British Shorthair Ve Chartreux Arasındaki Farklar

cfsncktr

Anket

British Shorthair
(21 oy)
Chartreux
(18 oy)
Toplam (39 oy)

Merhabalar.

Sahibi olduğum kediyi bugüne kadar British Shorthair olarak bildim. Taa ki bugün Chartreux cinsi kedilerden haberdar olana kadar :) Çok fazla benziyorlar ve ben kedimin cinsi hakkında kararsız kaldım. Üstelik bu iki cins arasındaki farkları belirten veya bu cinslerin belirleyici özelliklerinin anlatıldığı kapsamlı bir Türkçe kaynak bulamadım ve bu nedenle sizden yardım istiyorum.

Nedir bu iki cins arasındaki en belirgin farklar? Kedim bir British Shorthair mi yoksa bir Chartreux mu?

(Kedimin fotolarını da büyük boy olarak koyuyorum.)

https://i.hizliresim.com/vJ5g7R.jpg

https://i.hizliresim.com/XEkBp6.jpg

10 CEVAP

KedimVar

British lerin yüzü daha yuvarlak ve biraz daha basık oluyor. Bence sizinki british. Zaten chartreux british kadar yaygın değil, british bulmak çok daha kolay.

emreztrkk37

Kediniz tertemiz bir chartreux. Birbirlerine çok benzedikleri kadar ayırt edici farkları var. Britishlerin kulakları daha ayrık ve yuvarlak, chartreuxların kulakları yine oval ancak biraz daha uzun olur. Chartreuxlar çok hafif daha uzun suratlı olur. Ancak ırkın bir önemi yok kediniz çok tatlı.

Arada bir stick ödül vermenizi öneririm. Araştırdığım kadarıyla chartreuxların çeneleri biraz zayıf kalıyor çiğnerse onu iyi olur.

deniz_berkan

gene bulmussunuz güzel bir arşivi :))

dollfacepersian

Bunu bence profesyonel olarak british shorthair veya chartreux ırkını yetiştirme ve üretme işinde olan insanlara sormalısınız. Örneğin british shorthair Cattery leri
http://www.kediperisi.com/
https://m.facebook.com/Patikedipati/?locale2=tr_TR
http://www.britishkedi.com/index.html

Heiter

En büyük fark, menşe ülkeleri. Biri Fransız, öbürü İngiliz. Şeceresini bilmediğimiz sürece hiçbirinden emin olamayız (buna kendi kedilerim de dahildir çünkü anne ve babaları dışında soyunu bilmiyorum).
British kedilerde yüz biraz daha basık (yani yanakları daha şişkin gibi düşünün) oluyor diye biliyorum.
Siz kedinizin soyunu biliyor musunuz?

cfsncktr

Linkler için teşekkür ederim. Ama bu zamana kadar bu iki cins arasındaki benzerlikten dolayı farkları şudur ya da şöyle anlaşılır gibi bir Türkçe kaynak olmaması çok ilginç.

aysekedi

Kulak ve gıdı farkıyla bence chartreux.

dilex

Kulaklar bariz sekilde british diilim diyo :)

govcemiray

Bence direkt olmasa da russian blue cinsini de andırıyor, belki british russian melezi olabilir kediniz

emreztrkk37

Kesinlikle Russian Blue değil onların gözleri farklı