Bebek Kedi Bakımı Acil

Uzun zamandır heyecanlı bekleyişimiz son buldu bademim 4 şıpıdık dünyaya getirdi. Bu konuda acemiyim o yüzden
-bebek kedilerimizin hepsi sağlıklı ve aktif ancak ilk iki yavru anneyi emiyo diğer ikisi uyuyo ya da tam tersi ve çok geziniyorlar daha 1,5 günlükler ama anneden uzaklaşıyorlar kedimin yemesinde icmesinde bir sorun yok ve yavrular meme tutuyo neden böyle yapıyorlar ve kedim kıvrılıp yatiyo yavrular meme bulamayınca ben tutturamayan çalışıyorum o zamanda kedim miyavlamalarina rahatsız olup daha da kırılıyor o yüzden çok ellesmiyorum yavrular tok olduğu için tutuyorlar degil mi ya da başka bir sebebi mi var ekstra olarak süt tozu vermeyi düşündüm anne dışlanmış bu sefer ve miyavliyorlar suan ufak ufak tok olduklarını cis kaka ihtiyacı olduklarını nasil anlarim hiç biri halsiz degil ve hepsi meme tutmuyor suan uyuyamıyorum. Ne yapmalıyım bir tanıdığımız normal olduğunu söyledi ama içim rahat etmiyor nasil olur bu bebek buyutme anneminde ilk doğumuna göre çok ilgiliymis o abla için rahat etsin çok iyi bakiyo o dedi sizde biraz anlatsanız 🙏🙏

4 CEVAP

Ranackmk

Ben de yavrular doğduğunda sürekli kontrol ederdim. 1 yavru sürekli uyurdu ben gittiğimde onu her seferinde alır memeye tuttururdum ölmesin diye. İlk doğumuydu bu yüzden ara sıra pamukla çiş kaka yaptırırdım. Çişinin kakasının olduğunu anlamak için pamukla yavaş yavaş popsuna dokundurun. Değdirip çekin sürekli yavaş yavaş yapın dikkatli olun. 1 dakika kadar yapın eğer tuvaleti varsa yapacaktır. Tuvaletini yaparsa bitene kadar yapın. Yanınızda fazladan temiz pamuk olsun eğer olurda düşündüğünüzden fazla tuvalet yaparsa zor durumda kalmayın. Ben üst katta boş bir dairede bakıyordum ev kedisi değildi. Anne kedi benden çekinmiyordu yavrularını almamda sorun yoktu. Anne kediyi yavruyken bulmuştum annesi onu terk etmişti her gün ben besliyordum onu beni benimsemişti. Sizin kediniz rahatsız oluyor mu dikkat edin. Yavruları ellemeden önce ellerinizi güzelce yıkayın eğer mümkünse her seferinde temiz eldiven kullanın. Yavrular çok hassas hasta olmasınlar. Annelerini emiyorlar ama anne de süt var mı? Ben her gün memeden süt geliyor mu diye bakıyordum. Sizde memeyi yavaşça sıkın alttan üste doğru hafif şekilde sıkın 4 5 defa yapın süt geliyor mu diye kontrol edin. Eğer süt geliyorsa endişelenmeyin yavrular emiyordur. Süt gelmiyorsa biraz bekleyin başka zaman tekrar deneyin bakın süt geliyor mu diye. Özellikle yavruların emdikleri memeden deneyin. Sütün gelmesinde sorun yoksa yavrulara sakına süt tozu vermeyin. Ama anneye süt tozu verebilirsiniz süt üretimini arttırır. Yavruların tuvaletine günde 2 kere falan bakabilirsiniz ama çok abartmayın anne de temizlesin yavrulardan uzaklaşmasın. Veteriner hekiminizi arayıp nasıl tok olduklarını anlayabilirim diye sorabilirsiniz. İleriki dönemler için de her gün memelerini kontrol edin yara var mı diye. Maalesef benim kedimde yara çıkmıştı ve yavrular o memeye dokunduğu an emzirmeyi bırakıyordu yarasıyla epey süre uğraştım bu sürede kediyi kucağıma sırt üstü yatırıp 1 er 2 şer yavruları memeye tutturup emziriyordum. Lütfen dikkat edin her gün bakın herhangi bir memede yara aşırı hassasiyet var mı diye. Çok zor zamanlardı anne için de yavrular içinde. Sonrasında yavrulardan ikisi hastalanıp öldü. Biri kaldı. Bütün tedavilere rağmen kurtaramadık. Yavruları izleyin ara ara emiyor mu diye tuvaletlerini kendileri yapmaya başladıkları zaman da yavrular da ishal var mı diye kontrol edin. Ölen yavrularda yoğun ishal vardı. Eğer ishal olduğunu görürseniz hemen tarih saat not alın fotoğrafını çekin. Eğer ikinci kez tekrarlarsa veteriner hekiminizi arayıp kliniğe götürün. Sizi endişelendirmiş olabilirim çok özür dilerim. Büyük ihtimalle ciddi bir şey değildir ama dikkatli olun sürekli takip edin. Ben sadece siz dikkat edin diye dedim. Ben 2 yavru kaybettim siz de kaybetmeyin bir aksilik olursa ilerlemeden hemen çözün diye. Umarım faydalı olmuştur.

Ranackmk

Bir de her ihtimale karşı kaliteli evet pahalılar maalesef ama süt tozunu markası çok önemli royal canin gibi kaliteli bir süt tozu ve 1 ml lik birkaç şırınga evinizde bulunsun. Olur da yavruların emmediğini farkedersiniz hemen yedirebilin vakit kaybetmeyin. Bir de yavrular emiyorsa süt tozu kesinlikle vermeyin yavru tok olduğu için anneyi daha az emecektir hiçbir süt tozu anne sütünün yerini tutamaz

Ranackmk

Kediniz emzirirken onu sevmeyi deneyebilirsiniz onu rahatlatır benimkisi emzirirken sevmemden çok hoşlanıyordu daha rahat oluyordu. Ufaktan bir deneyin eğer rahatsız olursa bir daha emzirirken dokunmayın. Belli olmuyor bazı kediler rahatsız olabiliyor.

Gitaradam

Arada memeye koymak iyidir toksa emmez zaten . Siz dokunun bence kokunuzu benimsesinler benim yavrular beni acaip seviyor dokuz aylık oldular. Koku ten mühim...