9 Aylik Scottish Foldum Kizginlik Donemibe Girmiş Olabilirmi?

rabiaari

9aylik scottish fold oglum sherlock kizginlik donemibe girmiş olabilirmi? Ciftlesme hareketleri yapıyor . ne zaman ciftlesmesi uygun olur. En azindan 1kez ciftlestirip sonra kisirlastirmak istiyorum.kisirlastirma yaşı kac aylik bilgi verebilirmisiniz

17 CEVAP

mustafaparlak

İçiniz şu konuda da rahat etsin: Çiftleşme erkek kedi için hiç önemli bir şey değil. Öyle baba olma hissi falan yok yani :) Çiftleştikten sonra hiç umrunda olmuyor dişi ve bebekler. Alıp başlarını gidiyorlar :)) Kuşlardaki gibi yuva kurma, eve yemek getirme falan yok.

mustafaparlak

EmineDemir
Hak onlara o yetiyi verdi ama ayette de "Sakın dengeyi bozmayın." dedi. Biz dengeyi bozmadık mı ki şimdi onun içine 'doğal denge' bozulmasın diye yeni canlılar katıyoruz? Ve hayır o hayvanlar yaşamıyor, alışamadı. Normal doğal dengelerinde 20 yıla kadar yaşayabilen bir kedinin şu an sokakta 4-5 yıl arası yaşadığını biliyor muydunuz? Ayrıca bunun ne kadar korkunç bir şey olduğunun farkında mısınız? Biz kedimizi kısırlaştırarak doğal dengeyi bozmuyoruz, bozulmuş doğal dengenin içine yaşama şansları az olan canlıların dünyaya gelmemesini sağlıyoruz. Ve siz bozulmuş bir doğal dengenin içine doğal dengede yaşamayacak olan canlıları sokuyorsunuz. Bilmem anlatabildim mi :)

mustafaparlak

Evet, insanlar kısırlaştırma olarak ama doğal haklarını elde alıyoruz diyebiliyor ama şöyle düşünün: Bir canlının üreyebilmesinin doğal olduğu kadar o canlının, yavrusunun sokakta mahvettiğimiz doğal dengenin içinde yazın bitirdiğimiz suları bulamamakta olduğunu , çimenler yerine yaptığımız asfaltta ayaklarının yandığını, kestiğimiz ağaçlardan dolayı gölge bulamayıp sıcaktan ne denli bunaldıklarını, kışın yine bizim bitirdiğimiz biyolojik çeşitlilikten dolayı yemek bulamayıp açlıktan, soğuktan ve susuzluktan öldüğünü, insanlar tarafından tecavüze, şiddete uğradıklarını, araba kazası geçirip çoğunun öldüğünü, geri kalanının da çoğunun engelli kalıp bir süre sonra öldüğünü ve bunların da doğal dengeleri olmadığını unutmayın. Asıl sizin çiftleştirdiğiniz kedinin bunlardan biri yüzünden ölmesi vicdansızlık olmaz mı? Kesin olur diye bir şey diyemem ancak ihtimalin ne kadar yüksek olduğunu siz de tahmin edebiliyorsunuzdur :)

rabiaari

Ahaha bunu bilmiyordum. Insanlara benziyor bu kediler desenize:):):)

mustafaparlak

Şu an kızgınlığa girmiş olsa bile çiftleştirmek kedinizin sağlığı için de iyi olmaz. Kızgınlığa girmiş olabilir. Çiftleştirmeyi 1 kerede olsa bence yapmayın. Gerçekten sokakta bu kadar çok yardıma muhtaç 'can' varken daha fazlasını ekleme riskini almak, sokaktakilerin yuva bulma şansını azaltmak neden??

Cotontzu_Siri

Neden çiftleştirmek istiyorsunuz? Hem kedinizin sağlığı için kötü, hem onu strese sokabilir. Ayrıca sokakta birsürü yardıma muhtaç hayvan var. Kontrolsüz üretim bu sayıyı yükseltiyor. Bence kedinizi 1 yaşına gelince kısırlaştırın.

rabiaari

Vicdanen sanki kisirlastirmak hayvanin dogal hakkini elonden almak gibi gelio bana. Ama biryandanda dediginiz gibi haklisiniz

dollfacepersian

Sağlık olarak bir sakınca yok ama bu durum kısırlaştırma sonrası edinsel olarak kalabilir. Ben bu duruma zamanında ses çıkarmadığım için edinsel olarak kaldı ve hoş bir durum değil. Bence yaptığında ilgisini farklı bir yere çekin ve ortadan oyuncağı kaldırın

rabiaari

Cok hakilisiniz. Daha net anlamisnoldum tesekkur ederim:)

EmineDemir

Bence kısırlaştırmamalısınız Cevabı Hak onlara o yetiyi verdiyse elbet bir hikmeti vardır. Beslenmek gibi kedinin en doğal ihtiyacıdır çiftleşmek. Sokaktaki kediler zaten fırsatları o şartlarda yaşamaya alışık olduğundan bunca zamandır yaşıyorlar sadece biz insanlar onlari kendi istekleriniz doğrultusunda beslemek için evlere kapatıyoruz(bakıma muhtaç olanlar ve terkedilmiş kere ayrı) Bir kedi nasıl beslenmeye ihtiyaç duyuyordu çiftleşmeye de hakkı vardır. Gerektiğinde onlar can deriz ama sonra onun en doğal hakkınızdır bile elinden alırız. Kaldı ki sizinki cins kediymis internette cins kedilere saglikli eş rahatça bulunuyor. Yavrularını da ücretsiz bir şekilde güvenilir ailelere verebilirsiniz. Cins olduğundan talibi çok olur ama en güvenilirlerin'i yine siz seçersiniz. Bence kısırlaştırmayın ileride vebalı size kalır.Ahirette onlarda bizden haklarını isteyecekler...

nyancat

Scottish kedilerini asla ve asla çiftleştirmeyin sakat bir ırkın çoğalmasına ve ömrü boyunca eklem ağrıları ve bir sürü acı hastalık çekmesine de neden oluyorsunuz bazı ülkelerde scottish üretilmesi bile yasakken siz daha fazla üresin istiyorsunuz bu kısırlaştırmak veya kısırlaştırmamaktan öte daha derin bir konu yarın bir gün kediniz acı çektiğinde patilerinde sakatlık olduğunda bunun ağırlığı altından kalkamayıp sahiplendirmeyeceğiniz ne malum çok var böyle insanlar hadi tedavinin ağırlığı altından kalktınız o ağrıları acıları siz değil o can çekiyor lütfen bu dediklerimi açın bir araştırın en azından daha fazla üretilmemesi için bir bilinç oluşabilir

rabiaari

Kısırlaştırma kac aylikken yapiliyor bilginiz varmi. Ve bu surecte koku birakmaya baslarsa ne yapmalıyım

rabiaari

Bu arada küçüklüğünden beri oynadigi bir pelus fili var onunla ciftlwameye calisio. Almaya calistim cemkirdi:) oynamasinda sakinca varmi?

rabiaari

Teseekuur ederim:)

yasement

Erkek kopekler genelde yapiyor onu erkek kedinin arka patileriyle oyuncaga yaptigi hareket kizginliktan degil