Kedimde Kıtık Oluştu Tıraş Olduktan Sonra Tekrar Çıkma İhtimali Var Mı?

Scottish fold longhair cinsi kedim uzun tüylerinden dolayı çok fazla kıtık oluştu tüyleri topaklandı tıraş dışında nasıl halledilir?

12 CEVAP

Nhr54

Furminatorun orjinalini çok beğeniyorlar ama 400 TL çok pahalı muadillerini araştırsanız

teddybal

Kıtık açıcı bir tarağı hafif ıslatır tararsanız açarsınız diye düşünüyorum, tıraşa gerek yok bence, köpeklerde kullanılan kıtık açıcı kolay tarama spreyleri var fakat kedilerde bu tarz ürünler güvenli mi bilemiyorum bilen arkadaşlar yorumlarlar, ama tarak tek başına çözer bence, ıslatmak için dr.animal ya da crystalin de kullanabilirsiniz.

teddybal

Zaten tıraş işlemini de veterinerler çok pahalı yapıyor, o parayı ona vermek yerine furminator longhair alınsa daha diye olur diye düşünüyorum. Uzun tüylü kedim olsa kesin edinirdim bir tane, muadili bir marka da tercih edebilirsiniz yorumlarına bakıp. Ama bir tane kıtık açıcı tarağınız da olsun evde bence.

Palyaco

Elinize zeytinyağı sürün kedinize ellerinizle sürün sonra hafif tarayın parmak uclarinizla hafif hafif sonra aralıklı tarakla tarayın

kıtık açıcı taraklar pek işlev görmüyor diye duydum ama benim kedimin fazla topaklanmış acaba tıraştan sonra tekrar çıkar mı?teşekkür ederim cevaplarınız için💕

yalkuzak

merhaba, ben de aynı problemi yaşadım maalesef denemediğim hiçbir şey kalmadı diyebilirim. taraklar aldım, makine aldım, vitamin vs ile halletmeye çalıştım, kendim kesmeye çalıştım ama en son kıtıkları tıraşlattım çünkü artık tüylerinin altı yara olmaya başlamıştı başka çarem kalmamıştı. veterinerimiz bebek tüyleri alındıktan sonra tekrar çıkmaz demişti bize, kısa bir süre sonra güzel oğlumu başka bir rahatsızlıktan kaybettiğim için tekrar çıkıp çıkmadığıyla ilgili bilgim yok. güvenilir bir pet kuaföre ya da veterinerinize anestezisiz kıtıkları tıraşlatmanızı tavsiye ederim.

PamukLina

Benim kedim de british longhair, taranmayı da maalesef ki hiç sevmiyor , bir gün geciktirsem kıtıklar oluşuyor , eğer görmezsem o ktıklar 2.gün 3.gün derken çığ gibi büyüyor , çok üzülüyorum çünkü tararken canı çok yanıyor , kesiyorum bu sefer de kırpık kırpık oluyor heryeri, kıtık açıcı da aldım tarak ama tarayamıyorum özellikle göğüs karın bölgesini hiçççç tarayamıyorum çok huylanıyor , furminatör de var longhir için uygun ,açmaktan ziyade oradaki kıtığı makas kullanmadan kesiyor gibi yapıyor ama dişleri çok sert ve kedimin derisi çok hassas. Özellikle kol bacak kenarları çok büyük kıtıklar oluyor dikkat edilmezse. Uzun süre o şekilde kalırsa da deri nefes alamaz hale gelip yaraların oluşumuna sebep veriyor. Traş ettirdikten sonra aynı uzunluğa ulaşması yaklaşık 5 ay sürer, o noktadan sonra yine oluşmaya başlar . Tek çözümü düzenli taramak, güzel bir mama ile beslemek, bitkisel yağlı kedi tüyü spreyleri kullanarak kıtıklaşmanon önüne geçmeye çalışmak. Başka kolay çözüm bilen olursa ben de öğrenmek isterim

@PamukLina uzun tüylü kedilerin başlıca sorunu bu olsa gerek. Kedimi küçükken pek taramıyordum ama sonralardan taramama rağmen hatta her gün taradığım halde kıtıklar oluşuyor çok şaşırıyorum dediğiniz gibi çığ oluyor şimdi kış olduğu için tıraş ettirmek istemiyorum ama bu kez de dediğiniz gibi o kıtıkların altı havasızlıktan kötü olacak makasla kesmeye çalıştım uçlarından ama o kadar sert ki asla fayda etmiyor. Umarım sizde bu sorundan kurtulursunuz

@PamukLina evet bu durumu yaşayanlar bilir diyebiliriz. Sürekli düşünüyorum araştırmadığım şey kalmadı ama hiçbirinde kesin çözüm yok ne yazık ki. Tam olarak söylediğiniz bölgelerde mevcut hatta şimdilerde de kafasında tam kulak arkasında oluşmaya başladı öyle makasla kesilecek cinsten değil dediğiniz gibi yumruğa benziyor ve içi baya sert duruşundan belli. Bende şimdilik kedimi bölgesel tıraş ettirmeyi düşünüyorum en azından psikolojik anlamda az etkilensin çocuğum inşallah bizimde hallolur,çok teşekkür ediyorum size🙌🏻

önerileriniz için çok teşekkür ederiim 🙌🏻

@yalkuzak bende birçok yerde okuduğum kadarıyla o tarak vs şeyler çözümleyici olmamış en etkili yöntem tıraş gibi gözüküyor fakat kedime anestezi verileceği için endişeliyim açıkçası gerçekten düşünmekten uyuyamadığım geceler oluyor. Sizinde başınız sağ olsun çok üzüldüm sizin adınıza

PamukLina

@ReyhannKonuk gerçekten kaderimizin bu olması çok kötü , çünkü upuzun ve bakımlı tüyleri görebilmek hayal gibi , hep biryerlerinde kıtıklar uzunlu kısalı tüyler, kınalı yapıncak gibi oldu şimdii kuzum🥲🥲Önceleri Ben de makasla kesiyordum ama derisi o kadar ince ki bir kere çok büyük olan bir kıtığı kesmeye çalışırken yanlışlıkla yaralamıştım pamuğumu, Allah korusun dikkkat edin siz de,, içim kan ağlamıştı, 2 gün önce kısırlaştırma op. Yapıldı , anestezi verilmişken göğüs altı karın bölgesini traş ettirdim çünkü ön koltukaltı bölgesi öyle bi kötüydü ki artık yumruk gibi kıtık olmuştu, veterinerim tamamen traş edelim dedi ama benim vicdanım rahat etmedi görünen bölgeler olan kuyruk sırt ve boyun kısmını traş yaptırmak istemedim, zor eriştiğimiz bölgeleri yarım traş şeklinde bir çözüm ile hallettik çok şükür. Hem psikolojik manada etkilenmedi hem de büyük problemli alanlardan kurtulmuş olduk şimdilik.🥲🥲