu tüyleri dışkı ile atmasınız sağlar. 2-3 güne bir 2 cm kadar veriyorum ben.

Ödül maması vermeseniz de olur. Biz ödül mamasını tırnak kestikten sonra, taradıktan sonra falan veriyoruz. O şekilde çok sorun çıkarmıyor.

Tırmalama tahtası biraz büyük bir şey almanızı öneririm. Satılanlar genel olarak kısa kalıyor sonraları. Rahat edemiyorlar. Eğer bütçeniz zorlanmayacaksa ilk etapta önemli. Başka yerleri tırmalamamaya alışması açısından.

Tarak olarak furminator almıştık biz. Ancak nefret ediyor. Sanırım canını acıtıyor. O yüzden pet zoom tarağını aldık. Daha çok sevdi. Bir de eldiven kullanıyoruz. Eldiveni crystalin ile biraz ıslatınca çok daha güzel tüy alıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Takip ettiğim kedi bakımı ve sağlığı ile ilgili yerler. suzionline_blog ( hem instagram hem blogdan takip ediyorum) , portibon ( instagram), volipet (youtube) , kedi.bakisi ( instagram)

Sanırım bu kadar başka soru göremedim. Atladıysam kusura bakmayın. Yavrunuzla birlikte mutlu, sağlıklı uzun ömürler dilerim.