Kızgınlık Dönemi

Cigdem_ib

Kızgınlıkta olan dişi kedim çok bağırıyor hiç durmuyor onu sakinleştirmek için yapmam gereken birşey var mı birşey yapabilirmiyim ne önerirsiniz ayrıca ne kadar sürer bu dönem bilginiz var mı 2 gündür böyle daha yeni

5 CEVAP

PamukLina

Benim de 10aylık olan dişi kedim yaklaşık 3 hafta önce ilk kızgınlığına girdi, ondan önce kısırlaştırmaya düşünüyordum fakat kıyamıyordum, kızgınlığa girdiğini gördüğümde kısırlaştırmadığıma pişman oldum, resmen acı çekiyor gibi hiç sesi soluğu çıkmayan kedim sabahlara kadar uyanık , koridorlarda yuvarlanmaya balkonlarda bağırmaya başladı, bol bol ilgilenmeye çalıştım , sırtını karnını okşadım, çok uzun sürmedi 4günde çıktı, ama iştahı kesilmişti sonraki 3 gün hiçbir şey yiyip içmedi 100gram verdi, kan tahlili yaptırdık temiz çıktı iştahı düzelince de direk kısırlaştırdık bugün operasyon sonrası 2.günü , düne göre daha iyi fakat dikişlerini korumak iÇin baya zorlanıyoruz. Ne yapalım bugünler de geçer inşallah. Çiftleştirme düşünceniz yoksa Zaman kaybetmeden kısırlştırmanızı öneririm, ameliyat sonrası bakım , kızgınlık döneminden daha kolay, en azından iyileşince bir daha böyle bir şey yaşamayacaksınız

hazal11

cozumunuz kisirlastirmak veya ciftlestirmek onun disinda devam eder belli araliklarla bir de dogumdan sonra yavrular sutten kesilince yeniden kizana giriyorlar

fcylan

Benim kedim erkek ama araştırırken okuduğum kadarıyla dişilerde bu süreç ortalama bir hafta kadar sürebiliyormuş. Önerilen de kedi ile oyun oynayıp ilgisini dağıtmak onu oyalamak olarak gösteriliyor. Süreç geçtikten sonra kısırlaştırırsanız bir daha bunu yaşamazsınız. Diğer türlü tekrar tekrar kızgınlığa girip, stres yaşayıp, sağlık sorunlarına neden olabilir. Dişi kedi sahibi arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.

cat_expert

Dişi kedilerin kızgınlığı ortalama 1 hafta sürebiliyor ama duruma göre 2-3 haftaya kadar da uzayabilir, bazı kediler dalgalı bir kızgınlık süreci geçirebiliyor örneğin 2-3 gün kızgın davranıp 1 hafta sakinleşip sonra daha uzun süreli bir kızgınlık dönemi yaşayabiliyorlar. O yüzden kızgınlığın ne kadar süreceğini tahmin etmek zor.

Kızgınlık sürecinde çok yapabileceğiniz bir şey yok, mümkün mertebe daha fazla ilgi gösterin oyun oynayın dikkatini dağıtmaya çalışın özellikle gece oyun oynayıp yorarsanız gece boyunca uyur rahat uyku uyursunuz.

Kesin çözüm ise elbette kısırlaştırmaktır, kızgınlık dönemi bittikten sonra eğer kilosu ve sağlık durumu iyiyse hemen kısırlaştırabilirsiniz.

Cigdem_ib

Belirtilmemiişim kedim zaten kısır ona rağmen böyle oldu