Sinirlenmekte Haklı Değil Miyim?

EmineDemir

Merhaba ben tama zamanını hatırlamıyorum bir kedi sahiplenmek istemitim bu siteden ve ilan sahibine su mesajı göndermiştim aynen kopyaliyirum: merhaba acaba lima sahiplenildimi? sahiplenilmediyse ev ortamına alıştı mı? yani tuvalet eğitimi ,eşyaları tırmalama durumu nasıl? Sahibinin gönderdiğide bu: oyucak arıyorsunuz galıba ??? lıma sahıplenıldı ve asla hayvan sahıplenmeyın nasıl yaklasım bu yaaa sızın gıbı ınsanlar yuzunen lıma sokaga atılmsıtı gıdıp oyuncak satın alın Tam anlamıyla SİNİRLENDİM!benim amacım ev ortamına alismadiysa (ki bazı kediler dışarıya çok alışmıştır sürekli dışarı çıkmak ister onlara en uygun yuva müstakil ve bahçesinde kedi besleyecek kişilerdir.) sahiplenmemekti zorla hayvanı bir evde tutmaya benim vicdanım el vermez. Tuvalete ve tornalama konusunu sormak benim hakkım değil mi ? İki gün sorma evin koltukları çizik içinde kalırsa her yere tuvaletini yaparsa ben nasıl baş ediyim. Küçük kedilerde alıştırma sürecine bir şey demiyorum. O süreci ben önceki kendilerinde yaşadım. Yaşı o yaşı geçmiş kedilerde tuvalet eğitimi ne kadar zordur yaşayan bilir. Ama ona göre bunu sormak beni oyuncak arayan biri yapıyormuş!!! İşin komik tarafı bana oyuncak arıyorsun diyen kişi iki tane cins kedisi varmış. Biz sokak kedileri sahiplenmek isteyen iki soru soralım oyuncak arıyor olalım, hanfendi para verip alınan kedilerle bize oyuncakçı muamelesi yapsın! Moralim cidden bozuldu yıllardır evde kedi beslemek kârın sırf çok yoğunum kediye yeterince ilgilenmemiş diye sokatakileri besliyirdum. Bu siteyi görünce burada sahiplenmek istemiştim ama meğersem Oyuncak ariyomuşum(!) Bana kendimin bile bilmediğim yönümü gösterdiği için arkadaşa teşekkür ederim. Neyse sizin kafanızıda bununla meşgul ettiğim için kusura bakmayın. Sizce haklı mıyım haksız mıyım? Haksızca olabilirim o an öyle bir sinirlendim ki başkalarına yazma ihtiyacı hissettim. Yanı belki ben sinirimle gerçekleri görmemiş olabilirim. Tarafsız olan sizlere sormak istedim.

8 CEVAP

dollfacepersian

Bence gayet normal ve sorulması gereken şeyler sormuşsunuz. Bazı kediler gerçekten ev ortamına adapte olmakta zorlanıyorlar. Örneğin benim sokakta bulduğum yavru kedi çok hareketli, içi içine sığmayan,her şeyi merak eden bir kediydi. Ulaşamayacağını düşündüğüm yerlere çıkabiliyordu. Yetişkin kedim bile o yerlere çıkamıyor düşünün. Böyle bir kediye her insan bakamayıp ve hoş göremeyebilir.
Tırmalama durumu da aynı şekilde, maalesef birçok kişi için bu dayanılmaz ve hoş görülemeyecek bir şey.
Söylediklerinizde tek hoşuma gitmeyen nokta cins kedi beslediği için şahsı yargılamanız, isteyen istediğini beslemekte özgür bence Tabi ki en güzeli muhtaç sokakta kalmış kedileri sahiplenmek. Ayrıca her cins kedi sahibi ücretli aldı diye bir şey yok. Artık cins kediler de sokağa atılıyor. Maalesef sokakta şansları diğer kedilerden az oluyor. Yani birçok ırkı zor durumda iken sahiplenmek mümkün bir hale geldi. Tabi ki bence size bu şekilde davranmaya hakkı yok ve bence siz haklısınız

miasugok

Ya selin hanım aslında taşıma imkanınız varsa sahibinin kander yüzünden barınağa bırakmak zorunda kaldığı kediyi sahiplenseniz ne güzel olur:( ama o hanımefendi istanbulda siz antalyadasınız. taşıma işi biraz zor olabilir. Konuyla alakasız bu yazdığım biliyorum ama o kedicikte çok aklım kaldı.

Onun dışında @dallfacepersiana sonuna kadar katılıyorum.

Miasugok evet o kediyi sahiplenebilirler cok iyi olur cunku ev ortamina alisan kediler ne disarda ne barinakta yapamaz alabilme imkaniniz varsa alin bencede.

EmineDemir

Dollfacepersian Haklısınız cins kedi konusunu belki öyle ifade etmeyen gerekirdi. Ben şahsen cins kedi beslemeye karşı değilim. Sadece karşımdaki kişinin oyuncak mi alıyorsunuz diye bana kızip kendi %90 parayla alınmış kedilerine sinir oldum. Parayla alınmış bile olsa beni asıl sinirlendiren karşıdakini anında yargılamak ve itham etmek. Neyse konuyu uzatmiyim... Yorumlarınız için teşekkürler

EmineDemir

Dollfacepersian Haklısınız cins kedi konusunu belki öyle ifade etmeyen gerekirdi. Ben şahsen cins kedi beslemeye karşı değilim. Sadece karşımdaki kişinin oyuncak mi alıyorsunuz diye bana kızip kendi %90 parayla alınmış kedilerine sinir oldum. Parayla alınmış bile olsa beni asıl sinirlendiren karşıdakini anında yargılamak ve itham etmek. Neyse konuyu uzatmiyim... Yorumlarınız için teşekkürler

EmineDemir

Dollfacepersian Haklısınız cins kedi konusunu belki öyle ifade etmeyen gerekirdi. Ben şahsen cins kedi beslemeye karşı değilim. Sadece karşımdaki kişinin oyuncak mi alıyorsunuz diye bana kızip kendi %90 parayla alınmış kedilerine sinir oldum. Parayla alınmış bile olsa beni asıl sinirlendiren karşıdakini anında yargılamak ve itham etmek. Neyse konuyu uzatmiyim... Yorumlarınız için teşekkürler

EmineDemir

Dollfacepersian Haklısınız cins kedi konusunu belki öyle ifade etmeyen gerekirdi. Ben şahsen cins kedi beslemeye karşı değilim. Sadece karşımdaki kişinin oyuncak mi alıyorsunuz diye bana kızip kendi %90 parayla alınmış kedilerine sinir oldum. Parayla alınmış bile olsa beni asıl sinirlendiren karşıdakini anında yargılamak ve itham etmek. Neyse konuyu uzatmiyim... Yorumlarınız için teşekkürler

opilops

emine hanım karşı taraf evet sert bir üslup sergilemiş fakat eşya tırmalama durumu nedir diye bir soru olabilir mi? kedi bu koltukta tırmalar, halıda tırmalar. deri koltuklarınızı bir güzel elden geçirse aldıgınız yere gerimi vereceksiniz. önemli olan tırnaklarını düzenli kesmek ve tırmalama tahtası edinmeniz olacaktır. ama sonuçta kedi bu koltuklarınız belki daha cazip gelir. açıkçası iki kedim var çok şükür hiçbir eşyama halı ve perdelerim dışında zarar vermediler. annemin evinde 12 yaşında bir kedisi var ne oyuncaları, ne tırmalama oyun evleri olmasına rağmen hale ilk günkü gibi koltukları haşat etmeye devam ediyor.bundaki puf nokta kedilere cazip gelen kumaş turlerinden eşyaları tercih etmemek en iyi çözüm. deri ve keten hasır tipli kumaşlar her zaman cazip gelicektir. en yumuşağı kadife ve tay tüyü tercih edilebilir. halı ve perdeler için hala çözüm bulabilmiş değilim. sıkıştırdığım yerde tırnak kesmeye devam etmekten başka birşey gelmiyor elimden. hatta bri arkadaşımın ev,nde 3 kedisi var 3üde cins kedi birinin kapı tırmalama huyu var. inanabiliyor musunuz tahta kapıyı tırmalıyor. 3 yaşından sonra edindiği bir alışkanlık. yani kedi bu düz duvarada tırmanır, eşyalarıda tırmalar bunu bilemez ve emin olamaz mısınız.