İlk Kez Kedi Bakacağım Yardım!

vivatodoo

Merhabalar,
uzun zamandır aklımda fakat henüz bir kedi ile yaşamaya başlayamadim maalesef. Bir kaç sorum olacak.

  • 8-18 çalışıyorum. Kedim evde bunalir mi ?oyuncak falan aldım ama emin olamıyorum.

  • barınaktan mi yoksa ilanlardan mi sahiplenmeliyim ?

11 CEVAP

Cotontzu_Siri

tuvaleti her zaman ulaşabileceği bir yerde olsun. mama kabını ikili ve çelik/seramik/bambu alın. tuvaleti arka odlara koymanız daha iyi olur çünkü kum etrafa saçılabiliyor veya koku yapabiliyor. tabii burada kumun kalitesi de önemli. kum olarak ever clean multiple cat tavsiye ederim. beslenme konusuna değinmek isterim ancak böyle yazılacak kadar basit bir mesele değil. mesajdan ulaşırsanız yardımcı olurum. son olarak uyarıda bulunacağım. beslenme konusunda güvenilecek son kişi veterinerdir.

Cotontzu_Siri

İki kedi sahiplenirseniz birbirleriyle arkadaş olabilirler ve siz yokken sıkılmazlar. Kediler zaten günlerinin çoğunu uyuyarak geçirdiklerinden siz yokken uyuyacaktır dolayısıyla fazla sıkılmaz. Eğer bakabilecekseniz barınaktan engelli bir kedi sahiplenin. Bakamayacaksanız internette bir çok acil ilan var. Gerçekten bakabileceğinize inanıyorsanız, yeterli maddi manevi imkanınız varsa, tüyünü tırmalamasını dert etmeyecekseniz, yeri geldiğinde veteriner masraflarını karşılayabilecekseniz, mamasını kumunu alabilecekseniz sahiplenmemeniz için bir neden yok.

akitalove

Barinak yada ilan farketmez ama suan barinaktakiler gün yüzü görmüyolar barinaktan sahiplenebilirsiniz siz isten gelene kadar yalniz kalabilir o merak etmeyin :) bu arada tebrik ediyorum cok iyi bi karar almissiniz

SelinTuksal

mama su kapları plastik olmasın yeter. kum kabınızın üstü kapalı olmalı. mama konusunda ezgi size baya yardım etmiştir zaten o yüzden geçiyorum. yanlız kalabilir. ama etrafta oynayabileceği bir kaç oyuncak olsun özellikle kağıtttan top yapıp atabilirsiniz. iki kedi de sahiplenebilirsiniz.

Toscana

Çevrenizede bakın havalar soğudu mutlaka biraz buyumus anneye ihtiyacı kalmamış yavrular vardır kedi manyaklarunda facete engellinbir kediler var bir bacağı olmayan terkedilmiş triicolor kız vardı kedimer herşeyi yer poşetlere dolanır kemirir çiçekleri eşeler yapraklarını kemiri. Guvenli ortam sağlayın pencetelerinizi açık bırakmayın kolezet kapağını kapalı tutu.n poşetlere girebilir emniyet sağlayın evinizde akşam sizi işten gelince kapıda bekleyen biri olucak alınca ömürlük alın ne olur hayırlı olsun

vivatodoo

bu kadar hızlı cevap beklemiyordum :) teşekkürler.
peki mama/şu kablari ile tuvaletini yerlestirirken nelere dikkat etmeliyim ? Evim yalnız yaşadığım için büyük değil.1+1 bir sey

Friolero

-bence bunalmaz. Ben okula gidiyorum bırakıp. Evde tek kalıyor. Hatta en sevdiğim şey, eve geldiğim zaman -hiç alsatmaz sağ olsun- beni kapının önünde uykulu gözlerle beklemesi. Bir gün eve geldiğimde camdan baktım napıyor diye mışıl mışıl uyuyordu. Sıkılacağını zannetmiyorum.

-bence nereden sahiplendiğinizin bir önemi yok. Önemli olan o'nu ilk görüşte sevmeniz.

-mama kabı, tuvalet vs konularında cok uzman değilim ama. Muhakkak tuvaletini üstü kapalı alın. Sonra benim gibi pişman olmyın. Günde 8 kere süpürge çalıştırıyorum. :d

EmineDemir

Merhaba internette kedi besleyenlerin bilgilendirici videoları var onlarında izleyebilirsiniz ama size önerim barınakta değilde buradaki sahiplendirme olanlarından sahiplenme biz. Bir kere barınak ziyaretine gittim ve hayvancıkların neredeyse hepsi hastaydı. Bir de kedi alcaksaniz ve 3 aylık olduğu halde iç dış parazit aşısı olmadıysa sahiplenmesi. Çünkü hastalık kapıp ölme ihtimali yüksek. Birde kediyi sajiplenirken elinizi isirmadığindan emin olun çünkü bazı kediler elinizi ısırmayı oyun sanıyor ve büyüdüklerinde de bu oyunu devam ettiriyor ellerinizden dış izi kalıyor

EmineDemir

Birde imkanınız varsa iki kedi sahiplenir çünkü o saat aralıklarinda yalnız kalma ihtimali ve ağlayıp durma ihtimali çok yüksek .sürekli hareket eden oyuncaklarda tercih edebilirsiniz ama bir kardeşi olsa inanın çok daha mutlu olur.

Merhaba denemek isterseniz bir kediye kalici bir yuva bulunana dek gecici aileside olabilirsiniz. Bu sekilde gercekten bir kedinin sorumlulugunu alip almayacaginizi gorebilir ve kesin kararinizi verebilirsiniz cunku oldukca buyuk bi sorumluluk oldugunu hatirlatmak isterim. Benim yillar once bir kedim oldu ama annemin bobrek nakli olmasi sebebiyle doktor yasak koydu e bu nedenden arkadasima vermek zorunda kalmistim. Benim icin uzucuydu. Suan icin yeni bir yavru edindik tamamen tesaduf seklinde oldu ve cok mutluyuz. Su var ki evinizin kucuk olmasini oda sevecektir diye dusunuyorum yalniz mutlaka ona ait bir alan yaratmali ve ve yasam alanina ihtiyaci olan herseyi koymalisiniz. mama su tuvalet evi herseyi orada olmaliki belli bir alana karsi aidiyet hissetsin

Umarim bir sonraki mesajiniz evlat edindiginiz bebekle olur:)

vikoalatte

Mamasıyla suyunu ayrı koyun yan yana sevmiyorlar. Evde yalnız kalır, siz işteyken maması suyu tam bırakın o bekler sizi :) Onu yüzüne bakınca zaten günün yorgunluğu uçup gider :))