Sebebi Ne Olabilir Çok Üzülüyorum

Besteyzc

Kedim kısırlaşalı 2 hafta oldu kendisi 7.5 aylık kademeli olarak kısır mamasına geçtim ama kısırlaştıktan sonra mama çok az yiyor normalde sabah baktığımda kabı boş olurdu ama şimdi dolu oluyor sanki hiç yememiş gibi yerkende gözlemliyorum az bişe yiyo bırakıyor arada ağzındakini tam şekilde düşürüyor düşürdüğünü zaten yemiyor bide mamanın hepsini yiyemeyebiliyor parça parça kalıyor neden böyle oldu acaba mamayı mı beğenmedi yoksa taneleri büyük geldiği için mi yemiyor çok üzülüyorum yemek yemesi azalınca su içmeside azaldı yeni başka mama sipariş ettim belki alışır diye bekledim ama bakalım ne olacak sizce sebebi ne olabilir

10 CEVAP

nburcud

Önceki yedikleri mamalara göre kısır kedi mamaları yağsız tatsız tuzsuz geliyor bu yüzden çok yemiyorlar

aslihan_e

Benimkiler de iri taneli mamayı yemezler, ancak parçalamadan yutabilecekleri mamaları yiyorlar, parçalamaları gereken mamayı parçalıyorlar ama yutmuyorlar. Yemekten vazgeçiyorlar.

gece18

Yaş mamayla karıştırarak vermeyi deneyin. Alısma sürecleri biraz zor oluyor.

Ranackmk

Mama kabını her mama koyuşunuzda temizleyin. Ağzından düşüyorsa ağzında bir sorun olabilir kediniz hırçın değilse ağız kokusuna bakın eğer ciddi derecede rahatsız edici bir koku varsa ağzında enfeksiyon vardır. İleriki dönemlerde de mamayı saatli vermeye başlayın başlarda örneğin akşam 8 sabah 8 gibi mamayı kilosuna göre ne kadar koymanız gerekiyorsa o kadar koyun 20 30 dakika bekleyin ve geri alın yarım saatten fazla durmasın başlarda az yiyecektir ama sonrasında alışacaktır. Hem de her mama yiyişinde acıkmış olacağı için daha çok ve daha iştahlı yiyecektir. Şu anki yememe durumu devam ederse yaş mamaya falan da tepki vermezse iştahsılık vardır veteriner hekiminizi arayıp danışın. Yakın zamanda kısırlaştırma ameliyatı geçirdiği için bağışıklılığı düştüğünden dolayı hasta olma olasılığı var

Buketdur

Aynı şekilde bende kedimi 1 ay önce kısırlaştırdım bu süreçte mama yemediği yada az yediği zamanlar oldu ilk zamanlar önüne koydum mamayı 15 dakika sonra yemediğinde geri aldım böyle böyle alıştı şimdi eskisinden daha çok yiyor mamayı beğenmiyor olabilir geçişi biraz uzatın bu süreçte yaş mama çok vermeyin alışmasın kuru mamayı yemez başka mama alıp deneyin onu severse değiştirin mamasını

gokhansultan

Yavru kedileri kuru mamaya alıştırma sürecine benzer bir süreç yaşayacaksınız gibi duruyor. Yukarıda da yazılmış yaş mamayla karıştırıp verin 2-3 gün geçtikçe yaş mama miktarını azaltın. Taneler büyük geliyor ise ilk etapta taneleri kırabilirsiniz alışma sürecinde yine kırma işini azalta azalta en sonda tüm taneli koyup alıştırabilirsiniz. Benim yavru kedimde hangi kuru mama olursa olsun yemiyor. taneleri kırmaya da üşeniyor en son bu yöntemi deneme aşamasındayım yaş mama miktarını iyice azalttım kuru mamayı yemeye başladı. yaklaşık 1 haftaya tamamen geçiş yapmış olur diye düşünüyorum :)

Palyaco

Mamasını begenmemistir bizde çok sorun yaşadık kisirlastirdiktan sonra bir türlü mama beğenmedi exclusion kisir mamasını sevdi 10 aydır kullanıyorum birde mera markasını sevdi

Besteyzc

Peki ne yapılabilir bu durumda yapılacak şey o zaman ufak taneli mama almak @aslihan_e

Besteyzc

Yaş mamayı büyük bir iştahla yiyor yani iştahında sıkıntı yok. Acıkıyor mama istiyor ama mama kabının başına gittiğinde yemiyor @Ranackmk

Ranackmk

@Besteyzc şu an idarelik yemesi için az az kuru mamasıyla yaş mamayı karıştırabilirsiniz zamanla azaltırsınız. Ama unutmayın ki ne kadar sık yaş mama verirseniz o kadar çok her seferinde yaş mama isteyecek ve kuru mamasını yememekte ısrar edecek. İsterseniz yaş mamayı tamamen kesip dediğim gibi süreli verebilirsiniz 2 gün falan yemezse artık veteriner hekiminizle konuşup mamanın markasını veya çeşidini değiştirmeyi deneyin. Umarım en kısa sürede eskiye döner.